V pečovatelské službě chyběla kontrola. Vozíčkáři zmizel milion

foto: southernfried / MorgueFile

Okresní soud v Náchodě včera začal řešit, kam se ztratil víc než milion korun z účtu klienta pečovatelské služby v Jaroměři. Ze zpronevěry jsou obžalovány jedna z pečovatelek a její tehdejší vedoucí, která ji k tomu měla nutit.

NÁCHOD Případ se provalil v říjnu před dvěma lety, když jedné obyvatelce pečovatelského domu odstřihli nezaplacenou elektřinu. Jakmile se tehdy sociální odbor města Jaroměře pustil do kontroly dokumentů dalších klientů, přišlo se i na prázdnou platební kartu a nepořádek v dokladech. Škoda na majetku těžce nemocného, ale svéprávného vozíčkáře je zhruba jeden milion padesát tisíc korun, další dvě ženy přišly každá o dvacet tisíc.

Po dvou letech se v soudní síni potkaly na lavici obžalovaných pečovatelka Lada Matysová a její někdejší vedoucí Miloslava Jirásková. Po kdysi kamarádském vztahu nebylo ani památky, bývalá pečovatelka totiž už na policii přiznala, že peníze vybírala a z velké části předávala vedoucí. Ta však odmítla, že by nějaké odcizila.

„Myslím, že jsem z karty vybírala každý den, ty nároky byly vyšší a vyšší, limit byl 10 tisíc korun denně. Musela jsem vybírat denně, abych dala určitou částku dohromady. Když z bankomatu vyjel papírek, že není dostatek hotovosti, začala jsem si půjčovat já sama od mé banky. Pro klienta jsem nakupovala týdně za 400 až 500 korun. Pro paní Jiráskovou to bylo týdně 50 až 60 tisíc korun. Ona pro něj sháněla nějaké věci, nevím, co s penězi udělala,“ vypověděla jednačtyřicetiletá Lada Matysová. Z bývalé šéfky má prý pořád strach, prý s ní dokáže manipulovat. Před dvěma lety se pokusila o sebevraždu, její nadřízená také.

Pečovatelka od června 2011 do října 2013 vybírala peníze z karty vozíčkáře, který s tím souhlasil. Za nákupy nechtěl žádné účtenky, protože ženě věřil. „Já bych potřeboval, kdyby mi byly nějaké peníze vráceny. Potřebuju jet do lázní, nemám teď finance, žiju jen ze sociální podpory,“ řekl jednašedesátiletý Ladislav Kus, který původně měl na účtu přes 1,7 milionu korun, když zdědil dům a prodal byt. Připustil, že mu chodily měsíční výpisy z banky, ale když ho soudce nechal nahlédnout do jednoho z nich, příliš se neorientoval. Tehdy mu přitom za jediný měsíc odešlo z účtu 75 tisíc. Vozíčkář připustil, že asi neměl ukazovat výpis z účtu oběma ženám. Vedoucí prý měla k pečovatelce nejdříve řadu výtek. V roce 2009 jí předala platební kartu vozíčkáře, což pečovatelka brala jako pracovní úkol. Kartu včetně PIN nechávala v trezoru pečovatelské služby, kde k ní však měly přístup i jiné pečovatelky. Podle Matysové byla na počátku půjčka z karty pro vedoucí. „Paní Jirásková mi v roce 2011 řekla, že si potřebuje půjčit z této platební karty kolem 45 tisíc korun, že si chce nechat udělat plastiku prsou a během čtrnácti dnů to vrátí. Řekla jsem, že to nejde, ona mi odpověděla, ať se nebojím, že to vrátí. Pak mi řekla, že si ty peníze nepůjčila, nemám to podepsané a ji to nezajímá,“ popsala Matysová, která se prý bála někomu o tom říci. Nakonec si vypůjčila u banky 400 tisíc korun a další částky od známých.

Její bývalá šéfka odmítla obžalobu a připustila jen drobnější pochybení. „Nevybírala jsem z karty, nevlastnila jsem ji, nenutila jsem paní Ladu Matysovou, aby mi předávala peníze,“ řekla jednačtyřicetiletá Jirásková. Spekulovala, že celou věc vymyslel tehdejší partner Matysové, starosta Jaroměře Jiří Klepsa. Starosta však u soudu řekl, že v životě jeho partnerky nebo jejích dcer se nic nezměnilo, žádné velké peníze neměla. Oběma ženám hrozí za zpronevěru trest od dvou do osmi let vězení.

Štěpánka Tůmová, redaktorka MF DNES

Mladá fronta DNES

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.