Až pět procent dětí v Česku je závislých na hraní počítačových her, chytrých telefonech či sociálních sítích, nebo má s jejich používáním vážný problém. V Česku je málo preventivních programů, díky nimž by se školáci, ale i předškolní děti naučili zvládat situaci, ovládat se či odmítat.
foto: fotoliamemberN-Photoxpress
Novinářům to řekli zástupci první lékařské fakulty Univerzity Karlovy.
„V Česku jsou málo rozšířené programy k seberegulaci. Nástup technologií je tak rychlý, že neexistují programy, které by děti učily rozumné míře – vědět, kdy už je dost,“ uvedl přednosta kliniky adiktologie první lékařské fakulty Michal Miovský.
Podotkl, že zatímco alkohol či jiné návykové látky je možné lidem odebrat, v přístupu k informačním technologiím bránit nelze. Děti se bez nich při vzdělávání i v životě neobejdou. Mnohé aplikace dokážou ovládat už předškoláci. Preventivní programy by tak měly mířit nejen na žáky škol, ale i na děti v posledním ročníku školek.
Podle zjištění závislosti na hraní her či sociálních sítích může mít osm procent dětí mezi 12 a 15 lety, závislost pak hrozí osmi procentům z nich. Závislost trápí zhruba 4,5 procenta mladých mezi 16 a 19 lety, sedm procent pak ohrožuje.
Experti navrhli preventivní systém pro ČR, který zahrnuje i boj proti závislosti u dětí. Pracovali na něm 15 let. Své poznatky shrnuli ve čtyřech monografiích. Miovský upřesnil, že například v základních školách by příprava měla trvat sto hodin, rozložit by se měla do několika předmětů.
Univerzita Karlova jako jedna z mála univerzit na světě připravuje adiktology, tedy experty na léčbu závislostí.
Obor má deset let. Za tu dobu ho vystudovalo 500 lidí v bakalářském, magisterském i doktorském programu. Ve Všeobecné fakultní nemocnici funguje také adiktologická ambulance pro děti i dospělé. Odborníci podotýkají, že léčba může být úspěšná, jen pokud na ní spolupracuje celá rodina.
Přidejte odpověď