Řada invalidů podceňuje výměnu průkazů ZTP

Některým zdravotně postiženým lidem hrozí, že nebudou moci od nového roku využívat výhody a finanční příspěvky, na které mají nárok díky průkazům ZTP. Všechny se totiž musí vyměnit za nové. Jenže ty si přišla vyzvednout zatím jen asi polovina lidí. Na ty staré přitom už za tři měsíce nebudou moci žádné výhody čerpat.

televize Nova

Pan Větvinský má po nehodě amputovanou část nohy. Dnes si na úřad práce přišel pro nový průkaz pro osoby zdravotně postižené.

Větvinský:Dávali mi avizo už v lednu.

redaktorka:
Jenže z 300 tisíc zdravotně postižených zatím reagovala jen zhruba polovina.

Renáta SOUKUPOVÁ, úřednice, Úřad práce Praha:
Na to, že je tři měsíce do konce zbývá, tak fronty tady nejsou. Lidi choděj sporadicky.

redaktorka:
V současné době jsou mezi postiženými tyto podoby průkazů. Všechny se musí do konce roku vyměnit. Od nového roku ale už žádný z těchto čtyř průkazů platit nebude. Pro uznání výhod bude nutné se prokázat tímto, jediným. Pokud ho postižený mít nebude, přijde automaticky o vše, na co mu průkaz dává nárok. Nebude moci třeba používat parkovací průkaz. Uplatňovat slevy na dopravu, žádat o příspěvek na nákup auta nebo na kompenzační pomůcky. Navíc bude muset znovu o průkaz požádat, jako by ho nikdy neměl. Tedy se vším, co k tomu patří.

Václav KRÁSA, Národní rada osob se zdravotním postižením:
Nové šetření, nové posudkové vyjádření, všecko musí absolvovat znova a to trvá někdy půl roku. Takže půl roku nebudou mít průkaz. Je to průšvih.

Kateřina BERÁNKOVÁ, mluvčí Úřadu práce ČR:
V případě, že si lidé požádají o výměnu průkazu do konce letošního roku, tak je to skutečně bude stát dvě krátké návštěvy.

redaktorka:
Úřady práce tak čeká nápor žadatelů a zřejmě jim nezbude nic jiného, než prodloužit pracovní dobu tam, kde se nové průkazy vydávají. Požádat je o to chce na jednání i Národní rada osob se zdravotním postižením.

televize Nova

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.