O poradně ve Ždírci lidé nevědí

ilustrační foto: Fred W. Baker III / Flickr.com

Alzheimer poradna Vysočina rozšiřuje své služby do Jihlavy. Vzniklo kontaktní místo

Ždírec – Alzheimer poradna Vysočina rozšiřuje své služby z domovského Ždírce do krajské Jihlavy. Chce se tím více dostat do povědomí lidí, kteří by mohli služby poradny využívat, ale prozatím si do ní cestu nenašli. Domov důchodců ve Ždírci u Jihlavy, pod který poradna spadá, totiž od října začal provozovat Senior point a Family point v Jihlavě v Palackého ulici. S tím také souvisí rozšíření služeb pro lidi, kteří se potýkají právě s Alzheimerovou chorobou.

„Od 1. října jsme začali s provozem kontaktního Family pointu a Senior pointu s tím, že zde zároveň upozorňujeme na služby Alzheimer poradny Vysočina ve Ždírci. Lidé, kteří přijdou, se zde mohou dozvědět informace o tom, jak poradna funguje, a poptat se na akce, které pořádáme,“ potvrdila převzetí ředitelka Domova důchodců ve Ždírci Martina Matějková.

V Jihlavě tak vzniklo nové kontaktní místo pro lidi, kteří trpí Alzheimerovou chorobou nebo pro ty, kteří se starají o svého blízkého s touto demencí.

Někdy stačí jen dobře poradit

Jedním z důvodů, proč se pro tento krok ždírecký domov rozhodl, jsou zatím nenaplněná očekávání ohledně návštěvnosti poradny. „Zatím jsme poradili osmdesáti rodinám. Poradenství není jednorázové, protože péče o blízkého s Alzheimerovou chorobou se vyvíjí,“ doplnila Matějková. Poradna funguje od začátku letošního roku a Matějková přiznala, že o této službě zatím lidé příliš nevědí. „Nové kontaktní místo v Jihlavě nám pomůže s informační kampaní. Často totiž opravdu při péči o nemocného stačí, když rodinám někdo kvalitně poradí. A my máme v této oblasti letité zkušenosti,“ dodala Matějková.

V případě, že by mezi lidmi v metropoli Vysočiny vzrostl o služby poradny zájem, je podle Matějkové možné, že by pracovnice několikrát týdně dojížděly do Jihlavy. Tak aby klienti nemuseli zajíždět do Ždírce.

„Dovedu si představit, že bychom v Jihlavě udělali třeba dvakrát týdně poradenské hodiny pro klienty,“ zamyslela se Matějková. Do budoucna ještě ředitelka uvažuje o tom, že podobná kontaktní místa vytvoří v dalších okresních městech Vysočiny. Její slova potvrdil již dříve radní Kraje Vysočina pro sociální oblast Petr Krčál (ČSSD).

Podle něj je zařízení ve Ždírci prvním svého druhu nejen na Vysočině, ale také v celé České republice. „Ždírec je krajské centrum, které bude do budoucna sloužit především lidem z Jihlavska. V dalších letech by proto měly přibýt poradny i na Žďársku, Pelhřimovsku a tak dále,“ poznamenal vysočinský radní Krčál.

Jednou z potenciálních klientek Alzheimer poradny by mohla být matka Jaromíra, který nechtěl zveřejnit celé své jméno. Jaromír se totiž stará o svou nemocnou maminku úplně sám. „Někdy je to hodně složité, ale naštěstí mám kolem sebe kamarády, kteří mi pomáhají. O ždírecké poradně vím, ale zatím nebyl čas se tam zajet podívat,“ reagoval Jaromír na fakt, že existuje místo, kde by mu mohli poradit s tím, jak se k mamince chovat a co s ní v rámci péče může všechno dělat.

Sezení s jedním klientem trvá přibližně šedesát až devadesát minut, podle potřeby. „Ideální je, když lidé přivezou postiženého člověka s sebou, abychom mohli podle toho pečovatelům co nejlépe poradit,“ uvedla důležitou poznámku ředitelka domova.

I když se služby Family pointu a Senior pointu v Jihlavě lehce mění, místo zůstává stejné. Lidé ho najdou v Palackého ulici v centru Jihlavy. „Pouze jsme smluvně ošetřili změnu provozovatele. Majetek má domov zapůjčen,“ dodal radní Kraje Vysočina Vladimír Novotný (ČSSD).

JANA KODYSOVÁ
Jihlavský deník
http://www.jihlavsky.denik.cz/

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.