Ve Ždírci vzniknou vzpomínkové cesty pro lidi trpící demencí

Domov Ždírec poskytuje sociální služby seniorům převážně z Kraje Vysočina

U ždíreckého domova důchodců (foto) budou letos vybudovány vzpomínkové cesty pro staré lidi postižené demencí, jichž přibývá. Cesty povedou zahradou i budovou domova.

 

Oživovat smysly seniorů pomohou různé vjemy, byliny, zvonkohra i předměty, které dřív tito lidé vídali ve svých domácnostech, třeba fotografie nebo stará televize, sdělila mluvčí kraje Eva Neuwirthová.

Ve Ždírci vzniká krajské centrum pro lidi trpící Alzheimerovou chorobou, dokončeno bude do příštího roku. Bude to poradenské místo pro jiná krajská sociální zařízení i pro rodiny.

Vzpomínkovou terapií procházejí v různých formách běžně klienti i v jiných domovech důchodců kraje. Ve Ždírci ale bude první systém vzájemně propojených vnitřních a venkovních úprav umožňujících lepší péči o lidi s demencí. „Budou to tisíce uzavřených cest,“ uvedl radní Petr Krčál (ČSSD) při projednávání tohoto projektu v krajském zastupitelstvu.

Projekt vzpomínkových cest v tak ucelené podobě zřejmě uskutečňuje Vysočina jako první mezi kraji. Na úhradě nákladů, které budou kolem 4,7 milionu korun, se bude podílet operační program na podporu česko-rakouské příhraniční spolupráce.

Kraj ve Ždírci nejprve skoro za 50 milionů korun rekonstruoval původní budovu domova, tyto práce skončily na podzim 2012. Vloni byl dostavěn nový pavilon, v němž je 60 míst převážně pro staré lidi s Alzheimerovou chorobou nebo jiným typem demence. Senioři se do něj stěhovali v září.

„Klienti jsou ubytovaní ve 30 dvoulůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením,“ uvedla mluvčí kraje. Náklady kolem 60 milionů korun zaplatilo ze 70 procent ministerstvo práce a sociálních věcí, zbývající díl hradil kraj.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.