Corriere della Sera: Televize zabíjí několika různými způsoby

Pokud sledujete televizi sedm hodin denně, pak se u vás o 47 procent zvyšuje pravděpodobnost, že zemřete na takové choroby jako je rakovina, infarkt, mrtvice, cukrovka či Parkinsonova nemoc.

Platí to ovšem také o dlouhém vysedávání u počítače nebo o dlouhých hodinách strávených v křesle s knihou, píše list Corriere della Sera s odvoláním na odborníky z Národního ústavu pro výzkum rakoviny.

Vědci sledovali 221.000 osob ve věku od 50 do 71 let, které byly v době začátku studie zdravé. Ti, kdo přiznali, že sledují televizi tři až čtyři hodiny denně, měli o 15 procent vyšší pravděpodobnost, že zemřou na nějakou z výše uvedených chorob, než ti, kteří uvedli, že se na televizi dívají méně než hodinu denně.

Ukázalo se také, že osoby, které seděly před televizí sedm a více hodin, měly o 47 procent vyšší pravděpodobnost, že zemřou již v době, kdy se tato studie konala.

Vědci ve svém výzkumu brali v úvahu i další faktory, například špatné stravovací návyky, kouření a pití alkoholu. Zjistili, že bez ohledu na tyto nezdravé návyky je riziko onemocnění v souvislosti s dlouhým vysedáváním před televizí stejné. A nejen to: osoby, které dlouho sledovaly televizi, neměly žádný přínos z toho, že sportovaly. Tento pohyb nedokázal kompenzovat dlouhé hodiny strávené v klidu.

„Víme, že sledování televize ve volném čase je zvyk, který převažuje a který je spojen se sedavým způsobem života. Vycházeli jsme z toho, že jde o jakousi obecnou fyzickou nečinnost. Osmdesát procent dospělých v Americe se denně dívá na televizi v průměru 3,5 hodiny. To jim zabírá polovinu volného času a ubírá z doby, kterou by mohli věnovat fyzické aktivitě,“ uvedla hlavní autorka výzkumu, doktorka Sarah Keadleová.

„I když jsme prokázali, že cvičení zcela neodstranilo rizika spojená s dlouhým vysedáváním před televizí, měli by se ti, kdo chtějí omezit čas strávený v nehybnosti, rozhodnout především pro pohyb,“ dodala Keadleová, kterou cituje italský deník Corriere della Sera.

Vědci zdůraznili, že výsledky jejich studie se dají aplikovat i na osoby, které tráví hodiny řízením automobilu, které mají sedavé zaměstnání nebo na ty, kdo ve svém volném čase dávají přednost činnostem vykonávaným v sedě.

„Staří lidé se dívají na televizi více než kterákoli jiná demografická skupina ve Spojených státech. Je to spojeno s tím, že mají dostatek volného času. Na tuto skutečnost by se měla zaměřit pozornost státního zdravotnictví,“ upozornila doktorka Keadleová.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.