Situaci v lékařské posudkové službě Ministerstvo práce a sociálních věcí intenzivně řeší. Vedení ministerstva projednalo krátkodobá, střednědobá i dlouhodobá opatření, která povedou ke stabilizaci stavu u posudkových lékařů.
Déletrvající problémy s nezájmem lékařů o tuto službu se ještě vystupňovaly v souvislosti s přijetím zákona o státní službě.
„Situace s nedostatkem lékařů pro obor Lékařská posudková služba souvisí mimo jiné i s celkovou situací ve zdravotnictví, kdy se celý resort potýká s nedostatkem lékařů. Stejný problém, který řešíme my u posudkových lékařů z hlediska jejich počtu a vyššího věku, je například i u praktických lékařů,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.
Lékařská posudková služba zajišťuje posuzování zdravotního stavu pro účely řízení ve věcech pojistných i nepojistných sociálních dávek s dopadem na výplatu dávek v řádu desítek miliard korun ročně.
Neobsazená služební místa posudkových lékařů a aktuální situace vedla k tomu, že letos v červnu vznikla pracovní skupina složená z pracovníků MPSV a ČSSZ, která se intenzivně zabývala řešením vzniklé situace. Zároveň probíhala cela řada i meziresortních jednání. Lékaři posudkové služby jsou navíc od 1. července 2015 státními zaměstnanci. Na nově příchozí lékaře posudkové služby se tak nyní vztahují všechna ustanovení zákona o státní službě. Tím se stal obor Lékařské posudkové služby ještě méně atraktivní.
„Lékařem lékařské posudkové služby se nemůže stát absolvent lékařské fakulty nebo lékař bez specializované způsobilosti a praxe. To znamená, že i nároky na odměňování nově příchozích lékařů se pohybují na úrovni současného odměňování ve zdravotnictví, a to právě jedno z ustanovení zákona o státní službě neumožňuje. Obáváme se proto, že se příchod nových lékařů do služebního poměru téměř zastaví,“ uvedla Iva Merhautová, náměstkyně ministryně pro řízení sekce sociálně pojistných systémů.
Ministerstvo proto připravilo koncepční materiál, ve kterém navrhlo celou řadu opatření k řešení současného stavu a je připraveno jednotlivá opatření ve spolupráci s pracovníky České správy sociálního zabezpečení rozpracovat a projednat, a to jak v rámci resortu, tak meziresortně. Předpokládá také návrhy změn právní úpravy.
V krátkodobém horizontu se navrhují opatření v platové oblasti, opatření související s úpravou zákona o státní službě, opatření související se započitatelností atestace z posudkového lékařství a s využíváním institutu tzv. smluvních lékařů podle stávající právní úpravy. Ve střednědobém horizontu přicházejí v úvahu opatření související se změnou kompetencí v některých posudkových agendách. V dlouhodobém horizontu jde především o zatraktivnění oboru posudkového lékařství a zvýšení informovanosti o něm již od pregraduální výuky na lékařských fakultách.
ParlamentníListy.cz
Přidejte odpověď