Na Opavsku se nadýchalo šest lidí oxidu uhelnatého

Šest lidí se dnes večer nadýchalo oxidu uhelnatého, který unikal z plynového kotle v rodinném domku ve Služovicích na Opavsku.

Tři z nich, z toho dvě děti, skončili v nemocnici. ČTK o tom informoval mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Do nemocnice byli podle mluvčího převezeny dvě dvanáctileté dívky a matka jedné z nich. Doma zůstali dva dospělí – babička a otec jedné zraněné dívky – a chlapec. Nebezpečný plyn unikal z plynového kotle na ohřev vody a topení.

Hasiči dostali oznámení o úniku plynu před 20:00. Při jejich příjezdu k rodinnému dvojdomku už bylo všech šest osob venku z postiženého bytu. Pracoval tam už tým zdravotníků záchranné služby. Hasiči odpojili plynový kotel v koupelně, kde se předtím zřejmě myla obě děvčata, a změřili koncentraci oxidu uhelnatého jak v koupelně, tak ve vedlejším pokoji. Protože otec jedné z dívek už větral v celém bytě, hasiči naměřili hodnoty, které už nebyly životu a zdraví nebezpečné. Otec hasičům řekl, že kotel před dvěma týdny kontroloval servisní technik.

Hasiči změřili koncentraci oxidu uhelnatého i v druhém bytě rodinného dvojdomku, ale naměřené hodnoty tam byly nulové.

Oxidu uhelnatého se nadýchaly během ledna na různých místech Moravskoslezského kraje více než dvě desítky osob, jedno zranění bylo tragické, uvedl Kůdela. Zřejmě oxid uhelnatý z karmy otrávil například třináctiletou dívku, která na Nový rok zemřela v Brušperku na Frýdecko-Místecku. Další tři děti skončily v nemocnici.

Oxid uhelnatý je neviditelný plyn bez zápachu, proto ho člověk nemůže smysly zaregistrovat. Vzniká u špatně spalujících zařízení, jako jsou bojlery, kotle a krby na dřevo, uhlí, plyn, oleje nebo naftu. Hasiči proto upozorňují na možnost nákupu detektorů úniku oxidu uhelnatého, které včas varují před nebezpečím otrav.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.