Muzea i jízdárna nabízí bezbariérové vstupy

Tachov, Stříbro, Kladruby a Černošín jsou jedny z měst, kam se k expozicím dostanou vozíčkáři buď sami nebo s asistencí

Tachovsko – Muzea na Tachovsku i další instituce, kam se chodí za vzděláním, poučením či kulturou, už letošní sezónu zahájila nebo je to čeká následující víkend. Deník se zajímal, jak přívětivé prostředí instituce nabízí postiženým spoluobčanům upoutaným na vozík. Jaké prostory jsou bezbariérově přístupné.

Mnohé budovy a expozice jsou pro vozíčkáře přístupné, někde je ale zapotřebí pomoc asistenta.

Muzeum Českého lesa v Tachově například má bezbariérově přístupné přízemí, tedy expozice historie. „S asistencí přes tři schody je přístupný i bývalý klášterní refektář. Bezbariérové WC je po vyžádání klíče přístupno ve východním křídle ze zahrady,“ uvedla ředitelka muzea Jana Hutníková. „Samozřejmě je bezbariérově přístupná zahrada, cesty jsou upraveny pro pohyb vozíčkáře. Vstupné pro držitele zdravotních karet je poloviční,“ dodala.

Okresní město se může pochlubit i novými prostorami muzea v tachovském zámku, který je kulturní památkou. „Vozíčkářům je zcela bez problémů přístupné přízemí, kde se nachází expozice historie Tachova, je zde také k dispozici samostatná bezbariérová toaleta,“ sdělil Deníku kastelán Pavel Voltr a doplnil, že přístup do ostatních pater je zajištěn pomocí tzv. schodolezu. Do zámku se držitelé průkazů ZTP a ZTP/P dostanou se slevou ze vstupného.

Druhá největší jízdárna ve střední Evropě je také částečně bezbariérová. „Hlavní sál jízdárny je vozíčkářům zcela bez problémů přístupný. Stejně tak i bývalé stáje, postrojové a sedlací komory si mohou vozíčkáři také prohlédnout. Druhé patro, empory a bývalé ubytovací místnosti bohužel vzhledem ke složitému vřetenovému schodišti nejsou bezbariérové stejně jako hlavní Windischgrätzova lože,“ popsal dále Voltr, průvodce v jízdárně ve Světcích. „Měl jsem tu možnost už řadu zdravotně postižených skupin, jako jsou vozíčkáři či neslyšící, v jízdárně provázet, byli vždy moc fajn, velmi veselí a pozorní. Za měsíc přijedou slabozrací i nevidomí,“ poukázal průvodce.

Do budoucna město Tachov v jízdárně počítá i s vybudováním samostatné bezbariérové toalety v prostoru bývalé stáje nedaleko hlavního sálu.

Klášter v Kladrubech nabízí samostatnou bezbariérovou prohlídkovou trasu. Přístup do areálu je také bez bariér, v objektu ale není k dispozici bezbariérová toaleta. „Nabízíme prohlídkovou trasu, která obsahuje nejvýznamnější interiéry a expozice kláštera. Po předchozí domluvě lze zajet do areálu kláštera,“ informoval Deník kastelán Milan Zoubek.

Do areálu kláštera se vchází skrze kamenný portál se vsazenými dřevěnými vraty, která bývají v návštěvních hodinách otevřena. V průchodu vpravo se nalézá vstup k pokladně, vlevo vstup do restaurace. K pokladně vedou 3 schody. Prohlídky začínají překonáním 5 přístupových schodů. Pro snadnější přístup a pro bezbariérovou trasu se využívá boční vstup do barokně gotického kostela Nanebevzetí Panny Marie, sv. Wolfganga a sv. Benedikta.
Držitelé průkazu ZTP do 18 let a držitelé průkazu ZTP/P mají vstup zdarma, držitelé průkazu ZTP nad 18 let za snížené vstupné.

I menší muzea se snaží o bezbariérový přístup, jako to v Černošíně. „Do muzea se vozíčkáři dostanou s asistencí a neplatí se žádné vstupné. V případě potřeby je možné použít WC v nedalekém kulturním domě, kam je bezbariérový nájezd,“ popsala pracovnice z muzea v Černošíně Martina Sihelská.

Do Městského muzea ve Stříbře, sídlící v budově bývalého minoritského kláštera, se vozíčkáři také dostanou. „Před hlavním vstupem se nachází 3 schody, které lze objet po upraveném terénu. Vpravo od vstupu je umístěn zvonek s interkomem. Po levé straně od hlavního vstupu je umístěna pokladna spolu s městským infocentrem,“ informuje server mapybezbarier.cz, jež vozíčkářům poskytuje ucelené informace o bezbariérových vstupech do různých institucí a dále uvádí, že muzeum ve Stříbře zaujímá prostory prvního až třetího podlaží. „Jednotlivá podlaží propojuje dřevěné schodiště. Mimo jiné lze využít i osobní výtah.“

Bezbariérové WC se nachází v prvním nadzemním podlaží naproti vstupu do výtahu. Veřejnosti není volně přístupné. Klíče poskytne obsluha muzea.

Deník se spolu s vozíčkáři vypraví na několik z uvedených míst. Reportáž přineseme v některém z následujících vydání.

Muzeum Českého lesa Tachov

Parkování je možné na malém dlážděném parkovišti před hlavní branou muzea, případně lze po dohodě vjet přímo do dvora. Není zde žádné vyhrazené parkovací stání. Všude je povrch ze žulových kostek. Vstup: Od parkoviště vede mírně skloněný povrch sestávající se z dlažby tvořené malými žulovými kostkami. Před hlavními dveřmi jsou 4 schody. Ty je možné obejít po pevné rampě. Vstupní dveře jsou jednokřídlé, mechanické a otevírají se dovnitř. Interiér: Přízemní patro je zcela bezbariérové, pouze vstup na nádvoří a do sálu, kde je malá část expozice, vede přes 2 a 3 schody. Ke zbytku expozice je třeba překonat schodiště do patra a následně další schodiště vedoucí do křídla muzea a překonávající převýšení do úrovně přízemí. Nacházejí se zde také izolované stupínky, ale netřeba je překonávat, jelikož jde o nahlédnutí do expozic, umístěných v malých výklencích a stačí pouze nahlédnout z prostoru nad stupínkem. Zdroj a další informace o bezbariérových přístupech: mapybezbarier.cz

Klášter Kladruby Po předchozí domluvě lze zajet do areálu kláštera. Oficiální parkovací stání se nalézá na druhé straně silnice přiléhající ke klášteru. Povrch neoznačeného parkovacího místa je štěrkovitý, přístup odtud k hlavnímu vstupu je přes silnici bez přechodu pro chodce. Vstup: Do areálu kláštera se vchází skrze kamenný portál se vsazenými dřevěnými vraty, která bývají v návštěvních hodinách otevřena. Zvonek je instalován ve výši 161 cm po pravé straně. Průchod za portálem ústí na nádvoří kláštera. V průchodu vpravo se nalézá vstup k pokladně, vlevo vstup do restaurace. K pokladně vedou 3 schody. Jednokřídlé vstupní dveře otevíratelné dovnitř bývají v otevírací době také otevřeny. Od pokladny se stoupá přes nádvoří po štěrkové cestě ke vstupu na prohlídky kláštera. Prohlídky začínají překonáním 5 přístupových schodů a průchodem kamenným portálem. Pro snadnější přístup a pro bezbariérovou trasu se využívá boční vstup do barokně gotického kostela Nanebevzetí Panny Marie, sv. Wolfganga a sv. Benedikta. Od pokladny k němu vede štěrková cesta. Po předchozí domluvě lze zajet až před tento vstup. K lepšímu přístupu do kostela slouží mobilní rampa či ližiny. Interiér: Prohlídka kláštera je rozdělena na tři trasy. První trasa se nazývá Klášterní charakter a druhá Zámecký charakter. Tyto zmíněné trasy jsou handicapovaným návštěvníkům na vozíku nepřístupné z důvodu schodišť do nadzemních podlaží. Třetí bezbariérová prohlídková trasa je určena pouze pohybově handicapovaným návštěvníkům. Na této prohlídce se nenachází žádné další bariéry. Pro předem objednané skupiny lze sjednat kombinovanou prohlídkovou trasu, která spojuje všechny prohlídkové trasy.

Městské muzeum ve Stříbře Po předchozí domluvě lze zaparkovat přímo u muzea. K tomu je potřeba kartička s povolením parkovat, kterou zajistí pracovníci muzea. Další možné parkování je na přiléhajícím Masarykově náměstí, kde se nachází jedno vyhrazené parkovací stání před bankou. Vstup: Před hlavním vstupem se nachází 3 schody, které lze objet po upraveném terénu. Vpravo od vstupu je umístěn zvonek s interkomem ve výšce 125 cm. Po levé straně od hlavního vstupu je umístěna pokladna spolu s městským infocentrem. Ty se nachází za prosklenými dvoukřídlými dveřmi bez kontrastního značení. Interiér: Muzeum sídlí v prostorách bývalého minoritského kláštera ze 13. století. Zaujímá prostory prvního až třetího podlaží. Jednotlivá podlaží propojuje dřevěné schodiště. Do 2. NP vede přímé schodiště o 25 přímých schodech. Mezi 2. a 3. NP se potom nachází schodiště čítající 18 schodů. Mimo jiné lze využít i osobní výtah. V přízemí budovy kláštera je zpřístupněna křížová chodba. Zde jsou odkryty dva gotické portály spolu s dalšími architektonickými prvky. Na křížovou chodbu navazuje torzo kostela sv. Máří Magdalény. Při prohlídce přízemí budovy návštěvník překonává 2 a 3 schody. Tyto 3 schody lze obejít v případě absolvování prohlídky v opačném směru. I tak je třeba počítat s překonáním prahu o výšce 11 cm. Další dva 5 cm vysoké prahy se nachází mezi jednotlivými místnostmi. Na druhém podlaží se vyskytuje 6 cm vysoký práh při vstupu do jedné z expozic. Před dveřmi k únikovému východu je zhotovena pevná přímá rampa. Na třetím podlaží se nalézá přednáškový sál.

ANTONÍN HŘÍBAL
Tachovský deník
http://tachovsky.denik.cz/

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.