Potvrzení rodičů o bezinfekčnosti dětí budou možná zrušena

Nová pravidla pro kastrace či asistovanou reprodukci má přinést novela, kterou dnes Sněmovna posunula do závěrečného schvalování. Její zdravotnický výbor sice doporučil normu schválit beze změn, poslanci ale chtějí normu využít k řadě úprav včetně zrušení povinnosti rodičů dokládat bezinfekčnost svého potomka.

Zrušit tuto povinnost doporučil poslanec TOP 09 a STAN Jan Farský pro její formálnost. Rodiče podle něj nemohou zaručit, že jejich dítě před odjezdem na školu v přírodě nepřišlo do styku s osobou trpící nějakým infekčním onemocněním. Poslanec by chtěl rovněž platnost lékařského posudku o zdravotní způsobilosti dítěte prodloužit z jednoho roku na dva v návaznosti na zdravotní prohlídky. Poukázal na to, že ročně je nutné vydat až 150.000 potvrzení takovýchto potvrzení, za které rodiče zaplatí 100 až 200 korun.

Nejvíce poslaneckých úprav ale směřovalo k pravidlům asistované reprodukce. Ludvík Hovorka (KDU-ČSL) požadoval, aby z oplodněných embryí bylo možné vybrat ne jedno, ale až čtyři. Podle Jitky Chalánkové (TOP 09) by zárodečné buňky od jednoho anonymního dárce směly být použity k vytvoření maximálně osmi embryí. Chalánková doporučila také další zpřísnění podmínek pro umělé oplodnění prostřednictvím anonymního dárcovství. Podobná pravidla navrhla před třemi lety samostatnou novelou, Sněmovna ji ale neprojednala a vláda ji odmítla.

Hovorka navrhl stanovit pravidla pro náhradní biologické matky a maximální věk žen, které by směly podstoupit umělé oplodnění, snížit z navrhovaných 49 let o čtyři roky. Zdůvodnil to tím, že čím je žena při početí starší, tím je vyšší riziko poškození plodu. František Adámek (ČSSD) chce umožnit umělé oplodnění také neprovdaným ženám. Poslankyně TOP 09 Gabriela Pecková prosazovala, aby umělé oplodnění nadále směli provádět jen odborníci na reprodukční medicínu, nikoli praktičtí gynekologové.

Předseda zdravotnického výboru Rostislav Vyzula (ANO) doporučil nad rámec novely zpřísnit kontroly kvalitu pitné vody ve vodovodech. Chce to kvůli zapracování unijní směrnice, které je třeba provést do konce letošního října, i kvůli nedávné epidemii v Dejvicích v důsledku kontaminace vody.

Vládní novela počítá s tím, že se hranice věku pacienta, u něhož bude možné za zákonem stanovených podmínek provést kastraci, sníží z 25 na 21 let. Novela má také zjednodušit postupy při vydávání lékařských posudků.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.