MaRS 2017 pokořil návštěvnostní rekord z minulého roku

Celkem 252 353 korun vybrali organizátoři cvičebního Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS). Ten se letos konal pošesté. Cvičením přišlo podpořit pacienty s roztroušenou sklerózou téměř 3 300 lidí z celkem 26 měst z tuzemska i zahraničí. Zapojená města se postupně měnila v metropole sportu po 24 hodin.

Praha, 9. 3. 2017 – „Jsme rádi, že se maraton každým rokem rozrůstá o nové regiony. Hlásí se noví lidé, další pacienti, kteří chtějí organizovat cvičení ve svém městě nebo pomáhat. To se děje u nás i v zahraničí. Nejenže se letos aktivně zapojilo nejvíce účastníků ze všech ročníků MaRSu, stovky dalších se přišly podívat nebo fandit. Je krásné vidět, že se ani za šest let z maratonu nevytrácí to hlavní – myšlenka vzájemné soudržnosti, a to, že nikdo z lidí s ereskou není ve svém boji sám, ale bojujeme všichni společně – a cvičíme jako jeden tým,“ uvedla Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS, který akci organizuje.

„Jsme svědky toho, že se lidé s roztroušenou sklerózou přestávají pohybu bát a zařazují rehabilitaci a sport do svého běžného života,“ doplnila. Peníze z dobrovolného vstupného a darů poputují i tentokrát na podporu cvičebních aktivit pacientů a nákup rehabilitačních pomůcek.

MaRS má za úkol upozornit nejenom na samotnou nemoc, ale především na to, že pohyb pacientům s RS prospívá. V tomto roce se maraton soustředil také na psychickou stránku nemoci. Ve vybraných městech byl k dispozici psychoterapeut, který lidem s RS představil možnosti kognitivního tréninku a relaxace. Letos se cvičilo na 28 místech.

Najít v sobě dostatek energie a chuti do aktivního života je pro pacienty s RS obzvlášť těžké zejména při každém vzplanutí nemoci. „Tomu lze předcházet kombinací zdravého životního stylu, pravidelného pohybu, a především včas nasazené moderní biologické léčby,“ dodává doc. Horáková. Alarmujícími příznaky RS jsou zejména poruchy hybnosti, koordinace pohybu, citlivosti a zraku. „Pokud u sebe člověk pociťuje některý z těchto projevů nemoci, je vhodné vyhledat pomoc neurologa. Ten by měl zaléčit ataku a v případě potvrzení diagnózy odeslat pacienta do specializovaného RS centra, kde lékař rozhodne o nasazení dlouhodobé léčby,“ dodává doc. Horáková.

MaRSu se letos kromě Prahy zúčastnilo také Brno, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové, Jihlava, Karlovy Vary, Kouřim, Kyjov, Liberec, Most, Nový Bor, Ostrava/Klimkovice, Plzeň, Poděbrady, Teplice, Uherské Hradiště, Ústí nad Orlicí/Letohrad, Velké Losiny, Žďár nad Sázavou, Žireč u Dvora Králové n. L. Ze zahraničí budou cvičit týmy ze Slovenska, Švýcarska, Turecka, Francie a Polska.

Jednotlivá města si status sportovní metropole předávala přes telefon nebo internet, telefonická štafeta postupně oběhla všechna cvičící města.

Maraton MaRS je mezinárodní sportovní akce, při níž se lidé pod odborným dohledem střídají v kruhovém tréninku nebo skupinových cvičeních, které jsou vhodné pro pacienty s roztroušenou sklerózou. Do maratonu se zapojují také hendikepovaní lidé na vozíkách a imobilní pacienti cvičením z domova.

Loni se do 5. ročníku MaRSu zapojilo téměř dva tisíce lidí z 23 měst, podařilo se vybrat přes 268 445 tisíc korun.

Veškeré informace o Maratonu s roztroušenou sklerózou MaRS najdete na novém webu http://www.maratonmars.cz/.

O roztroušené skleróze

Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence je těžká. V současné době v tuzemsku podstupuje biologickou léčbu přibližně 9 000 nemocných s RS.

Na celém světě RS trpí 2,5 miliónu nemocných, v Česku se odhaduje počet pacientů na 17 tisíc. Nemoc se vyskytuje hlavně ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice EB virus, kouření a nedostatek vitaminu D. Informace o roztroušené skleróze lze nalézt i na portále www.rskompas.cz.

O Nadačním fondu IMPULS

Nadační fond IMPULS vznikl roku 2000. Jeho cílem je podporovat projekty v oblasti vědy, výzkumu a terapie pacientů s roztroušenou sklerózou mozkomíšní v ČR. Přispívá zejména na fyzioterapii a psychoterapii, které nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, věnuje se podpoře vzdělávání a osvětové činnosti. Jako jediná nestátní nezisková organizace v EU je zřizovatelem celostátního Registru pacientů s roztroušenou sklerózou (ReMuS), jeho financování zajišťuje z vlastních zdrojů. Více informací na www.nfimpuls.cz .

Cynthia Mitevová
Tisková zpráva

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.