Pacienti s roztroušenou sklerózou pořádají cvičební maraton MaRS

ilustrační foto cvičení MARS

V boji s roztroušenou sklerózou, kterou trpí hlavně mladí lidé, vymysleli pacienti cvičební maraton. Letošní sportovně dobročinná akce se koná ode dneška do soboty ve 12 městech Česka.

Cílem je motivovat pacienty k aktivnímu přístupu k nemoci a upozornit na nezbytnost pohybu, sdělila ředitelka Nadačního fondu Impuls Aurin Nedbalová.

„Dnes v 17:00 odstartuje maraton v sokolovně v Průhonicích u Prahy. Do sobotních 18:00 se budou střídat v kruhovém tréninku týmy pacientů, jejich přátel a členů rodiny, lékařů, fyzioterapeutů a veřejnosti,“ popsala. Letos se nově přidají pacienti ze Slovenska a Švýcarska. „Se všemi městy, kde se cvičí, se propojíme pomocí telemostů a symbolicky předáme štafetový kolík,“ řekla Nedbalová.

Pravidelné cvičení je podle lékařů klíčové pro udržení kondice pacientů s roztroušenou sklerózou. Vážné neurologické onemocnění mozku či míchy omezuje pohyblivost, řada pacientů končí na vozíku. Dříve lékaři pacientům, kterých je v Česku kolem 20.000, pohyb zakazovali, aby se jim nezhoršila únava, typická právě pro toto onemocnění. „Dnes už víme, že pravidelná péče o fyzickou i psychickou kondici je naprosto zásadní a že při dlouhodobé změně životního stylu lze příznaky zmírnit. Důležité je ušít pacientům program na míru a motivovat je, aby je cvičení bavilo,“ doplnila fyzioterapeutka Lucie Suchá.

Při maratonu se cvičenci střídají na různých stanovištích – posilovacích strojích, rotopedu, veslařském trenažéru, chodících pásech, balanční pomůcce bossu či míčích. „V našem případě je kruhový trénink postaven tak, aby se zaměřil na pohybové, koordinační a balanční funkce, které mají pacienti nemocí nejvíce oslabené,“ popsala přední česká odbornice na léčbu roztroušené sklerózy profesorka Eva Havrdová. Letos si maratonci v Průhonicích vyzkoušejí i neuropsychologický trénink s využitím počítače.

Zájem o maraton roste, zatímco v roce 2012 si přišlo zacvičit 84 lidí, loni už 630. Letos přislíbilo účast přes 700 lidí. Výtěžek z akce překročil 144.000 korun a putoval na rehabilitační vybavení center specializovaných na léčbu roztroušené sklerózy. Podporu může vyjádřit i veřejnost dárcovskou SMS ve tvaru DMS IMPULS na číslo 87777 či příspěvkem na sbírkový účet 2107056767/2700. Výtěžek bude věnován na nákup rehabilitačních pomůcek pro pacienty.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.