Vláda chce lepší podmínky pro zaměstnávání handicapovaných

Zaměstnavatelé s více než polovinou pracovníků s postižením by na zaměstnávání každého z nich mohli dostávat od státu až 10.500 korun měsíčně místo nynějších 8800 korun. Zároveň by se pro tyto firmy měla zjednodušit administrativa spojená se zaměstnáváním handicapovaných. Počítá s tím návrh zákona, který včera schválila vláda. Novela by podle ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD) také měla zpřísnit pravidla, kterými se musí řídit nezaměstnaní v době nemoci.

„Tato novela upravuje pravidla pro zaměstnávání osob se zdravotním pojištěním, aby pro poctivé zaměstnavatele, kteří skutečně těm zdravotně postiženým dávají práci, byla ta pravidla administrativně jednodušší a pokud udělají nějakou drobnou chybu, aby nemuseli přijít o větší částku podpory na zaměstnávání těch lidí,“ řekla Marksová novinářům.

Nynější systém vymezování chráněných míst je podle ministerstva práce administrativně náročný a neflexibilní, nahradit ho má uznání zaměstnavatele na chráněném trhu práce. To by firma či instituce s víc než polovinou míst pro postižené získala poté, co by s ní úřad práce uzavřel dohodu. Nejprve by ji podepsal na tři roky, poté na neurčito. Zaměstnavatel by pak každý rok předkládal zprávu o své činnosti, podnikání a tržbách.

Zákon počítá s tím, že by zaměstnavatelé na chráněném trhu mohli dostávat 75 procent nákladů na mzdu či plat postiženého pracovníka, nejvýše ale 10.500 korun. Nyní je to 8800 Kč a brzy se má částka zvednout na 9500 korun, schválil to už Parlament a nyní se čeká na podpis prezidenta. Podpora na zdravotně znevýhodněného pracovníka by dál činila 5000 korun měsíčně. Příspěvek dostávají zaměstnavatelé zpětně za čtvrtletí.

V roce 2014 podle ministerstva práce chráněné dílny zaměstnávaly 34.594 lidí s handicapem a poskytly zaměstnavatelům na náhradní plnění služby a výrobky za 12,75 miliardy korun. Na jednoho pracovníka tak připadla produkce za 368.700 korun. Průměrný pracovník v Česku vyprodukoval zboží a služby za 862.000 korun, uvedlo ministerstvo v podkladech pro vládu.

Součástí novely je i zpřísnění pravidel pro nemocné nezaměstnané, kteří se kvůli zdravotnímu stavu nemohou dostavit na pracovní pohovor nebo nemohou nastoupit do dohodnuté práce. „Dnes my nemáme nijak možnost zkontrolovat, zda je (dotyčný) opravdu nemocný, dodržuje léčebný režim a je doma. V této novele zavádíme možnost, že úředníci z úřadu práce mohou takového člověka zkontrolovat. Bude to podobné, jako když jste zaměstnaný, onemocníte a může vás zkontrolovat někdo z České správy sociálního zabezpečení,“ řekla Marksová na tiskové konferenci.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.