Šest jointů denně. VZP to odmítá platit

Tři gramy v jointech, další tři v jídle. Skoro padesátiletá Martina Kafková denně užívá léčebné konopí, aby se zbavila silných křečí a nesnesitelných bolestí. Od svých sedmadvaceti let totiž trpí roztroušenou sklerózou.

Loni požádala Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP) o přiznání individuální náhrady této látky. Ta ovšem žádost opakovaně odmítla. Pacientka ji nyní posílá k soudu.

Pár tahů a křeč pominula

Jde o bezprecedentní případ. Kafková pojišťovnu žaluje, že řádně neprojednala její žádost o individuální hrazení léčebného konopí. Právě konopné cigarety jsou to jediné, co jí pomáhá od bolestí.

Zlom v pacientčině neutěšené situaci nastal ve chvíli, kdy ji kamarád nechal poprvé „potáhnout z jointu“.
„Párkrát si dala. Křeč jí hned pominula. Pomáhalo jí to,“ popisuje otec Zdeněk Majzlík.

Klientka řádně nerehabilituje

Od té doby se změnila situace a v lékárnách se objevilo léčebné konopí. Pro invalidní důchodkyni Kafkovou však představuje jeho nákup značnou finanční zátěž. Obrátila se proto na pojišťovnu, aby jí přiznala individuální náhradu, neboť pro ni léčebné konopí představuje jedinou účinnou léčbu.

Pojišťovna ovšem argumentaci Kafkové odmítá. „Klientka řádně neabsolvuje rehabilitaci hrazenou z veřejného zdravotního pojištění, kterou jí lékaři doporučují jako nezbytnou,“ zdůvodňuje mimo jiné stanovisko VZP její mluvčí Oldřich Tichý.

Částečně ochrnutá Martina Kafková z Týna nad Vltavou začala mít vážné zdravotní problémy ve svých sedmadvaceti letech. Tehdy poprvé zakopla na rovném chodníku. „Zasmáli jsme se tomu, protože neměla o co zakopnout,“ líčí serveru Lidovky.cz její otec Zdeněk Majzlík momenty, kdy ještě netušil, co se dceři děje.

Odkázaná na elektrický vozík

Bezdůvodné klopýtání se ale objevovalo čím dál častěji. K tomu se přidávalo i motání hlavy a další potíže. Rok nato chodila Kafková o berlích. V průběhu dalších dvou let skončila na vozíku. Dnes ho s ohledem na pokročilý stav nemoci nemůže už ani ovládat. Sama totiž nezvládá žádné úkony. Když výjimečně píše e-mail, ťuká kotníkem na noze do klávesnice. Jednu větu píše i několik minut.

Pomoct jí nedokážou už ani její rodiče důchodci. „Jen ji položit do vany je téměř nemožné,“ říká otec. Kafková proto žije v ústavu sv. Josefa v Žirči, který se specializuje na pacienty s roztroušenou sklerózou. „Před dvanácti lety Martině její lékařka řekla, že už nemůže navyšovat dávky léků, protože by to pro ni mělo fatální následky. Nato dcera úplně ztuhla. Měla silné křeče a bolesti. Ležela v posteli jak prkno. Někdy jsem ji třeba našel ležet na zemi. Sama se nemohla zvednout. Je jak hadrová panenka,“ vypráví Majzlík.

Po několika měsících, které otec popisuje jako „čirou hrůzu“, přišel pro pacientku zásadní zlom. Okusila od kamaráda konopnou cigaretu a křeč pominula.

Šlo o jediné chvíle, kdy se dokázala jeho dcera radovat. Navzdory špatným vyhlídkám. Ví, že se nemůže trvale vyléčit. „Alespoň povolily ty ukrutné bolesti. Konzultovala to proto se svou lékařkou. Ta jí řekla, že jestli jí to pomáhá, tak ať kouří dál, ale že sama jí to předepsat nemůže,“ vzpomíná Majzlík.

Tehdy ještě nebylo léčebné konopí dostupné v lékárnách. Na pulty se dostalo teprve v loňském roce. Kvůli ceně na něj ale dosáhnou jen někteří pacienti. Vysoká cena byla překážkou právě i pro Kafkovou, jejíž příjem tvoří primárně invalidní důchod.

„Léčebné konopí musí užívat nadále. Pomáhá jí od křečí i bolestí. Denně vykouří asi šest jointů, což jsou tři gramy konopí. Další tři gramy po dvou dávkách si dává do jídla. Na oběd a na večeři,“ líčí nešťastně její otec. Ačkoli nemá šanci na uzdravení ze zákeřné choroby, konopí jí alespoň částečně zlepšuje kvalitu života.

Loni požádala VZP o přiznání individuální náhrady. Odkazovala se na zákon o veřejném zdravotním pojištění. Ten říká, že „zdravotní pojišťovna hradí ve výjimečných případech zdravotní služby jinak zdravotní pojišťovnou nehrazené, je-li poskytnutí takových zdravotních služeb jedinou možností z hlediska zdravotního stavu pojištěnce“. Podle Kafkové je léčebné konopí její jedinou účinnou léčbou. Jenže pojišťovna tuto žádost odmítla.

Kafkové nepomohlo ani následné odvolání. Na začátku března pro tok Městskému soudu v Praze podala správní žalobu. VZP nicméně argumenty Kafkové a jejích advokátů Vladislavy Křivové a Michala Vítka, kteří poskytují klientce bezplatné právní služby, nebere v potaz.

„Klientka odmítá jakékoliv jiné navržené varianty léčby, které připadají podle standardů odborné společnosti v úvahu. Zájem má pouze o konopí. Za této situace ovšem rozhodně nelze hovořit o tom, že by konopí bylo jedinou možností léčby,“ uvádí mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý. Podle platné legislativy navíc údajně nemůže klientce nákup konopí pro její potřeby financovat.

Pacient není laboratorní zvíře

Odmítavé rozhodnutí pojišťovny nicméně Kafková s advokáty považuje za nesprávné, nadto i nezákonné. „Nereflektuje hmotněprávní námitky žalobce, staví žalobce do pozice experimentálního subjektu farmaceutických výrobků, v důsledku čehož je napadené rozhodnutí nejenom nezákonné, ale také v rozporu s garantovanými lidskými právy žalobce, ale i každého člověka bez ohledu na jeho zdravotní stav,“ stojí v devítistránkovém dokumentu, který má server Lidovky.cz k dispozici.

Dále se odkazují na zákon o léčivech, který obsahuje právní úpravu přípravků s obsahem konopí pro léčebné použití. „Z toho lze dovodit, že sám zákonodárce účinnost léčebného konopí uznává, když jej zahrnuje do zákona o léčivech. Je zde tedy jasně patrná vůle zákonodárce poskytnout svým občanům léčebné konopí jako jedno z léčiv, čímž zákonodárce také vyjádřil své přesvědčení o jeho účinnosti,“ uvádějí právníci. Pojišťovna podle nich nemůže tuto vůli zákonodárců popřít svým tvrzením, že nepovažuje účinky léčby konopím za dostatečně prokázané.

A advokáti zmiňují i další argumenty. Třeba to, že vyčerpání všech možností léčby hrazených pojišťovnou není podmínkou stanovenou zákonem. Taková argumentace je prý „mimořádně podobná aplikaci na testovacích zvířatech ve farmaceutických laboratořích“. Navíc je podle nich nemyslitelné, „aby v 21. století uvažoval orgán, zodpovědný za zdraví občanů, o žalobci jako o testovacím subjektu“.

Prázdné pulty v lékárnách

Situace v Česku v souvislosti s léčebným konopím se v posledních dnech dostala do popředí. Objevila se totiž zpráva, že došly jeho zásoby. Prázdné šuplíky v lékárnách silně znepokojují lékaře i nemocné, jak již LN dříve informovaly.

„Někteří pacienti ještě mají staré zásoby. To ale během jednoho nebo dvouměsíců skončí,“ říká bývalý vládní zmocněnec pro uvádění léčebného konopí do praxe a člen organizace Kopac Tomáš Zábranský. Situaci může zachránit dovoz ze zahraničí. Spolek pacientů ale varuje, že Státní ústav pro kontrolu léčiv řízení zkomplikoval, a proto takového zájemce nemá.

SÚKL nicméně tvrdí, že se jeden už přihlásil.

O nemoci

– Roztroušená skleróza je chronické autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém napadá centrální nervovou soustavu. To ovlivňuje schopnost nervových buněk v mozku a míše spolu vzájemně komunikovat.
Nemoc postihuje zejména mladé dospělé (od 20 do 40 let).
Neexistuje žádná léčba. Léky se zaměřují na zmírnění obtíží a zpomalení progrese onemocnění.

O dovozu konopí

– Dováželo se z Nizozemska, bylo asi třikrát dražší než konopí od českého pěstitele. Za gram českého zaplatili pacienti kolem 100 korun, za gram nizozemského zhruba 300 korun. Pacienti konopí zpravidla inhalují přes speciální odpařovač. Lékaři z brněnské nemocnice doporučovali rovněž konzumaci v tepelně upravené čokoládě a nemocniční lékárna začala z konopí vyrábět i tobolky.

ŠÁRKA KABÁTOVÁ
Lidové noviny

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.