Pacienti FN Brno dostali první recepty na české léčebné konopí

ilustrační foto: stockimages-FreeDigitalPhotos

Primář Oddělení léčby bolesti Fakultní nemocnice Brno MUDr. Marek Hakl, Ph.D., vystavil počátkem tohoto týdne první recepty na české léčebné konopí. Nemocniční lékárny ve FN Brno jsou připraveny tento léčebný prostředek postupně vydávat.

ilustrační foto: stockimages-FreeDigitalPhotos

Léčebné konopí se využívá k tišení silné bolesti tam, kde klasická léčba nemá efekt, např. u pacientů s onkologickou bolestí a pacientů s neuropatickou bolestí, vznikající při poškození nervového systému. Vedle léčby bolesti má konopí pozitivní vliv i na kvalitu spánku a chuť k jídlu.

Konopí domácí produkce je výrazně levnější oproti dřívějšímu dovozovému. České vyjde zhruba na 100 Kč za gram, kdežto holandské konopí stávalo asi 300–350 Kč za gram. České konopí je vyráběno v holandské licenci a dosahuje stejné kvality.

Cena za gram konopí pro léčebné použití je cena jenom za surovinu. Pokud doktor napíše na recept například kapsle, musí se k této sumě napočíst tzv. taxa laborum, která zahrnuje práci farmaceuta, dále cenu použitých kapslí, cenu obalu, ve kterém budou kapsle adjustovány a cena signatury.

Kapsle (neboli tobolka) je nejvhodnějším způsobem podávání – má oproti jiné formě podání výhodu nejpřesnějšího dávkování drogy a jednoduchého užívání. Každá kapsle má stejnou účinnost. Ta je zaručená technologií přípravy IVLP – homogenizace před výrobou kapsle. Konopí však pacienti mohou užívat i jinými způsoby – inhalací (vdechováním) pomocí vaporizeru, nebo perorálně. Léková forma záleží na rozhodnutí lékaře.

Zdravotní pojišťovny léčebné konopí zatím nehradí, i když začínají probíhat jednání o jeho úhradě.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.