Čeští vědci zjistili, že látka bisfenol S, která je často obsažená například ve výrobcích z plastů, ohrožuje plodnost. Ve své studii, kterou vydal renomovaný vědecký časopis Scientific Reports, vědci dokládají, že bisfenol S poškozuje vajíčka prasat, která se svými vlastnostmi podobají vajíčkům žen, podobně závažně jako jeho škodlivý předchůdce bisfenol A, známý jako BPA, sdělil mluvčí České zemědělské univerzity (ČZU) v Praze Josef Beránek.
Vědci z ČZU, Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni a Výzkumného ústavu živočišné výroby zkoumali působení bisfenolu S na vajíčka prasnic, která se svými vlastnostmi podobají vajíčkům žen. Zjistili, že látka vajíčko velmi poškodí. „Bisfenol S naruší dělení dědičné informace vajíček takovým způsobem, že z nich už prakticky nemůže vzniknout životaschopné embryo,“ uvedla jedna z vedoucích výzkumu Tereza Žalmanová z ČZU.
Bisfenol S nahradil v mnoha výrobcích svého předchůdce bisfenol A neboli BPA, který materiálu dodával pevnost a trvanlivost. Obsažen je ale nejen ve výrobcích z plastů, které jsou často označeny „BPA free“, ale třeba i v bankovkách, tištěných účtenkách nebo v recyklovaném papíru. O negativních účincích náhradní látky na zdraví se podle vědců ví jen málo.
Spektrum defektů, které bisfenol S ve vajíčku vyvolává, je zřejmě širší. „Odchylky od normálu jsme pozorovali ve většině prověřovaných vlastností vajíček,“ uvedla další z autorek studie Kristýna Hošková. Defekty podle ní vyvolávají i množství bisfenolu S, která jsou běžně naměřena v krvi obyvatel ekonomicky vyspělých zemí, jako je například Japonsko.
V nedávné době se objevily první studie popisující škodlivé efekty bisfenolu S na ryby a červy. Vědci upozorňují, že důkazy o škodlivosti bisfenolu S se začínají objevovat na celém světě a vyzývají proto k vymezení jasných pravidel, za jakých by se tato látka mohla používat.
Bisfenol A (BPA), jenž se svými účinky podobá bisfenolu S, je podle iDNES v lahvích na balenou vodu, v kojeneckých lahvích, potravinových boxech, v nádobí z plastu, v dětských plastových hrníčcích, ve vnitřku plechovek a konzerv, v elektrickém a elektronickém vybavení nebo v zubních výplních.
Do těla se dostává konzumací jídla nebo nápojů z obalů obsahujících BPA, batolata a malé děti jsou ohroženy dotekem ústy. BPA rovněž migruje ze zubních výplní do pacientových úst, plod dítěte je ohrožen přes matku. Téměř všichni lidé jsou vystaveni účinkům BPA, v Centru pro kontrolu a prevencí nemocí zjistili BPA v moči 93% testovaných lidí.
Řada vědeckých studií poukazuje na zdravotní rizika způsobená bisfenalem A, a to i při velmi nízkých dávkách. Hrozí rakovina prsu, varlat či prostaty, cukrovka, astma a vývojové poruchy.
Podle dalších studií vystavení se BPA snižuje mužské sexuální funkce a může napodobovat ženský hormon estrogen a narušovat tak extrémně citlivé hormonální signály v těle. Podle FDA (Food and Drug Administration) může BPA negativně ovlivňovat vývoj plodu, batolat a malých dětí.
Přidejte odpověď