Křečové žíly se už léčí jinak než za dob našich babiček a dědečků

Postižení žilní nedostatečnosti, která vede k nějakému z projevů onemocnění křečovými žilami, nemusí vždy znamenat pouze estetický problém, ale může zároveň působit i velmi závažné zdravotní potíže. Rozhovor s MUDr. Radkem Vyšohlídem, cévním chirurgem Cleopatra Clinic.

Které obtíže jsou nejčastější u vašich pacientů, co je nejvíce trápí?

Křečové žíly jsou estetickým problémem, v pokročilých stadiích ale znamenají zdravotní riziko. Spektrum našich pacientů je obdobné, od těch, kteří chtějí zlepšit svůj vzhled, až po ty, které již varixy citelně omezují v jejich životě.

Jaké mohou být příznaky?

Pokud pomineme zevní vizuální projevy, pak jsou to někdy velmi nenápadné a plíživě nastupující obtíže. Mohou sem patřit pocity těžkých nohou, otékání, bolestivost a pnutí při delším stání a sezení, též noční křeče bývají relativně častou příčinou návštěvy lékaře.

Hrozí u neléčených křečových žil komplikace?

Velmi často to bývá stupňování obtíží, nohy bolí a někdy se nelze obejít bez punčoch. U velkých povrchových varixů hrozí časté záněty a povrchová trombóza.
Dalšími jevy jsou postupné zhoršení vitality kůže, tvorba chronického otoku, zánětu a postupné omezení zásobení vlivem dlouhotrvajícího otoku. Někdy pak stačí jen malý úraz a rány se velmi špatně a dlouho hojí. Výsledkem pak může být bércový vřed.

Dají se křečové žíly zjistit?

Pokud už má člověk zevní projevy a varixy jsou už z dálky vidět, tak je diagnóza dílem okamžiku. Jisté je však to, že základem diagnostiky je kvalitní ultrazvukové vyšetření. Zmíním, že ultrazvuk se nyní velmi často používá i v rámci operací.

Jaké jsou možnosti léčby?

V současnosti jsou mnohem lepší metody, než měli na výběr naši dědečkové a babičky. Doufám, že již pomalu ustupuje doba, kdy bylo nutné setrvávat po operaci několik dní v nemocnici a následně několik týdnů v pracovní neschopnosti. Trendem posledních let jsou endovenozní metody léčby, kdy se laserové vlákno, či radiofrekvenční elektroda, případně katetr s lepidlem zastrčí přímo do postižené žíly. Ošetření, které trvá řádově jednu až dvě hodiny, lze absolvovat ambulantně, bez nutnosti pobytu v nemocnici.

Jsou tyto výkony bolestivé?

Nikoli, v současnosti se většina moderních zákroků provádí bez nutnosti celkové anestezie, ba dokonce bez svodné anestezie do zad. Vše je řešeno pomocí roztoku anestetika, který se aplikuje přímo k postižené žíle a pacienta celkově neovlivňuje. Ten se pak může vrátit po ošetření ke svým běžným denním aktivitám.

Nebudou našemu tělu zničené žíly chybět?

Žilní systém dolních končetin má velkou kapacitu a operace vlastně usměrňuje tok krve správným směrem. Nemusíme se tedy bát, že by krev neměla kudy téct zpátky k srdíčku. Správné adaptaci na nové podmínky můžeme pomoci nošením kompresivních punčoch, vhodnou fyzickou aktivitou. Pokud vzniknou drobná podráždění kůže, zarudnutí, pocity tahu, napětí, odeznívají v řádu dní a jistě se nevyrovnají průběhu u klasické operace s velkými modřinami a nutnosti ležet se zdviženými končetinami. Výhodou je možnost okamžitého pohybu.

Jak dlouho ošetření vydrží a je skutečně definitivní?

Zde je nutné říci, že onemocnění křečovými žilami je dlouhodobé onemocnění, u kterého jsme schopni moderními metodami zvládat klinické projevy tak, aby se pacient dobře cítil a byl bez zevních projevů. Moderní metody mají na rozdíl od klasické chirurgie významně nižší procento recidivy. A doporučuji chodit na pravidelné ultrazvukové kontroly.

Moravskoslezský deník
http://www.moravskoslezsky.denik.cz/

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.