Aby krev lehce proudila

Žilní problémy vám mohou pěkně ztrpčovat život – a o ten může dokonce někdy i jít. To, že máme v těle nějaké žíly, si uvědomíme většinou jen v případě odběru krve. A pak také v okamžiku, kdy nás začnou trápit.

Bolí vás často nohy? Otékají vám po delším stání, sezení nebo k večeru? Mávnout nad tím rukou není dobré, může jít o žilní onemocnění. Nejčastěji to bývají křečové žíly nebo i trombóza.

Křečové žíly

Člověk je jediný tvor v celé živočišné říši, u kterého se křečové žíly neboli varixy vyskytují. Pravděpodobně je to způsobeno napřímením postavy během evoluce. Dnes patří „křečáky“ mezi nejčastější civilizační onemocnění a týká se to jak žen, tak mužů.

Nepodceňujte je

Jako první příznaky se objevují na kůži nohou takzvané metličky nebo pavoučkové névy. Z těch se později mohou stát nevzhledné vystouplé pletence. Nejde jen o kosmetický defekt, ale především o sníženou funkčnost žilní stěny. To přináší další obtíže: ekzémy, otoky, pigmentaci, změnu výživy tkáně bérce a v krajních případech bércový vřed.

Zbavte se jich včas

Kromě viditelných projevů křečových žil může přijít také bolest a pocit těžkých nohou, noční křeče, neklidné nohy, pocit pálení nohou nebo svědění. Typické bývá zhoršení příznaků k večeru. Problémy se zhoršují dlouhým stáním, sezením a teplem. Funguje zde také sezonní závislost – zhoršení obtíží během léta a zlepšení v zimě. Ke zvýraznění problémů u žen může dojít také v období menstruace a menopauzy. Existuje sice řada léků, takzvaných venofarmak, které dokážou od příznaků ulevit, ne všechny však mají stejnou účinnost. A vzhledem k tomu, že zmíněné příznaky mohou signalizovat i spoustu jiných onemocnění, je vždy lepší navštívit lékaře, který pomocí ultrazvukového vyšetření zjistí, v jakém stavu žíly jsou a zda jde o křečové žíly, trombózu, nebo úplně jinou nemoc.

Opakované návraty

Často se stává, že křečové žíly mají tendenci se po operaci po nějakém čase znovu objevit. Zda bude stačit operace jedna, dvě, nebo více, záleží hodně na vašem životním stylu včetně stravování a genetických dispozicích. Správnou péčí o nohy i žilní systém a včasným vyšetřením můžete zabránit zhoršení stavu a předejít větším lékařským zákrokům.

Trombóza

Žilní trombóza je ucpání žíly krevní sraženinou. Dochází k ní vlivem několika faktorů, například zpomalení krevního toku v žíle, poškozené žilní stěny a zvýšené srážlivosti krve. Hrozí i při úrazech nebo po operacích.

Obávaná sraženina

Částečné ucpání žíly má za následek nedokrvenost postižené oblasti. V Česku trombózu prodělá každý rok asi dvacet tisíc lidí, navíc toto onemocnění často uniká správné diagnostice. Nebezpečné je, když se sraženina od žilní stěny uvolní a krevním oběhem pak doputuje do plic, srdce nebo mozku. Tam způsobí embolii (akutní nedostatek kyslíku v tkáni), která může mít za následek i smrt.

Varovné příznaky

Naprostá většina případů žilních trombóz se odehrává na dolních končetinách. Pokud vás bez vnější příčiny (například po dlouhé namáhavé chůzi nebo sportu) bolí nohy, otékají vám nebo pozorujete barevné změny na pokožce, může se jednat o žilní trombózu. Protože však podobné příznaky mívají i jiné, necévní stavy, navštivte co nejdříve lékaře, který stanoví správnou diagnózu.

Diagnostika a léčba

Pro zjištění žilní trombózy se jako hlavní vyšetřovací metoda používá ultrazvukové zobrazení žil, které je samozřejmě bezbolestné. Tomu předchází pečlivé lékařské vyšetření včetně anamnézy a rozboru rizikových faktorů. Jestliže se potvrdí trombóza, léčba je zahájena ihned.

5 OTÁZEK PRO…
MUDr. Jana Marušiaka, PhD., primáře Oddělení cévní a rekonstrukční chirurgie Krajské nemocnice Liberec, a. s.

– 1 Jaké jsou u nás nejnovější metody léčby křečových žil?

V této oblasti došlo v minulých deseti letech k výraznému posunu směrem k miniinvazivním zákrokům, které lze provádět ambulantně nebo jen s 24hodinovou hospitalizací a současně zanechávají minimální množství jizev. Společným principem těchto nových metod je zákrok na hlavní povrchní kmenové žíle, která jde od třísla ke kotníku, a na jejích spojkách. Jde vpravdě o operace bez krve, prováděné pomocí speciální sondy, tenkého katetru, s využitím tepelné energie, tedy radiofrekvence či laseru, nebo v kombinaci s chemickou látkou, která žílu a její spojky vyplní a zabrání existenci nevzhledných uzlů a boulí na noze. Nových metod je dnes pět až sedm, všechny jsou založeny na výše popsaném principu.

– 2 Hodně lidí varixy neřeší. Proč myslíte, že to tak je?

Křečové žíly jsou po zubním kazu zřejmě nejčastějším onemocněním, jejich výskyt stoupá s věkem. Ve třiceti letech je to až dvacet procent pacientů a v padesáti letech až padesát procent. Nejde však jen o kosmetickou vadu na končetině. Hrozí riziko zánětu křečové žíly, případně jejího uzavření – trombózy, což je nepříjemná komplikace. S věkem může hrozit i vznik bércového vředu. Někteří lidé tyto věci podceňují. Přitom platí známá zásada, že v raných stadiích nemoci lze problém snadno řešit.

– 3 Někdo se třeba obává, že ho operační zákrok bude stát moc peněz. Co v případě léčby křečových žil hradí pojišťovna a co už je nadstandard?

Obecně lze říct, že pojišťovna nové moderní zákroky na žilách pacientům nehradí a cena za zákrok kolísá podle druhu metody i místa zdravotnického zařízení od 13 000 Kč do 25 000 Kč za jednu operovanou končetinu. Pro některé pacienty je to částka moc vysoká – ti potom podstupují klasickou operaci. Ta ale zanechává víve jizev, je bolestivější, je po ní výrazně delší pracovní neschopnost a dlouhodobé výsledky jsou špatné. Nemoc se také ve srovnání s operací s využitím některé z nových metod dříve vrací.

– 4 Má na vzniku křečových žil opravdu velký podíl dědičnost?

Není to jednoznačně prokázané. Určité dispozice, jako je vrozená slabost žilní stěny, se ale dědit mohou. Nepřímo mohou hrát roli též životní styl, nedostatek pohybu či nadváha.

– 5 Jaká je souvislost mezi křečovými žilami a žilní trombózou?

Riziko vzniku hluboké žilní trombózy a následné hrozící plicní embolie je obecně menší, než se mezi veřejností traduje. Trombóza postihuje v případech křečových žil povrchní žilní systém, a z toho embolie nehrozí -pokud se ve vzácných případech nerozšíří do systému hlubokého. Není namístě pacienty strašit. Jsou ale známé případy, kdy existuje současně vrozená porucha krevní srážlivosti, je to ve dvou až pěti procentech případů. Zde je riziko výrazně vyšší, a pacientům proto doporučujeme podstoupit krevní testy na poruchu krevní srážlivosti. Právě na této poruše mívá výrazný podíl dědičnost.

RADA TINY

Pořiďte si masážní rohožku nebo podobnou pomůcku. Masáž prospívá prokrvení chodidel, a tím ulevuje i od bolesti.

CÉVNÍ SYSTÉM

Cévní systém tvoří tepny, které rozvádějí okysličenou krev ze srdce, a žíly, jež odvádějí krev do srdce, a hustá síť vlásečnic spojujících tepénky a žilky.

CO MŮŽETE UDĚLAT SAMI?

Prevenci i úlevě od potíží prospívá:

– strava s vysokým obsahem vlákniny
– prevence obezity a zácpy
– dostatečný příjem tekutin
– omezení nasycených tuků (másla, tučného masa)
– dostatek pohybu
– odpočinek s nohama ve zvýšené poloze
– sprchování nohou od chodidel výš studenou vodou
– nošení volnějšího oblečení, (týká se to především ponožek)
– Pokud v zaměstnání dlouhou dobu sedíte nebo naopak stojíte, dělejte si během dne krátké přestávky a během nich provádějte nohama jednoduché cviky, například kroužení chodidly či protahování.

HLAVNÍ METODY LÉČBY žilní trombózy

– Ambulantní – podávání léků působících proti srážení krve. Terapie trvá několik měsíců.
– Katetrizační – do žíly se zavede katetr (hadička), pomocí nějž se sraženina mechanicky i chemicky rozruší. Někdy se do zúženého místa vloží výztuž, takzvaný stent. Následně se opět podávají léky proti srážení krve. Provádí se při rozsáhlém postižení žil.
– Chirurgická – provádí se ojediněle v případech, kdy pacientovi ze zdravotních příčin nelze podávat protitromboticky působící léky.

Žilní trombóza

CO ZVYŠUJE RIZIKO?

– dlouhodobá nehybnost dolních končetin (například při nemoci)
– obezita
– těhotenství
– stavy po velkých chirurgických výkonech
– hormonální antikoncepce
– Leidenská mutace a jí podobné poruchy koagulačního systému
– poruchy chlopenního aparátu dolních končetin při chronické žilní nedostatečnosti
– kouření
– křečové žíly

TIP REDAKCE:

Trápí vás oteklé nohy, bolesti nohou nebo křečové žíly? Stáhněte si aplikaci pro chytré telefony BOLÍ VÁS NOHY? s tipy a radami týkajícími se těchto problémů. Najdete v ní potřebné informace o chronickém žilním onemocnění dolních končetin rozčleněné do jednotlivých stadií, vysvětlení možností léčby i doporučená vhodná cvičení. Aplikace je ke stažení zdarma pro Android a iOS.

NOVINKY PRO ZDRAVÍ

Pro budoucí maminky

Francouzský doplněk stravy Ogestan, novinka na našem trhu, obsahuje vitaminy E a D, kyselinu listovou, jód a omegaml 3 nenasycené mastné g kyseliny. Tedy vše potřebné pro těhotné a kojící ženy, ale i pro ty, které miminko teprve plánují. Koupíte ho v v lékárnách nebo přes internet za 410 Kč.

Pro „mimi“ pacienty

U miminek je alarmující, když teplota přesáhne 38 stupňů. K utlumení horečky dětí s hmotností nad sedm kilo slouží čípky Paralen 100. Uleví zároveň od mírné bolesti hlavy, kloubů a svalů provázející chřipku či bolesti při prořezávání zoubků. Balení 5 čípků stojí v lékárnách 25 Kč.

Přírodně proti pocení

Biodeodorant Naturalis Better hypoalergenní z řady italské biokosmetiky je vyrobený z těch nejkvalitnějších přírodních složek v biokvalitě. Celý den spolehlivě chrání před potem i bez solí hliníku a neobsahuje parabeny, SLS, ropné deriváty ani silikony. K dostání na www.biorganica.cz za 250 Kč.

Čajoví pomocníci

Při hubnutí vám mohou pomoci také lahodné čaje Teekanne. Podporují přirozenou činnost metabolismu a schopnost očisty. Vyberte si čajovou směs Detox & Slim s kopřivou a zeleným čajem, Fit & Slim s cesmínou nebo Purify Slim s kombinací í pu-erh, máty ty klasnaté a máty peprné. Cena asi 50 Kč za krabičku.

Eva Houšková
Tina

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.