Mám syndrom karpálního tunelu, přesto musím do práce

ilustrační foto: Photoxpress

DOTAZ: Pracuji 15 let ve vyrobě, byl jsem poslan na kontrolu s rukama, byl zjištěn na EMG těžký syndrom karpalniho tunelu, hlasil jsem to na odděleni nemoci z povolani, neuznali mě to, jsem doma už 11 měsicu, byl jsem na kontrole EMG a dostal jsem posudek ZUSTAVÁ TERÉN TĚŽKEHO CHRONICKEHO POŠKOZENI, ale že mě neuznali nemoc z povolani, tak se prý musim vratit do vyroby, co mam dělat?

ilustrační snímek

Odpověď:

Předpokládám, že vaše zdravotní obtíže byly posuzovány střediskem nemocí z povolání, kam vás praktický či závodní lékař s lékařskou zprávou vyslal. Uznání nemoci z povolání je totiž v kompetenci tohoto střediska, stanovisko závodního lékaře není relevantní..

Lékaři střediska nemocí z povolání musí sdělit nejen v jakém stádiu je vaše nemoc, ale také zda můžete vykonávat svoji dosavadní práci nebo zda ji nemůžete vykonávat a jaká je prognóza vývoje vaší nemoci. O tom se bohužel nijak nezmiňujete.

Píšete, že vám nebyla uznána nemoc z povolání. Pak vám ordinariát nemocí z povolání mohl stanovit, že se jedná o ohrožení nemoci z povolání. V takovém případě obvykle nastává potřeba převedení na jinou práci či změny pracovních podmínek, což znamená, že byste se zaměstnavatelem měl jednat, zda bude mít pro vás jinou vhodnou práci či zabezpečí vhodné pracovní podmínky. Pokud však zaměstnavatel pro vás jinou vhodnou práci nebude mít a vy budete zdravotně nezpůsobilý vykonávat dosavadní práci, potom bude zřejmě třeba váš pracovní poměr ukončit.

V případě, že vám ordinariát skutečně diagnostikoval ohrožení nemocí z povolání, zaměstnavatel poskytuje v případě převedení zaměstnance na jinou práci tzv. doplatek do průměrného výdělku před převedením. Ten se poskytuje pouze po dobu trvání pracovního poměru u zaměstnavatele.

Jan Činčura
redakce invArena

 

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.