Intenzivní neurorehabilitaci děti by od ledna měly hradit zdravotní pojišťovny. Doteď si rodiny musely hradit sami. Ministerstvo zdravotnictví oznámilo na konferenci Máme jiné dít,ě nechceme jiný život. A upozorňuje na nedostatky v péči o neurologicky postižené děti. Reportáž ČT1.
Doposud si neurorehabilitace musely rodiny platit samy, znamenalo tio pro ně větší výdaje než 60 000 Kč měsíčně, pokud léčbu podstupovaly v zahraničí, bylo to někdy dvojnásobné až trojnásobně více. A léčba je vhodná především pro pacienty s dětskou mozkovou obrnou nebo jiným poškozením mozku – takové děti mají například problémy s polykáním a rozvojem řeči. A opožďuje se jejich pohybový vývoj. Natáčeli jsme například s otcem postiženého dítěte. Jeho synovi lékaři sice zachránili život ale kvůli absenci potřebné následné péče se musel obrátit na zahraniční specialisty.
mluvčí
Před 13 lety, kdy jsme se s manželkou vzali do péče dvaapůletého chlapečka Davídka. A bohužel do roka po roce se v létě topil nešťastnou náhodou v bazénu. Davídek přežil, ale skončil ve vigilním komatu – ta následná péče nefungovala.
moderátor
Co k té změně tedy přispělo.
redaktor
Krokem ke změně byla také dvouletá studie sanatorií Klimkovice – právě ta prokázala, že intenzivní a opakovaná neurorehabilitace je účinnější než klasická dosud pojišťovnami proplácena rehabilitace. Dětí s mozkovou obrnou podle odborníků ročně přibývá o 200 až 400 pacientů a pro 2/3 z nich je tato metoda vhodná. Od příštího roku by takoví pacienti měli ročně postoupit 2 cykly. V závislosti na zdravotním stavu se pak bude rozhodovat, zda tyto procedury podstoupí další.
Jan MICHÁLEK, ředitel odboru přímo řízených organizací MZ ČR
Budou to 2 cykly po 28 dnech v rámci 12 měsíců s tím, že pauza mezi těmito cykly by měla být aspoň 6 měsíců.
ČT1
Přidejte odpověď