Kupuji domek. Jaké úlevy a příspěvky mohu získat?

DOTAZ: Jsem invalida 3 stupně, po stehenní amputaci, mám průkaz ZTP. Kupujeme s manželkou domek v hodnotě 1 350 000 a dan je 54000. Chci se zeptat, zda jsem osvobozen od této daně. Dále budeme žádat o stavební povolení a celý domek předělávat a přistavotat, vše bezbariérové, jaké mám úlevy, a na co mám nárok.

ODPOVĚĎ:

Poplatníkem daně z nabytí nemovitých věcí je nabyvatel vlastnického práva k nemovité věci.  U této daně není žádné osvobození či sleva, na niž by měly nárok osoby z důvodu zdravotního postižení.

Dále jde o daň z nemovitých věcí, kterou platíme každoročně a kterou upravuje zákon č. 338/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů.

Zde je v písm. n) uvedeno osvobození od daně ze staveb obytných domů nebo jednotky ve vlastnictví držitele průkazu ZTP nebo ZTP/P, který je příjemcem příspěvku na živobytí nebo je osobou společně posuzovanou s příjemcem příspěvku na živobytí, a to v rozsahu, v jakém slouží k jejich trvalému bydlení, a dále je v písm. o) uvedeno osvobození od daně ze staveb pro stavby pro individuální rekreaci ve vlastnictví fyzických osob, jež pobírají příspěvek na živobytí nebo jsou osobou společně posuzovanou s osobou, která příspěvek na živobytí pobírá a zároveň jsou držiteli průkazu ZTP, a stavby pro individuální rekreaci ve vlastnictví držitelů průkazu ZTP/P.

To znamená, že v případě obytného domu musí být splněny obě podmínky současně – 1) držitel průkazů ZTP resp. ZTP/P a 2) současné pobíraní příspěvku na živobytí resp. společně posuzovaná osoba. To znamená, že kromě držení průkazu ZTP musíte být také v tzv. hmotné nouzi (čili úřad práce by vám měl vyplácet příspěvek na živobytí).

Výjimka je u držitelů průkazu ZTP/P, kteří nemusí pro osvobození od daně pro stavby pro rodinnou rekreaci být v hmotné nouzi, tedy nemusí pobírat příspěvek na živobytí (resp. spolu posuzovaná osoba).

Budete moci popřípadě využít zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích. V přílohách k tomu předpisu jsou jednotlivé poplatky rozčleněny do kategorií, které mají svá přidělená číselná označení.

Položka č. 17 obsahuje výčet poplatků za vydání stavebního povolení. Pod odst. 1 písm. f) je uveden poplatek za vydání stavebního povolení ke změně vyjmenovaných staveb (nástavby, přístavby nebo stavební úpravy), čistírny odpadních vod, přípojky na veřejnou rozvodnou síť a na kanalizaci pro uvedené stavby.

Od tohoto poplatku je osvobozeno vydání stavebního povolení ke změně stavby pro bydlení z důvodu ztíženého užívání této stavby občanovi se zvlášť těžkým zdravotním postižením, který je držitelem průkazu ZTP nebo ZTP/P, má-li ve stavbě pro bydlení místo trvalého pobytu.

Plánujete provádět stavební práce – tam již máte možnost žádat o příspěvky na zvláštní pomůcku.

Příspěvek lze použít pouze na některou ze seznamu druhů a typů zvláštních pomůcek, obsažených v příloze vyhlášky 388/2011 Sb. Příspěvek se poskytuje i na pomůcku, která ve vyhlášce uvedena není, a to za podmínky, že ji krajská pobočka Úřadu práce považuje za srovnatelnou s některou z pomůcek, která ve vyhlášce uvedena je.

Mezi věci, přístroje, činnosti a úpravy, které jsou považovány za zvláštní pomůcky patří i stavební práce spojené s uzpůsobením bytu, koupelny nebo WC, za účelem jeho používání postiženou osobou.

O příspěvek lze zažádat na úřadu práce podle místa trvalého bydliště. Příspěvek se poskytuje na úpravu bytu, který dotyčný užívá k trvalému bydlení. Ten může být i v rodinném domku.

Maximální výše tohoto příspěvku činí 350.000,– Kč; v případě příspěvku na pořízení schodišťové plošiny400.000,– Kč přičemž součet vyplacených příspěvků nesmí v 60 kalendářních měsících po sobě jdoucích přesáhnout částku 800.000,– Kč, resp. 850.000,– Kč v případě pořízení schodišťové plošiny.

U pomůcky dražší než 24.000,– Kč je spoluúčast žadatele 10 % z ceny pomůcky, pokud ale daný člověk nemá dostatek peněz na zaplacení spoluúčasti, může Úřad práce jeho situaci posoudit a spoluúčast snížit na minimálně 1.000,– Kč.

Doporučujeme možnosti získání jednotlivých příspěvků na stavební práce konzultovat s místní organizací vozíčkářů, která ma v dané oblasti zkušenosti z praxe, neboť úřady práce v jednotlivých krajích mnohdy nepostupují zcela shodně. Možnosti lze konzultovat i přímo s příslušnými pracovníky úřadu práce.

Od roku 2015 jsou informace k problematice bezbariérovosti publikovány přímo na internetovém portále Ministerstva pro místní rozvoj v rámci samostatné rubriky Informace z oblasti Bezbariérového užívání staveb. Dosud bylo takto celkem zveřejněno 69 informací obsahujících skoro 100 různých témat. Ministerstvo pro místní rozvoj zpracovalo souhrnný přehled za celé období od začátku roku 2010 až do konce roku 2015, který umožňuje zpětně a pohodlně vyhledávat jednotlivé příspěvky. http://www.mmr.cz/getmedia/053a7486-5533-470d-b9e8-a16d146daa4a/Prehled-prispevku_bezbarierovost-2010-2015.pdf

redakce invArena

 

 

 

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.