Těžké postižení zraku u dětí

foto: freerangestock

Dětem, které se narodí s těžkým postižením zraku i dalšími vadami, pomáhá Centrum LIRA z Liberce. Vozí jim speciální hračky a pomůcky pro rozvoj zraku, nejenom na ně jim přispívá Světluška. Reportáž Radiožurnálu.

V útulném obývacím pokoji rodiny Čermákových sedí na barevném koberci blonďatý modrooký klouček, na očích má silné brýle a soustředěně sleduje autíčko, které se pohybuje po bílé desce. Drží ji Michala Bulířová, poradkyně rané péče z Centra LIRA. Malý Mojmír už se na ní moc těšil, brzy mu bude rok a půl a ona za ním jezdí už 12 měsíců a vozí s sebou právě speciální hračky k zapůjčení. 

Michala BULÍŘOVÁ, poradkyně, Centrum LIRA, Liberec 
Zjišťuju zrakovou pozornost, jak dokáže se orientovat na ploše, sledovat ten objekt v pohybu. Na začátek dávám nějaké světelné pomůcky, právě, abych si získala víc pozornosti a čím víc kontrastu, tak je to více motivující. 

redaktorka 
Co vy máte v rukou? Takovou velkou světelnou tabuli s obrázkem medvídka. 

Michala BULÍŘOVÁ,
je to pomůcka, kterou jsme mohli pořídit díky podpoře Světlušky. Máme víc takových světelných panelů, tady to je jeden takový druh, kdy je vlastně světlo, které dětem nevadí, není oslňující. 

redaktorka 
A Mojmír si rovnou k té tabuli sedl, moc ho to zajímá, už i sahá na ty desky barevné, které jsou v ní vložené. Je to takové průsvitná vkládačka. 

Michala BULÍŘOVÁ,
Dá se tam nastavit intenzita světla, odstín té modré barvy. Můžeme používat buď věci na pozorování, ale potom i na manipulaci, může trénovat koordinaci. Myslím si, že to opravdu má velkej význam, aby dítě dostalo v raném věku s jeho diagnózou něco speciálního, rodina asi by se k něčemu takovýmu běžně nedostala. Věřím tomu, že díky speciálním pomůckám a díky zrakové stimulaci se dá zrak pěkně rozvíjet.

redaktorka 
S Mojmírem sedí na zemi jeho mamka Ilona Čermáková. I ona se vlastně soustředí na to, co dělá terénní pracovnice, aby tak věděla, jak postupovat. 

Ilona ČERMÁKOVÁ, mamka Mojmíra 
Už v porodnici jsem si všimla, že je trošku to očičko jiný, už druhý den nás vyšetřovali na vrozený šedý zákal. Zjistili, že teda Mojmírek tu čočku na pravém oku nemá v pořádku a že je zakalená a už vlastně na měsíci života jsme byli operovaný v Praze-Motole, kde se na to specializují. Od tý doby cvičíme, bojujeme a snažíme se do toho očička dostat co nejvíce, no. 

redaktorka 
A právě v tom Čermákovým pomáhá liberecké Centrum LIRA, nezisková organizace, která ranou péči poskytuje dětem už 25 let. Podle její koordinátorky Kateřiny Jírové i díky penězům poskytnutým ze sbírky Světluška. 

Kateřina JÍROVÁ, koordinátorka, Centrum Lira, Liberec 
Můžeme mít v týmu třeba i zrakového instruktora nebo instruktory stimulace zraku. Tito specialisté se musí neustále vzdělávat, na to my také vlastně sháníme prostředky. A zase díky tomu, že Světluška podpoří tu naši činnost, tak můžeme zkvalitnit služby, které potom rodinám poskytujeme. 

redaktorka 
Centrum LIRA má v současnosti víc než 300 klientů nejen v Libereckém, ale i v Královéhradeckém kraji, kde má pobočku. Terénní pracovníci zajíždí ale i do Šluknovského výběžku.

Radiožurnál. 

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.