Altech přibírá lidi na výrobu kompenzačních pomůcek

ilustrační foto: foxtongue / Flickr. com

TV Barrandov hovořila u Duelu Jaromíra Soukupa s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou.

moderátor 
váš předseda Hamáček říkal, že jste zachránili tisíce pracovních míst. 

Jana MALÁČOVÁ,  
program Antivirus zachránil přes 800 000 podpořených pracovních míst, ty místa by už pravděpodobně neexistovaly, protože prostě několik týdnů pro ně nebyla práce. 

moderátor 
Otázka byla návodná. 

Jana MALÁČOVÁ,  
Hned to vysvětlím, dám konkrétní příklady, já jsem byla například ve sklárnách v Květné, kdy mi pan ředitel vysvětloval, tuším, že více než 2 měsíce stáli, protože byly postornovány zakázky a tam je několik desítek sklářů, kteří umí naprosto ojedinělou věc, a to ručně foukat nádherné sklo, to už skoro nikde není, takové know how, je to jedna z posledních skláren v České republice a kdyby nebyl Antivirus, tak se tam zavře, ti lidé jsou propuštěni a bůh ví, co je. 

moderátor 
To jasné  

Jana MALÁČOVÁ,  
Antivirus takhle různě zafungoval v různých firmách, které neudělaly nic špatně, fungovaly, měly zakázky, dobře platily své zaměstnance, akorát přišel nějaký virus a ten všechno tedy ze dne na den změnil a my jsme pomohli v té neobvyklé krizi, vyplácet těm firmám mzdy pro své zaměstnance, aby nemusely propouštět a podpořili jsme tak přes 800 000 unikátních míst, to je přece nádherné číslo, poprvé v historii v České republice. 

Jaromír SOUKUP, moderátor 
A teď jenom otázka, co se bude dít, vy jste to natáhli do konce října, s vědomím toho, že do konce října se ty firmy nadechnou, že by tedy koncem října nemělo dojít k masivnímu propouštění, že do té doby, dejme tomu, za to půl roku, co ten program existuje, se ty firmy mohly zorientovat, mohla se oživit poptávka, no jo, ale mně to přišlo, že to je tak jakože počítáte s tím, že ten virus nebude, že se ta situace bude zlepšovat a v textu, v kontextu toho, co se děje teď, uvažujete o prodloužení nebo bude ten kurzarbeit opravdu přijat, jak to bude? Dvě otázky co bude dál a co se bude dít k tomu 30. říjnu, padnou výpovědi, nepadnou? 

Jana MALÁČOVÁ,  
Podívejte ten argument, že se jedná o prodlužování nějakého stavu, je neplatný, protože zaměstnavatel, ta firma musí na každé pracovní místo doplácet 40 % superhrubé mzdy a ty firmy to dělají proto už půl roku, protože mají důvěru ve svojí budoucnost, protože ví, že jakmile tedy ta pandemická katastrofa skončí, tak se zase postaví na své nohy, začnou pokračovat tam, kde skončily na jaře nebo někdy u některých to bylo v březnu, u některých to bylo v dubnu a tak dále, to znamená, že oni ví, že jsou to zdravé funkční firmy  

moderátor 
hospodářská situace se bude dramaticky do konce října zhoršovat, to je prostě zřejmé. 

Jana MALÁČOVÁ,
Ubývá to a já jsem objížděla celé léto spoustu firem, navštívila jsem je osobně a většina jich skutečně potřebovala na jaře v létě, byla jsem dokonce ve firmě Altech, která vyrábí zdravotní pomůcky, různé plošiny a schody, které pomohou nemohoucím dostat se do druhého patra a podobně a ty byly v květnu a v červnu na Antiviru a teď už dokonce. 

moderátor 
Zakázky mají. 

Jana MALÁČOVÁ, 
Teď už dokonce nabírají a hledají nové lidi, takže je to zdravá funkční firma, která díky naší pomoci, se dostala z toho nejhoršího. 

JBuďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.