
Jejich psi, jichž k dnešnímu dni předali klientům už 255, jsou tak skvěle vycvičení, že zčásti zastanou práci lidí. Jsou schopni podat léky, oblečení, odnést plenu, otevřít dveře a dokonce i třeba přivolat pomoc nebo otočit pána do potřebné polohy. Není divu. V Pomocných tlapkách ze Starého Plzence na Plzeňsku začali s výcvikem asistenčních psů jako první v republice, a tak teď v neděli oslavili své už 21. výročí.
„Pomocné tlapky mají za cíl vychovávat a cvičit asistenční psy pro tělesně postižené klienty z celé republiky, jimž je poskytujeme do užívání zdarma. Každý pes je cvičen na míru, dle konkrétního postižení klienta,“ uvedla spoluzakladatelka a zároveň ředitelka Pomocných tlapek Hana Pirnerová. Doplnila, že samozřejmostí je následná péče ve formě rekondičních setkání, poradenství od trenérů, procvičování povelové techniky po celou dobu služby psa a následné vzdělávání týmů především v oblasti péči o psa a zdravovědy.
Společnost vychovává několik druhů psů.
Za prvé asistenční, kteří částečně nahrazují službu osobních asistentů nebo rodinných příslušníků. „Snižují závislost klientů na této péči, čímž zvyšují jejich samostatnost a sebevědomí. Klienti se tak mohou aktivně a plnohodnotně zapojit do běžného života a zlepšit navazování komunikace s okolím,“ řekla Pirnerová s tím, že takto vycvičený pes ovládá desítky povelů, např. otevře a zavře dveře, rozepne zip, sundá rukavice, ponožky, podá rozličné předměty, přivolá pomoc, otevře pračku, vyndá prádlo, podá kolíčky na prádlo a podobně.
Dále je to tzv. šikovný společník, jenž je určen pro klienty těžce tělesně postižené, kteří nejsou schopni plně komunikovat se psem, ale jeho přítomnost a asistence napomáhá rehabilitaci, rozvíjí motoriku a mentální rozvoj. Pes kromě klienta asistuje třetí osobě, která dotyčnému pomáhá (pes odnáší plenky, otvírá dveře matce nesoucí těžké dítě apod…).
Specializací Pomocných tlapek je výcvik psů pro děti postižené autismem (PAS) nebo pro děti s ADHD. Cvičí též zvířata pro epileptiky. „Pes zvládne přivolání pomoci a ošetření pacienta po záchvatu – otočení klienta do stabilizované polohy, podání krabičky s léky, ručníku. V poslední době se na organizaci obrací i klienti s psychickými problémy, jako je například posttraumatický syndrom. I v tomto případě dokáží Pomocné tlapky výborně pomoci,“ uvedla Pirnerová a na závěr poděkovala týmu trenérů, spolupracovníkům, vychovatelům štěňat a všem, kteří organizaci podporují.
Pomocné tlapky jsou podporovány a financovány z darů jednotlivců, firem, příspěvků z nadací z veřejných sbírek (zasíláním DMS a příspěvky sbírkových kasiček), ale také vlastní výdělečnou činností, přednáškami a provozování vlastního e-shopu – http://eshop.pomocnetlapky.cz.
Milan Kilián
Plzeňský deník
Přidejte odpověď