Na pražské Bulovce budou mít speciálního psího terapeuta

Prvního oficiálního nemocničního psa bude mít od pondělí 9. prosince Nemocnice Na Bulovce. Pes bude pomáhat při polohování těla pro prohřátí a uvolnění svalstva, bude olizováním masírovat bolestivá místa těla a také se mazlit./ilustrační snímek/

Prvního oficiálního canisterapeutického psa vycvičila pro Nemocnici Na Bulovce obecně prospěšná společnost Pomocné tlapky z Plzeňska, která se věnuje výcviku a přípravě asistenčních psů pro postižené lidi a šikovných psích pomocníků.

Jedenapůlroční fenka zlatého retrívra Fanny bude na Bulovce pomáhat nemocniční psycholožce Lence Procházkové. Psa bude využívat při své práci s pacienty, řekla cvičitelka Olga Tomášů.

Do nemocnic canisterapeutičtí psi docházejí pomáhat pacientům už několik let, Fanny ale bude první, která je přímo připravovaná pro konkrétní nemocnici, uvedla Tomášů. Fenu nemocnice oficiálně převezme 9. prosince.

K základním dovednostem takového psa patří kromě poslušnosti a ovladatelnosti naprosto spolehlivé a klidné chování při kontaktu s dospělým i s dítětem. Pes pomáhá při polohování těla pro prohřátí a uvolnění svalstva, olizováním masíruje bolestivé části těla, při mazlení, hlazení, česání nebo hře napomáhá rehabilitaci pacienta. Jako asistenční pes umí také podávat spadlé věci, přinášet odložené předměty, otevírat dveře a skříňky, pomáhat při svlékání nebo přinášet zvonící mobil.

Příprava speciálně vycvičeného psa trvá kolem 18 měsíců a stojí téměř 200.000 korun. Pomocné tlapky díky sponzorským darům vycvičily a předaly 162 asistenčních psů. Také na výcvik Fanny šly peníze z veřejných sbírek dvou nadací.

Fanny svoje budoucí pracoviště i velitelku už zná. Od osmého týdne života ji měla Procházková u sebe a denně s ní dojížděla do zaměstnání. Pes se tak už od mala seznámil s nemocničním prostředím, popsala ředitelka Pomocných tlapek Hana Pirnerová. V prvních měsících se štěně učilo slušnému chování, hygieně a základům aportování. Zhruba v roce života se vrátilo do Pomocných tlapek kvůli výcviku završenému získáním kvalifikace canisterapeutického psa a šikovného psího pomocníka.

Canisterapie je podpůrná terapie, při které se využívá kontaktu člověka se psem.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.