Jak přistupují banky k handicapovaným při žádosti o hypotéku

Potřebujete si zažádat o hypotéku, či úvěr a nevíte, zda se sociální dávky započítávají v plné výši do Vašich příjmů. Nebo zda Vás nebudou banky nějak diskriminovat? Oslovili jsme nejpřednější bankovní domy a přinášíme Vám jejich vyjádření.

Všichni handicapovaní jsou zvyklí, že když něco chtějí například po českých úřadech, tak ke většině žádostí musí doložit nejrůznější zdravotní posudky, které mnohdy shání déle, než pak trvá následné vyřízení žádosti. U banky se něčeho podobného obávat nemusíte. Nikde žádné zdravotní zprávy nechtějí, k handicapovaným přistupují jako ke zdravým lidem.

„Na handicapovaného klienta se díváme stejně jako na jakéhokoli jiného klienta, žádné zdravotní zprávy či doklady o zdravotním stavu nejsou potřebné. Jako u jiných klientů zkoumáme zejména trvalost a stabilitu příjmů a tudíž schopnost splácet hypotéku,“ ujišťuje mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň.

Stejného přístupu se podle tiskové mluvčí Hypoteční banky Kateřiny Krásové dočkáte v celé skupině bank. „Handicapovaný klient je pro nás běžným klientem a v Hypoteční bance ke každému klientovi přistupujeme vždy individuálně a jeho potřeby financování bydlení řešíme dle jeho aktuálních potřeb tak, abychom našli řešení přímo na míru každého klienta,.“

V Citibank si žadatel dokonce může domluvit schůzku s bankéřem třeba přímo doma. „Citibank Europe plc přistupuje ke zdravotně postiženým klientům vždy individuálně s ohledem na jejich handicap a snaží se jim vyjít maximálně vstříc při jejich komunikaci s bankou. Klienti si mohou sjednat schůzku s bankéřem na místě, které si sami zvolí, čímž jim chceme co nejvíce jejich situaci usnadnit,“ popisuje služby banky ředitelka pro vnější vztahy Citibank Eva Chaloupková.

A dodává, že v současné době mají již několik poboček bezbariérových a plánují nové inovace, které ještě více zlepší handicapovaným klientům styk s bankou.

Lidé pobírající ID třetího stupně mají výhodu

Tou nejdůležitější otázkou však je, zda máte dostatečný příjem. Dobrou zprávou je, že všechny námi oslovené banky sociální dávky započítávají v plné výši do Vašich příjmů. Je ale pravdou, že zde už některá omezení platí.

Ne všechny dávky je totiž možné do příjmů žadatele započítat. Asi těžko si lze představit, že by dostal hypotéku člověk, který například pobírá dávky v hmotné nouzi nebo příspěvek na bydlení.

Obecně však lze říci, že dávky související se zdravotním stavem žadatele banky do příjmů započítávají. Největší šanci pak mají ti, kteří pobírají invalidní důchod třetího stupně.

„Při doložení příjmů lze zahrnout i doplňkové příjmy, mezi které například plný či částečný invalidní důchod patří. Zahrnout lze i některé další doplňkové příjmy, jako rodičovský příspěvek, výživné na děti, odměnu pěstouna atp,“ říká mluvčí České spořitelny Marek Pšeničný. Podle něj v ČS přistupují k lidem individuálně a schválení hypotéky záleží na mnoha faktorech.

„Pokud je důchod či jiná sociální dávka pravidelným příjmem, samozřejmě je do příjmů klienta započítáváme. Také zohledníme skutečnost, zda tvoří hlavní příjem žadatele nebo pouze doplňkový k příjmu plynoucímu například ze závislé činnosti nebo podnikání. V souvislosti s poskytováním hypotečního úvěru banka neposuzuje současný ani případný budoucí zdravotní stav žadatele,“ vysvětluje Monika Klucová, tisková mluvčí Komerční banky.

Maximálně padesát procent

Chtěli jsme také po bankách vyjádření, jaký by měl být maximální procentuální poměr sociálních dávek k ostatním příjmům, protože to může být pro řadu lidí podstatné.

K tomu se většina oslovených bank stavěla zdrženlivě. Mluvčí Fio banky Vendula Žaloudíková uvedla, že záleží na konkrétním případu a individuálním posouzení. V Raiffeisenbank takovou informaci považují dokonce za interní a tajnou.

Jedině v Hypoteční bance mají procentuální strop přímo určený. „Výše invalidního důchodu nesmí být vyšší než 50% celkových příjmů všech spolužadatelů,“ uvedla Kateřina Krásová.

Uvedeme-li modelový příklad, v praxi to tedy znamená následující:  Pokud je například manželský pár, kde oba manželé pobírají invalidní důchod třetího stupně 9000 Kč a k tomu jeden z nich má ještě příspěvek na péči druhého stupně 4000 Kč, pak jejich celkový měsíční příjem činí pouze 22 000 korun a není tak dostačující. Oba dohromady musí mít příjem ještě z jiných činností, aby přesáhl potřebnou celkovou částku 36 000 Kč. To ale pro pár, kde jsou oba postižení, není snadné.

I když žádná jiná banka podobný údaj neuvedla, lze očekávat, že to u všech bude asi obdobné. Nabídky jednotlivých bank se totiž zásadně neliší.

Z našeho průzkumu vyplývá, že každý handicapovaný si může svobodně vybrat, u jaké banky si o hypotéku bude žádat, všude k němu budou přistupovat jako ke zdravému a budou individuálně posuzovat jeho žádost.

Jiří Marek
invArena

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.