Dětská klinika začala používat biologickou léčbu, je šetrnější

Dětská klinika ústecké Masarykovy nemocnice zahájila biologickou léčbu u některých pacientů s vážnými onemocněními zažívacího traktu. Je šetrnější než standardní léčebné postupy, například léčba kortikoidy.

Biologickou léčbu u dětských pacientů zatím provádějí především fakultní nemocnice, nikoli krajské jako je napříkald právě ústecká.

Biologická léčba využívá obranyschopnosti organismu k boji proti rakovině či některým autoimunitním chorobám díky tomu, že jsou lépe známé struktury a pochody na povrchu i uvnitř buňky. Na ústecké dětské klinice bude určena pacientům s takzvanými nespecifickými střevními záněty.
„Je to takzvaná ulcerózní kolitida, čili vředový zánět tračníku, který postihuje tlusté střevo, a potom Crohnova choroba, což je také zánětlivé onemocnění trávicího traktu, které může postihnout jakoukoli část trávicího traktu,“ popsal lékař dětské kliniky Masarykovy nemocnice Lubomír Zahradníček.

Biologickou léčbu tu podstoupí pacienti s tak těžkým průběhem onemocnění, že nereagují na běžnou léčbu, například kortikoidy.

V posledních letech přibývá těžkých forem těchto nemocnění. „V letech 1990 až 1999 jsme měli na našem pracovišti tři až pět nových pacientů za rok, v této chvíli máme přesně desetinásobek,“ podotkl lékař.

Co je za nárůstem počtu těchto onemocnění, není jasné. „Je to autoimunní choroba, organismus si tvoří protilátky proti vlastní tkáni. Obecně jich ve světě přibývá,“ poznamenal Zahradníček.

Léčba se podává prostřednictvím kapací infuze a je velmi drahá. Jedna léčebná dávka pro pacienta o tělesné hmotnosti 60 kg vyjde zhruba na 45 tisíc korun. Za rok je třeba obvykle užít 12 takových dávek. Zahradníček uvedl, že léčbu hradí zdravotní pojišťovna, nemocnice úhradu u každého pacienta sjednává individuálně.

invArena

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.