
O nechtěných suvenýrech, které si přivezete z dovolené. O problematice bolesti uší se hovořilo s paní Dr. Markétou Gavelčíkovou, Dospělí i malí rekreanti si někdy z dovolené přivezou nějakou bolest uší, o co se nejčastěji jedná za problém.
ČT 1 – Sama Doma
Markéta Gavelčíková
——————–
Tak první diagnóza, která by mě napadla, je zánět zvukovodu, protože kombinace letních teplot, potápění se vody, zvýšeného pocení, eventuálně přítomnosti drobných, poraní ve zvuku vodu, kterému si pacient v podstatě může způsobit sám, že si ouško chce vyčistit a může tam, si tam zanést i nečistoty. Tak to jsou všechno predispoziční faktory, které potom vedou k rozvoji toho zánětu zvukovodu.
mluvčí 2,
——————–
Jak moc bolestivý ten problém může být.
mluvčí 1,
——————–
Většinou velmi, velmi bolestivý, každý máme sice jiný práh bolesti, ale ten pacient, bych řekla, že zpravidla nezvládne léčbu zánětu zvukovodu, zvukovod sám a první pomocí určitě je podat léky proti bolesti, ouško zachladit, ale pokud to nepomáhá, tak je potřeba navštívit lékaře. Těm chladivým obkladům. Mi řekla, že si pacient může pomoci sám, a i když je v cizině, tak doporučuju buď kostky ledu, které se žene v každé restauraci do igelitového sášku, eventuálně koupit zmražený hrášek kukuřici, protože se to dobře přizpůsobí a přiložit na tu bolestivé místo. Jenom bych zdůraznila, že je dobré obalit to do ručníku nebo do nějakého trička, nepřikládat přímo ten zmražený materiál na to ouško, čili chladivé obklady a léky proti bolesti jako první pomoc.
moderátorka
——————–
Co by se mohlo stát, paní doktorko, kdybychom právě přímo ten zmražený hrášek přiložili na to ouško?
mluvčí 1,
——————–
Bude to způsobit v podstatě omrzliny, takže určitě nějakou vrstvu nepřikládat přímo.
moderátorka
——————–
Kam ten problém může gradovat, kdybychom ho dlouho neřešili, kdybychom si řekli, tak celou dovolenou vydržíme a půjdeme k doktorovi, až se vrátíme, je to pouhých 14 dní.
mluvčí 1,
——————–
Tak potom gratuluju, že to 14 dní vydrží. Závisí asi na intenzitě postižení zánětu kůže, toho zvukovodu, zvukovodu, ale pokud ten zánět je ve větším stadiu, ve vyšším stupni, tak to určitě ten pacient sám nezvládne a ta bolest se bude jenom stupňovat a může dojít i k rozšíření zánětu do okolí, kdy může dojít k otoku před uchem nebo za uchem. Velmi vzácně. Myslím si, že jsem to za svoji kariéru nevydělá. Mohlo by dojít i k přestupu, zánětu do nitrolebí, eventuálně k poruchy funkce traářového nervu, ale většina těch pacientů do toho stadia tohoto stadia opravdu nedojde, protože je to velmi bolestivé. A kromě bolesti pacient neslyší, má pocit zalehnutí ucha, někdy se může projevit i sekrece z toho ouška, takže většinou vyhledá lékaře.
moderátorka
——————–
Vy jste zmiňovala, že někdo právě neopatrně čistí, že si může i do toho ucha zanést nějakou nečistotu, co s tím hromaděním toho ušního mazu, který třeba cítíme?
mluvčí 1,
——————–
V podstatě my ušaři máme ušní maz víceméně rádi, ten ušní maz tam patří, obecně by se ouška čistit neměla, vůbec ty ušní štětky, když by si někdo dobře přičetl návod, tak jsou na miminka k odstranění nosního sekretu do nosu, ale rozhodně do oušek nepatří, natož do dětských oušek. Kdezukódy jsou velmi úzké a spíše ten ušní maz hromadíme a zatlačujeme ve zvukovodu směrem, tedy k bubínku, už do ušní hygieny patří, pokud možno už nepotápět, nemáčet, nečistit a bylo by dobré, kdyby si pacienti zvykli aplikovat ušní olejové základy od obyčejného oleje na řízky, na vaření, prosím, nepoužitý, anebo ne z fritézy, aby nedošlo prostě k popálení, ale obyčejný olej prostě, který máme někde na lednici, ani ne z lednice. Nesmí být studený nebo existují různé ušní olejové spreje. V lékárně jsou minimálně 44 druhy, čtyři typy. A jako první pomoc můžeme použít i opalovací olej a sříknoutřínout tam prostě do toho ouška, je to vlastně i určitá prevence, právě, než se jdeme potápět, tak tam ten olej stříknout, udělá to ochrannou olejovou vrstvu na té kůži. Já ráda přirovnávám příměří, mám-li pánev plnou oleje, ta voda mi steče, nepoužiju-li, JAR, tak prostě ten olej z té pánve dolů nedám a podobně to funguje i v tom oušku, je-li tam olejová vrstva, voda se mi tam příliš nedrží, takže to je takový jako základ a prevence, aby nám tam ty nečistoty nevznikaly. Bohužel i nahromaděný ušní mas může působit jako nečistota, takže pokud někdo se chystá k moři a třeba je náchylnější na záněty zvukovodů, doporučuju navštívit lékaře, aby, aby udělal otoskopii, prohlédl zvukovod, jestli tam nahromaděný ušní mast není, eventuálně ho před tou dovolenou odstranil a vypláchnul.
moderátorka
——————–
Co problematika klimatizace, a to ta velká zima, která často z té klimatizace nás trápí.
mluvčí 1,
——————–
Tak doporučuju pokud možno klimatizaci nepoužívat, ale to většina z nás nevydrží, pokud to půjde a vydržíme, ideálně je nastavit klimatizaci tak o šest stupňů méně, než je teplota okolí, než je teplota venku, řekla bych, to taky většinou nestačí, když je venku 40, tak se nám do 34 stupňů nechce, ale pokud to půjde co nejméně podmražovat, bych tak řekla, když už tedy tu klimatizaci máme, není špatné mít v rámci s sebou na dovolené zvlhčující spreje, Vincentku nebo mořskou vodu a prostříkávat nos, krk těmito spreji, aby se sliznice zvlhčovali, Vincentka je v podstatě také slaná mořská voda. A má i mírný protizánětlivý charakter. Pokud už tu klimatizaci máme, prosím, nepobývejte úplně pod proudem toho chladného vzduchu, eventuálně v tom pokoji hotelovém, přestěhujte postel, pokud to půjde, ať nejsme přímo pod tímhle, pod tím chladným proudem. Řekla bych, že po ramena se chrání, chrání, máme dekou, ale krk a ústa, nos míváme prostě otevřena, takže vyvarovat se chladnému proudu vzduchu, prostříkávat nos vincentkou a jako první pomoc, když nás začne bolet v krku, pálí nás v krku, tak aplikovat nosní kapky, na trhu zase celá řada, třikrát, čtyřikrát za den, doplňkově ty nosní zvlhčující spreje a mít s sebou nějaké pastelky, kloktadla. Řada z nich má jednak dezinfekční složku a jednak i analgetickou složku, takže to trochu mírní. Tady bych řekla, že můžeme doplnit i obkladem na krk, buď chladivým, anebo klasickým priessnicovým obkladem, což je studený obklad, a přesto Suchý, teplým.
moderátorka
——————–
A řada našich diváků třeba na dovolenou létá letadlem a v letadle jsou taky problémy s ušima, že vám zalehnu. Jak se to řeší.
mluvčí 1,
——————–
Tak preventivně jistě nic nezkazíme, pokud speciálně spíš před příletem, kdy ty potíže bývají veliké, ale můžeme i při vzletu prokapadnost právě ušními nosními kapkami, kdy nosní kapky vedou k oplasknutí té sliznice a ty poměry v nose v nosohltanu kolem sluchových trubic ta sliznice oplaskne a sluchová trubice, která se, je zodpovědná za vyrovnávání tlaku, atmosférického tlaku mezi okolím a středním uchem. A mělo by to být nastejno, tak ta jak sliznice, tak sluchová trubice má větší možnost vyrovnat, doporučuje se jistě žvýkačka nebo pocucávat nějakou tekutinu, protože jak polykáme, tak měníme právě otvírání, zavírání sluchové vstupu do sluchové trubice a napomáháme vyrovnávání, to je tak asi taková ta prevence, takže nosní kapky a stále něco pocucáávat žvýkačka, protože tvoří se sliny u ní a lépe se nám polyká, nepolykáme na sucho.
moderátorka
——————–
A když potom by třeba to zalehnutí nepominulo.
mluvčí 1,
——————–
Když to nepomineme, můžeme zkusit tzv. profuky, to je takový ten klasický manévr, když si přicpame nos a proti zavřeným ústům, jako když se chceme vysmrkat, buď se nám to podaří profouknout, tak je to skvělé, pomohli jsme si, pokud se nám to nepodaří, tak musíme navštívit, navštívit specialistu, aby, aby udělal otoskopický nález. Podíval se, jestli není problém ještě někde jinde. Zkontroloval nosohltan, nosohltana a podle toho se dál zařídil.
moderátorka
——————–
Moc vám děkujeme, paní doktorko, za tenhle ten vstup a za skvělé preventivní rady.
Přidejte odpověď