Stovky Pražanů podpořily pacienty s roztroušenou sklerózou

MaRS

Více než 400 sportovních nadšenců se o víkendu v Praze zapojilo do Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS). Účastníci akce si vyzkoušeli kruhový trénink, tanec na židlích nebo box. Výtěžek z dobrovolného vstupného poputuje na nákup rehabilitačních pomůcek a úhradu pohybové terapie pro pacienty s roztroušenou sklerózou (RS).

Lidé s roztroušenou sklerózou i jejich blízcí cvičili ve FitnessAction a na dalších místech v Praze. Cílem bylo společně si zacvičit a užít si to. Akce se účastnily i rodiny lidí s roztroušenou sklerózou a nechyběli ani jejich přátelé. Vzájemně se motivují k pohybu, který je nejenom pro pacienty velmi prospěšný,“ vysvětluje Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS, který akci pořádal.

Pro úspěšnou léčbu RS je totiž pohyb nezbytný. „Díky němu se pacienti udržují v dobré kondici. Navíc se ukázalo, že úspěch biologické léčby, kterou pacienti s RS často podstupují, je výrazně vyšší u těch, kteří se pravidelně hýbou,“ říká Bémová.

MaRS nabídl pestrou škálu cvičení a lekce vedli kromě fyzioterapeutů a cvičitelů i studenti z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. „Nabídka sportovních aktivit v rámci maratonu byla široká, aby si každý pacient našel to, co mu vyhovuje,“ říká neuroložka a vedoucí Centra pro demyelinizační onemocnění Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze prof. MUDr. Eva Kubala Havrdová, která předcvičovala kundalini jógu.

„Tento druh jógy je harmonizující pro tělo i ducha, což pomůže pacientům vyrovnat se s nemocí nejenom po fyzické, ale i po mentální stránce. I to bylo totiž cílem MaRSu – pomoci pacientům psychicky,“ uzavírá prof. Havrdová. Letošní MaRS byl již 13. v pořadí a probíhal v celé České republice. Kromě Prahy se cvičilo například i v Brně nebo Jihlavě. Celkem se zapojilo bezmála 30 míst po celé zemi.

O roztroušené skleróze

Roztroušená skleróza (RS) je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období akutních zhoršení (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence jsou těžké. Na celém světě trpí RS 2,5 milionu nemocných, v Česku se odhaduje počet pacientů na 20 tisíc. Nemoc se vyskytuje především ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice EB virus (Epsteina-Barrové virus), kouření a nedostatek vitaminu D. Informace o roztroušené skleróze lze nalézt i na portále www.rskompas.cz nebo aktivnizivot.cz.

MaRS

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.