Praha, 10.7. 2024 – Celosvětová kampaň „Červenec – měsíc povědomí o pupečníkové krvi“ usiluje o zvýšení povědomí o výhodách uchovávání pupečníkové krve, které mají zásadní význam pro veřejnost. Tato iniciativa zahrnuje informování těhotných žen o procesu odběru a uchovávání pupečníkové krve a o potenciálních přínosech pro dárce i příjemce.
Význam pupečníkové krve pro lékařské zákroky byl potvrzen před třiceti lety, kdy byla v pražské nemocnici v Motole, provedena první transplantace pupečníkové krve v České republice. Dětský pacient, trpící závažnou nemocí, dostal díky krvetvorným kmenovým buňkám z pupečníkové krve od sourozence šanci na uzdravení.
Historie pupečníkové krve
V roce 1988 byla v pařížské nemocnici sv. Ludvíka úspěšně transplantována pupečníková krev u dětského pacienta s Fanconiho anemií. Tato událost odstartovala éru dětských transplantací pupečníkové krve po celém světě, což vedlo k rozvoji bank pupečníkové krve.
V České republice se od prosince 1993 rozvinula spolupráce mezi Ústavem hematologie a krevní transfuze, 2. dětskou klinikou FN Motol a 2. gynekologicko-porodnickou klinikou 1. LF UK. Tato spolupráce vedla k získání zkušeností s odběrem a uchováváním pupečníkové krve. V srpnu 1994 byla odebrána, vyšetřena a uložena pupečníková krev při porodu zdravého sourozence pacienta s těžkým vrozeným syndromem imunodeficience (LAD). V listopadu 1994 byla úspěšně transplantována pacientovi, což vedlo k jeho úplnému uzdravení.
První úspěšná transplantace v Česku – příběh Lukáše
Na jaře roku 1994 se tým lékařů v Motole sešel nad případem malého Lukáše, který trpěl syndromem líných leukocytů. Jeho imunita byla na nule a trpěl vážnými infekcemi. Když jeho maminka otěhotněla a bylo zjištěno, že očekávané dítě je zdravé, lékaři rozhodli o možném odběru pupečníkové krve při porodu. Odběr se vydařil a pupečníková krev byla připravena k transplantaci. Po dvou měsících byla provedena první transplantace pupečníkové krve v Česku. Přestože zpočátku nebyly výsledky jisté, chlapec se začal uzdravovat a pokračoval v plnohodnotném životě.
Co je pupečníková krev
Pupečníková krev je krev, která zůstává v placentě a pupeční šňůře po narození dítěte a přestřižení pupečníku. Tato krev je výjimečná svým obsahem vzácných krvetvorných (hematopoetických) kmenových buněk. Tyto buňky jsou mladé a nejsou zatížené získanými nemocemi, předchozí léčbou nebo procesem stárnutí. Díky moderním technologiím lze pupečníkovou krev uchovávat po desítky let, čímž se zachovává její potenciál pro budoucí využití. Pupečníková krev může hrát klíčovou roli při ochraně zdraví vaší rodiny v budoucnosti. Jediná možnost odběru je při porodu.
Význam pupečníkové krve
Pupečníková krev poskytuje naději tam, kde jiné zdroje selhávají. Její dlouhodobý pozitivní dopad na životy pacientů je nezměrný, zejména pro ty, kteří mají potíže s nalezením vhodného dárce kostní dřeně nebo trpí genetickými poruchami ohrožujícími jejich život. Pupečníková krev je účinná při léčbě hematologických a onkologických onemocnění a neustále probíhají klinické studie zkoumající její potenciál v regenerativní medicíně.
Budoucnost pupečníkové krve
Odborníci předpovídají, že pupečníková krev bude hrát klíčovou roli v léčbě nemocí jako diabetes, srdeční onemocnění a regenerace poškozených tkání. Výzkumné týmy po celém světě pracují na maximálním využití jejího potenciálu, což přináší nové naděje a možnosti léčby vážných onemocnění. Díky neustálému výzkumu a technologickým inovacím se její využití stále rozšiřuje, což prospívá nejen pacientům ale i celé společnosti.
Pupečníková krev představuje revoluční pokrok v medicíně, který poskytuje nové možnosti léčby a naděje pro pacienty. Kampaň „Červenec – měsíc povědomí o pupečníkové krvi“ pomáhá šířit povědomí o jejích výhodách a potenciálu, čímž podporuje informovaná rozhodnutí rodin a zlepšuje budoucnost zdravotní péče.
Přidejte odpověď