ČT 1
Podle odborníků je zásadním krokem na cestě k normálnímu životu u lidí se zdravotním postižením nejen forma bydlení, ale taky práce. Na jižní Moravě teď podle Úřadu práce hledá za zaměstnání necelých 5 tisíc lidí se zdravotním postižením, mezi nimi i ti s duševní nemocí. Volných pracovních míst pro ně není dostatek, uplatnění ale najdou třeba v chráněných dílnách nebo kavárnách. A jedna taková funguje v centru Brna.
Veronika Uhlířová bývala hotelovou recepční. Pak jí ale duševní nemoc zabránila v práci pokračovat. Místo klíčů od pokojů tak teď vydává kávu.
Veronika Uhlířová, servírka, Café Práh
——————–
Ta práce není ve stresu, není pod tlakem, takže na tom mně hodně záleží a tím jsem se dala vlastně dohromady psychicky.
redaktorka
——————–
Pracuje na zkrácený úvazek, pouhých pět hodin denně, podobně jako její kolegové. V kavárně pracuje asi 30 zaměstnanců, z toho 90 % se jich potýká s duševním onemocněním. Na zaměstnávání takových lidí přispívá Úřad práce, měsíčně ve výši 75 % mzdových nákladů, včetně sociálního a zdravotního pojištění. Musí však mít přiznaný 1. až 3. stupeň invalidity. V této kavárně ho mají všichni.
Jaroslav Hemala, vedoucí, Café Práh
——————–
Jako zaměstnanci jsou výborní. Vím, že se mohou spolehnout. Je to jako příjemné sledovat, jak člověk, který nezvládl pomalu přijít do práce, najednou je hlavním číšníkem a směje se se zákazníky.
redaktorka
——————–
Najít zaměstnání může být podle Úřadu práce pro duševně nemocné obtížné. Na jižní Moravě připadá na jedno místo vhodné pro osoby se zdravotním postižením téměř 10 uchazečů. Bez zohlednění zdravotního stavu jsou to přitom jen dva uchazeči na místo. I proto hrají organizace, které lidi s duševním onemocněním zaměstnávají, zásadní roli při jejich návratu do běžného života.
Aleš Lang, člen správní rady, Asociace komunitních služeb
——————–
V tom je největší smysl, protože jim dáváme práci, oni mají mzdu, můžou mít lepší životní úroveň. To jsou přesně ty věci, které ty lidi potřebujou jako podporu proto, aby se nezhoršoval zdravotní stav a proto, aby ten člověk mohl úplně běžně fungovat jako my všichni ostatní.
redaktorka
——————–
To se daří i Veronice Uhlířové. Do roka by proto ráda nastoupila do běžného zaměstnání. Pokud by se ale přechod nepovedl, může se kdykoliv vrátit zase zpět do kavárny.
Ještě dodám, že chráněné bydlení pro lidi s handicapem vznikne od října v ulici Pod vodojemem ve Zlíně. Prostory sociálních služeb pro osoby se zdravotním postižením stavbaři rekonstruují. Budou tam dvě domácnosti, každá pro čtyři klienty.
Přidejte odpověď