ČRo
Hosty jsou lektoři z plzeňského Tyflocentra, velmi zajímavé a pozoruhodné osobnosti, mimo jiné k nám bude promluvovat také umělá inteligence, pánové Jaromír Tichý a Jiří Holzinger. Vítejte, přejeme hezké dopoledne.
Jsem rád, že jste přišli navzdory svému handicapu. Pan Jaromír Tichý vidí jenom opravdu malinko. Pan Jiří Holcinger, pokud jsem dobře pochopil také.
mluvčí 6,
——————–
Nebo já jsem nevidomý.
mluvčí 4,
——————–
Máte na starosti práci s klienty Tyflocentra, to už jsme avizovali, ale co toto tyflocentrum vlastně, to bychom měli říct úplně na začátek.
mluvčí 5,
——————–
Tak Tyflocentrum je nezisková organizace, která pomáhá lidem se zrakovým postižením a spektrum pomoci je poměrně široké. Jednak se zde zabýváme sociálním poradenstvím, kdy radíme klientům v oblasti pracovního uplatnění v oblasti samostatného bydlení a studia. Potom je velmi oblíbená klientů průvodcovská služba. Kdy když klient třeba špatně vidí anebo nevidí a potřebuje si nakoupit, tak kolegyně jej doprovází na nákupy, na úřad a tak dál. A potom poslední ta oblast jsou různé volnočasové aktivity, jsou to výlety, jsou to také kurzy, jejichž cílem je naučit klienty ovládat počítač, anebo mobilní telefon, a to funguje tak, že když ten klient je slabozraký, to znamená, něco vidí, tak má v počítači program, který mu to prostředí zvětšuje, a pokud je ten klient úplně nevidomý, tak má v počítači program, který mu je schopen všechno přečíst, čte mu emaily, dokumenty ve Wordu, webové stránky a stejným způsobem to funguje na mobilních telefonech.A tady bych předal slovo svému kolegovi Jirkovi Holzingerovi, který by nám mohl stručně vysvětlit, jak někdo, kdo vůbec nevidí, může ovládat dotykový telefon, když není nic hmatného, kde jenom ten displej.
mluvčí 4,
——————–
To bych byl rád.
mluvčí 6,
——————–
Takže je ukázka tady. A ten telefon je úplně vlastně stejný jako každý jiný, má vlastně dotykový displej a nebo se vyrábí speciální telefony s tlačítkama pro nevidomý třeba blačel a pak z těch dotykových existuje třeba iPhone, jeden takový nejpopulárnější mezi nevidomými a nebo já používám Android, protože si rád hraju s různýma otevřenýma věcma, a tak používám telefon dotykový Samsung, kde můžu vlastně tady ukázat, jak ten telefon mluví.
mluvčí 6,
——————–
Tak vlastně, kam sáhnu na displej, tak tam se mi ozve hlas, co tam mám vlastně na tý daný ikonce, co je, tak to ten Screen Nider, tzv. Odečítač přečte.
mluvčí 4,
——————–
Tak to je docela zajímavé, tam to bylo i o té hlasitosti, viďte, Vy jste přidal hlasitost a telefon vám řekl, jak ho máte nahlas.
mluvčí 6,
——————–
Ano.
mluvčí 4,
——————–
Všechno je prostřednictvím umělé inteligence.
mluvčí 6,
——————–
Je to zatím, ne, to je jenom odečítací software nahraných telefonů.
mluvčí 4,
——————–
Dobře, k umělé inteligenci se dostaneme za chvilku. O tyflocentru tedy něco málo víme, Zeptám se, jak jste se k práci v tyflocentru dostali vy, pane Tichý.
mluvčí 5,
——————–
Tak já jsem vystudoval po sociální práce, protože jsem chtěl pomáhati lidem, kteří tu pomoc potřebují a potom jsem se dostal do Tyflocentra tak, že jsme nejdřív spolupracovali na jednom projektu, který měl zajistit zpřístupnění vzdělávání lidí se zdravotním postižením na Západočeské univerzitě v Plzni a poté jsem zde právě do Tyflocentra nastoupil jako lektor výpočetní techniky a už zde působím devět let a už jsem od učil spoustu klientů a mám z toho radost, protože ti lidé s tím zrakovým postižením jsou vděční, když si třeba po ztrátě zraku mohou projít ty kurzy, kterým nabízíme a mohou si znovu třeba samostatně přečíst na internetu noviny.
mluvčí 4,
——————–
Vy máte za sebou úžasnou i studentskou kariéru, protože máte dva tituly, Magistr a PhD, to se asi úplně obvykle nestává s vaším handicapem. Je to tak.
mluvčí 5,
——————–
Já si myslím, že zatím se to tolik obvykle nestává, ale myslím si, že se to do budoucna mění a že právě jednak díky výpočetní technice může být to studium přístupné i pro člověka se zrakovým postižením, ale je zde nesmírně důležitá vstřícnost té univerzity, pomoc té katedry a tam já moc zdravím jak tu katedru sociální práce, tak tu katedru výpočetní techniky, kde se sem studoval, protože myslím si, že v současné době je to tak, že sice máme velmi pokročilé programy, které dokážou zpřístupnit lidem se zdravým postižením počítače a mobilní telefony, ale zatím je zpracováno velmi málo nějakých didaktických výukových postupů, které by lektorům pomohly k tomu, aby opravdu dobře učily ty lidi, kteří nevidí ty počítače a ty mobilní telefony ovládat. A proto mě právě láká studium na pedagogické fakultě, kde je katedrala výpočetní a didaktické techniky, kde se právě připravují budoucí učitele počítačů, kteří učí na středních a základních školách.
mluvčí 4,
——————–
Dobrá. Ještě poprosím Jiřího Lasingera. Jeho cesta k infocentru.
mluvčí 6,
——————–
Já jsem vlastně původně jezdil do Tyfocentra jako klient a vlastně ukazoval jsem tam různý technický věci, jak fungujou a tak jako dobrovolník a ukazoval jsem to lidem a i těm pracovnicím a rád jsem tam jezdil už na různé aktivity, například zvuková střelba a podobně a výlety a potom vlastně jsem mohl začít vyučovat po nějaký době v tyfocentru.
mluvčí 4,
——————–
Dobrá. Tak je to velmi zajímavé to téma, které tady máme otevřené. Já jsem posluchačům slíbil, že budeme nechat mluvit také umělou inteligenci. Možná k tomu dojde už v tom dalším vstupu po písničce. Hezké.Hosty jsou lektoři z Tyflocentra Jaromír Tichý a Jiří Holzinger. Oba pracují se svými klienty už nějaký ten pátek, když to řeknu takhle, a hlavně přes počítače a také přes umělou kontaktyteligenci, jakou roli hraje umělá inteligence ve světě nevidomých, Pane Tichý.
mluvčí 5,
——————–
Umělá inteligence se vlastně začala ve světě nevidomých objevovat jenom posledních několik let, ale už za tu dobu začala zvládat úkoly, který předtím nebyly vůbec zvládnutelné. Protože do té doby bylo nutné ty programy pro nevidomé a pro slabozraké ručně naprogramovat a ten postup, kdy se ručně píše, vytváří ten program tak, jak jsou lidi, většinou programátoři zvyklí, neumožňuje řešit některé věci a první takový zázrak, který přinesla umělá inteligence, byl program Kešerý trhu, kdy se, se ta neuronronová síť naučila rozpoznávat bankovky, který ten člověk, který nevidí, má v ruce a mobilní telefon potom přečte, jestli si ten člověk má 100 Kč, 200 Kč, což je pro obrovská pomoc,.
mluvčí 6,
——————–
A teď to poznávat peníze a dám před displej.
mluvčí 7,
——————–
Bankovku, pětistovka, no, to je pětistovka.
mluvčí 9,
——————–
Je to tak.
mluvčí 6,
——————–
Pěti a ono tam každý vlastně má naučený ty obrázky těch bankovek a pak vlastně, když to fotí, tak to porovnává s tou bankovkou.
mluvčí 4,
——————–
Takže tím začala umělá inteligence pomáhat jako první, dá se říct, že to.
mluvčí 5,
——————–
Tak já si myslím, že tady to bylo takový první zlom, kdy ta umělá inteligence nebyla jenom teorie, ale kdy už začala opravdu pomáhat a potom tady bychom mohli mluvit o umělé inteligenci velmi dlouho. Ale já bych tu otevřel jedno zajímavé téma, na kterém pracuje, spolupracuje můj kolega Jiří Holzinger, a to je počítačový hlas Rhvus, protože dřív se ty počítačové hlasy, ty programy, které dokážou převádět text s počítači na lidskou řeč, což je právě pro nevidomé a slabozraké velmi důležité. Tak dřív ta jejich výroba byla velmi náročná a dneska ta umělá inteligence umožňuje ten počítačový hlas vyrobit poměrně rychle a může na tom pracovat skoro každý. Jirko, je to tvoje.
mluvčí 6,
——————–
Ano. Takže RH Voice je projekt, který je vymyšlený v Rusku. A vymyslela ho paní Olga Jakověva. Já nevím přesně, jak si to vyslovuje a vlastně ten projekt spočívá v tom, že namluvíte třeba 3000 vět třeba a půl tisíce vět a z těch 3 500 vět se vygeneruje tzv. hlas, který vlastně vygenerovaný ze statických vzorků toho hlasu, takže nejsou použity všechny vzorky, protože by to bylo hodně náročný na procesor, ale jsou vybraný 100 vzorky třeba z 25 % těch vzorků, aby ten hlasový výstup měl pěknou odezvu, ale zároveň, aby z něho pěkně. Já tady mám nějaký ukázky, takže tady mám nejdřív hlas Radek.
mluvčí 6,
——————–
Který je zatím generovaný z 2000 vzorků a vlastně jsou namluvený do formátu VAF a pak jsou zpracovaný tím projektem RH Vois, který se zpracovává na Linuxu systému, pak tady mám třeba ještě i start.Nastavení. Další ukázku hlasu.
mluvčí 10,
——————–
Tempo Hlas Radek, Zdeněk, Jirka, tempo posuník 60.
mluvčí 6,
——————–
Plocha, seznam, tento počítač 10, 31, To je můj hlas, ale zatím zvol 1000 vět nastavení nastavení NV a nejenom já, ale je to vygenerovaný i slovenský Hlas. Ondro, obecně jedna o obecné Kategor řeč.
mluvčí 10,
——————–
Změnit hlas, Ondro, tenník, plocha, seznam, tento počítač 10.
mluvčí 6,
——————–
41 a ten už je vygenerovaný z 3600 vět, takže to už zní hodně zajímavě.
mluvčí 10,
——————–
Start, tlačítko.
mluvčí 10,
——————–
Změní hlas.
mluvčí 6,
——————–
Hlas, ženský hlas.
mluvčí 6,
——————–
Jitka tak je slovenský hlas.
mluvčí 10,
——————–
Plocha Seznam, tento počítač 10, nastavit řeč kategorie.
mluvčí 6,
——————–
Hlas, ještě to mám jeden český hlas. Zdeněk, který bude vygenerovaný před rokem.
mluvčí 5,
——————–
To zní velmi zajímavě a hlavně tu nesmírně může pomoct právě nevidomým při ovládání počítače.
mluvčí 6,
——————–
Tyto hlasy jsou vlastně univerzální, který jsou jak pro počítač, tak pro mobil, vlastně se systém Android a pro počítač se systémem Windows a chystají se i pro Apple.
mluvčí 4,
——————–
Tak ten vývoj půjde určitě dál, když se teď třeba vyhlédneme do budoucnosti, jak se to může vyvíjet třeba za nějakých dalších pět, 10 let, bude to velká změna.
mluvčí 6,
——————–
Určitě můžou vlastně vzniknout další české hlasy nebo slovenské a může je namluvit dobrovolně každý ty hlasy, takže tam je dobrý, že každý si může sestavit v Linuxu svůj hlas nebo může to namluvit. Ve studiu, poslat tomu Zvonímírovi z Tanečicovi, ten to kompiluje taky, to je pan z Chorvatska, takže tam vlastně můžou vzniknout hodně hlasů, a to je právě zajímavý, že je to otevřený systém a může každý to upravovat ten zdrojový kód a tak, takže to se mi na tom líbí, no, že každý může přispět, a nejenom tím hlasem a může třeba přispět i finančně. Někdo na ten projekt RH Voice, jeho adresa je RH Voice.
mluvčí 4,
——————–
Já bych ještě jednu věc, což už tu Jirka zmínil, ale že ten hlas je k dispozici zdarma, takže kdokoliv, kdo potřebuje, tak si může ten hlas stáhnout a může.
mluvčí 6,
——————–
Ho používat a ještě ten hlas vlastně podporuje už nyní přes 20 jazyků, včetně češtiny a slov češtiny. Já jsem ten film ukazoval, takže ty jazyky se rozšířují, když jsem ten Purek poznal před rokem, tak u mě 15 jazyků, takže za jeden rok je jazyk.
mluvčí 11,
——————–
Naši dnešní hosté Jaromír Tichý a Jiří Holsingger jsou z plzeňského Typfocentra, oba jsou spoluautory programů pro slabozraké nebo úplně nevidomé klienty TYF Informaceoncentra, ale nejen pro ně. Pochopitelně, jak konkrétně v tyflocentru pomáháte nevidomým, s čím?
mluvčí 5,
——————–
Tak my pomáháme tak, že poskytujeme kurzy a konzulukonzultace v oblasti počítačů a mobilů, já bych řekl, že ten první typ konzultací je takový, že k nám přijde klient, který třeba něco vidí nebo vůbec nevidí a říká, já bych měl zájem o počítač, který by mi buď všechno četl, nebo by mi něco zvětšoval a s ním teda vedeme konzultace a snaží jsme se mu poradit, která ta pomůcka by byla pro něj nejvhodnější. Potom druhý typ pomoci jsou konkrétní kurzy a tam nabízíme tzv. základní Kurz, kdy to člověka, který nevidí, naučíme ten počítač ovládat, aby rozuměl tomu, co ten počítač říká, aby uměl používat různý klávesový zkratky, protože ten, kdo nevidí, nemůže používat myš, nemůže klikat myší, tam je potřeba, musí se všude dostat klávesnicí a pak máme různé specializované kurzy, kdy můžeme naučit lidi ovládat Word, Poslepu, Excel, pohybovat se na internetu s odečítačem a pak nabízíme také různé konzultace, které se týkají drobných oprav, kdy nastavujeme ten program, aby četl tak, jak ten člověk potřebuje, nebo aby zvětšoval tak, jak ten člověk potřebuje, a pak máme mnoho kurzů právě na mobilních telefonech, ať už dotykových nebo tlačítkových, a to myslím, že zase krásně tady přiblíží můj kolega, který se na to kurzy specializuje.
mluvčí 6,
——————–
Ano, já vyučil s telefonem. Blančel, hodně lidí, třeba starší lidi, kteří třeba nechtějí už dotykový displej ovládat mobil přes dotyk, tak existuje tlačítkový telefon. Blan šel, který vlastně, v kterém je taky Android 81 A je tam upravené prostředí pro nevidomé, jednoduché vlastně, kdy nevidomý jezdí v telefonu šipkama nahoru a dolů a vybírá si tam položky, jo, co potřebuje, ale v tom telefonu on není chytrý, ale je tam postupně vyvíjený firmou Matapo v Praze a ta firma už ten, ty telefony vyvíjí asi šest let. Ty telefon Blan šel. Má v sobě. Například YouTube si může spustit nevidomý člověk, pak může používat emailového klienta, je tam dokonce i internetový prohlížeč v tom mobilu taky a ještě je tam daná dokonce i umělá inteligence. To B AI, který popisuje OB různé obrázky, co má nevidomí před sebou nebo jak vypadá daný člověk a tak popisuje i celkové prostředí, co je po předním, což je hodně zajímavý.
mluvčí 4,
——————–
Zdá se, že ten vývoj těch aplikací a těch programů je hodně daleko, jak jsem řekl, nebo zmínil jste spoluautory řady z nich, co zrakovým, co zrakově postiženým lidem u počítače nejvíc chybí, když se teď na to takhle zaměříme, kde jsou ještě mezery v tomhle tom směru.
mluvčí 6,
——————–
Ještě tam třeba jsou mezery, někdy, když je v počítači nějakej text v PDF a je v něm hodně obrázků v tom PDF, takže to PDF s tabulkou a obrázky tam moc ještě převez nejde, vytáhne se z toho třeba ten text, ale ten text je vlastně potom rozházený, tak to je takový nedostatek. Vy se napadá ještě něco, jo.
mluvčí 5,
——————–
Já bych řekl, že jeden z velkých problémů je obecně přístupnost webových stránek, protože ty odečítače umožňují zpřístupnit i velmi jako složitou rozsáhlou webovou stránku, kde spoustu článků, kde jsou i nějaká videa, ale ten člověk, který vytváří ty webový webové stránky, jí musí udělat tak, aby pro ten odečítač byla přístupná a ta je bohužel něco, o čem se pořád velmi málo viní a málokdo ty pravidla přístupnosti dodržuje. Přitom není problém udělat webovou stránku, která by byla jak přístupná pro nevidomého, kterou by krásně přečetl ten odečítač, ale zároveň by byla velmi zajímavá pro člověka, který vidí.Jo, to se nevylučuje.
mluvčí 6,
——————–
Dobře asi. Nejčastěji si problém jepis formulářů, to náhodně webech není, že třeba ten formulář je vytvořený tak, že je tam jenom editační pole a ten popis je vlastně jenom grafickej nebo je ten popis kus od toho formuláře, kde nemá bejt, pak se vlastně ozve jenom editační pole, když stisknu klávesu, tabulátor a ten formulář by měl být udělaný tak, aby řekl jméno, třeba popis toho formuláře, jo, takže.
mluvčí 4,
——————–
Dobře. Jsem rád, že to tady zaznělo, že ne všechno je ještě úplně dokonalé v tomhle směru a že v podstatě je pořád na čem pracovat. Asi to tak vidíte stejně, viďte.
mluvčí 8,
——————–
Určitě. A ještě je tam zajímavý právě, když vyučuju s počítačema i ty konzultace hlavně mám, tak tam vyučuju lidi, jak postupovat třeba při pohybu na různých stránkách, které moc nejsou přístupné, tak jak se tam na nich pohybovat.
mluvčí 4,
——————–
Našimi hosty dnes dopoledne byli Jaromír Tichý a Jiří Lucingr, oba dva lektoři z Tyflocentra v Plzni. Moc děkuju za to, že jste přišli, že jste popsali vlastně tu problematiku ze svého pohledu, což je velmi důležité a přeju hodně. Zdaru ve vaší další aktivitě hodně spokojených klientů.
Přidejte odpověď