ČRo Radioporadna
Máte pocit, že jste se minuli povoláním? Nebo byste rádi zkusili něco nového? Případně po letech na jednom pracovišti začínáte narážet na vlastní limity, pak by vás mohla oslovit nabídka rekvalifikací, vzdělávejte se a buďte v kurzu, to je motto kurzu se v kurzu, který má podpořit naše šance na trhu práce. Kdo má nárok na rekvalifikace, jak se oprostit od všech obav, kde najít na vzdělávání čas, O tom všem si dnes budeme povídat s ředitelem Úřadu práce pro Královéhradecký kraj Martinem Horákem, vítejte u nás, dobré dopoledne. Dobrý den. Změna je život. Souhlasíte?
mluvčí 2,
——————–
Ano? Určitě.
Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
No. Konzervativní lidé se snaží vydržet celý život na jednom místě, mají obavy, že selžou, když budou muset dělat něco jiného. Nejsou i rekvalifikace Tak trošku o odvaze.
mluvčí 3,
——————–
Tak možná trochu ano, ale ono to nemusí nutně souviset se změnou zaměstnání, protože přece jenom, i když jste na jedné pozici třeba 20 let, já se přiznám, že jsem také konzervativní člověk v tomhle ohledu, ale ty nároky na tu profesi se prostě mění, takže abyste vůbec mohla na té pozici zůstat, tak vlastně se potřebujete také během celého života vzdělávat.
Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Vzdělávání. Dnešní doba si nutí každého, aby se vyvíjel jinak. Ho ten parní válec aktivnějších let, cílevědomějších rozmačka. Co to tedy tedy nejsou ty rekvalifikace.
mluvčí 3,
——————–
Rekvalifikace nebo obecně vzdělávací kurzy jsou kurzy, které nemají charakter klasického vzdělání, ale umožňují zvýšit, zdokonalit znalost, dovednost pro de facto každého, dneska už to nejsou kurzy určené jenom pro nezaměstnané, ale v podstatě pro celou veřejnost.
Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Je nějaký rozdíl mezi rekvalifikací a vzdělávacím kurzem.
mluvčí 3,
——————–
Ano, v současné době probíhají na Úřadu práce vzdělávací kurzy financované z Národního plánu obnovy, jsou zaměřené zejména na digitální dovednosti a nemají charakter rekvalifikací, liší se ve dvou ohledech, zejména první je ten, že se nejedná o akreditované kurzy, to znamená, ten Kurz si může vymyslet v podstatě téměř každý, nemusí se prostě nechávat schvalovat před nějakou Akreditační komisí, to je plus. Na druhou stranu si tam musí účastnit toho kurzu 18 % hradit sám, ale i tak si myslím, že těch 82 % financovaných ze státního rozpočtu, respektive z toho Národního plánu obnovy.
Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Je pěkná částka, no, odkdy úřady práce rekvalifikace nabízejí. Je to úplně odjakživa nebo je to.
mluvčí 3,
——————–
Určitě, co já pamatuju, což už je hodně dlouho, takže vždycky to byla součást aktivní politiky zaměstnanosti, protože ty změny na trhu práce a snaha nějakým způsobem vyhovět potřebám zaměstnavatelů i klientů, je to jednak o finančních příspěvcích pro zaměstnavatele, ale je to právě také o tom. Snaží se povzbudit vzdělávání zaměstnanců tak, aby vlastně vyhovovaly i potřebám zaměstnavatelů z hlediska kvalifikace.
Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Jestli se nepletu, tak i v období po Covidu a z válkou na Ukrajině se to úsilí změnilo, zvýšilo a těch projektů od ministerstva a práce a sociálních věcí určitě přibylo.
mluvčí 3,
——————–
Určitě právě třeba ten Národní plán obnovy je vlastně nová záležitost, která také je v tuto chvíli dočasná. Uvidíme, co bude, co bude. Potom. Co se také změnilo, tak je forma části rekvalifikací, protože právě COVID ukázal, že některé rekvalifikační kurzy lze třeba realizovat online.
Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Což je dobrá zpráva, možná třeba pro maminky na mateřské atd. No, našla jsem zprávy o tom, že rekordní zájem o rekvalifikace byl v roce 2021. Letos určitě. Mnozí zaznamenali i propouštění v ostravské huti Liberta, kde se lidé hned vrhli právě na ty rekvalifikace, my tady huť na východě Čech tedy nemáme. Byl teď nějaký větší boom, kdy byli lidé donuceni například hledat si i ta jiná místa.
mluvčí 3,
——————–
Tak něco podobného jako v Ostravě tady opravdu naštěstí nemáme, nicméně tady řada menších podniků, které postupně obměňují zaměstnance, propouštějí, takže jaksi ta příležitost a důvod se vzdělávat, tak tady určitě je a právě Národní plán obnovy, který umožňuje vzdělávat digitálních kompetencí, tak opravdu pro každého a tam ten zájem si myslím, že je v tuto chvíli opravdu velký. Ono to, co říkáte, ten rok 21, ten se týkal klasických rekvalifikací, kdybychom k tomu připočetli právě vzdělávací kurzy v rámci Národního plánu obnovy, tak si myslím, že ten největší zájem je naopak.
Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Teď můžeme nastínit jen zlehka, jaké ty rekvalifikační kurzy zhruba jsou, o jaké je velký zájem.
mluvčí 3,
——————–
Skoro cokoliv vás napadne, vzdělávat se lze opravdu v čemkoliv, takové ty nejčastější rekvalifikační kurzy klasické, jsou svářecí kurzy, řidičské průkazy, profesní průkazy, ale v té oblasti digitální je to znalost práce s počítačem, v poslední době hodně umělá inteligence, jak pracoval s uměl inteligencí, takže opravdu zajímavé, zajímavé věci.
Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Jak se zaregistrovat na tyto kurzy, s kým se poradit. O tom všem si budeme dál povídat, ale nabídneme kontakt i našim posluchačům, pokud by se chtěli zapojit a ptát 726 a třikrát šest, případně dotazy posílejte na naši E mailovou adresu Studio Hradec Zavináč, rozhlas.Posloucháte Rádio, Poradnu Českého rozhlasu Hradec Králové, povídáme si s ředitelem Úřadu práce pro Královéhradecký kraj Martinem Horákem. O tom, jak podpořit dovednosti a tím i sebevědomí lidí, kteří si myslí, že práci třeba ani neseženou, tak jsou nějaké ty skupiny lidí, na které vyloženě cílíte.
mluvčí 3,
——————–
Tak samozřejmě, že prioritou Úřadu práce je pomáhat těm lidem, kteří sami úplně pomoci nemohou. Takové ty skupiny nějakým způsobem handicapované, ať už z hlediska věku, z hlediska péče o dítě, z hlediska zdravotního stavu samozřejmě a podobně, nicméně, jak jsem říkal, tak rekvalifikační kurzy a vzdělávání obecně je dneska rozprostřeno velice široce a snažíme se mířit v podstatě na celou populaci.
Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
No, já jsem se ptala záměrně, protože když jsem se dívala na ty webové stránky, tak na většině serverů jsou fotografie padesátileté ženy, tak je to ta skupina, která patří k těm ohroženým.
mluvčí 3,
——————–
Tak určitě ano. Jednak věkem, může to být i pohlavím, i když dneska už si myslím, takový problém není, ale zdravotní stav, který často s tím vyšším věkem bývá spojen. I když pravda, 50 dneska není vlastně nic moc, ale může to být i pro osoby starší, opravdu tam není žádný limit, zejména třeba starší generace mívá problém právě třeba s digitálními kompetencemi, takže tam se snažíme to změnit,.
Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
V předevšímší digitální dovednosti jsou lidé, kteří rádi nakupují, i proto možná vznikl e-shop na stránkách ministerstva práce. Můžete přiblížit.
mluvčí 3,
——————–
Ano, v podstatě jde o to, že tím, jak se snažíme cílit na širokou veřejnost, tak my samozřejmě nemáme možnost jaksi přímo oslovit tak jako naše klienty, kteří jsou nezaměstnaní. A protože všechno se postupně modernizuje, digitalizuje tak jako logická cesta byla samozřejmě přes webové stránky, takže skutečně vlastně dneska každý, kdo má zájem o vzdělávání, tak stačí, když se podívá na webové stránky, na adresu jsem v kurzu a vlastně prostřednictvím těchto stránek, prostřednictvím toho e-shopu si vlastně může vybrat jakýkoliv Kurz, který se mu líbí, samozřejmě nabídky nedělá Úřad práce, tu nabídku dělají vzdělatelé, takže cokoliv oni tam umístí, tak z toho si vlastně mohou ti zájemci vybírat.
Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Možná je to i výzva pro ty, pro ty, kteří chtějí pořádat kurzy. Nebojte se toho, dejte své nabídky. Pojďme se bavit i o penězích. To je takové lákavé. Vy jste trošku naznačoval. Přispívá tedy stát na kurzovné.
mluvčí 3,
——————–
Ano, v podstatě obecně se dá říct, že rekvalifikační kurzy jsou pro účastníky zdarma, existují třeba zaměstnanecké rekvalifikace, kde hradíme třeba část, část hradní zaměstnavatel, část hradí i ten klient, ale obecně se skutečně nedá říct, že naprostou většinu rekvalifikačních kurzů hradí plně Úřad práce v případě zabezpečovaných rekvalifikací, to znamená těch, které si nevybírá ten klient sám, ale třeba my pošleme, tak tam dokonce vlastně se hradí přímé náklady, jako je cestovné a stravné a poskytuje se podpora při rekvalifikaci, ale vlastně ta cena toho kurzu se hradí u všech rekvalifikačních kurzů, u vzdělávacích kurzů, jak jsem říkal, trošinku, jinak tam se nehradí 18 %, které si musí ten klient hradit sám, anebo může za ně uhradit někdo jiný. Třeba města.
Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
No, pořád jsme možná v tom online světě, ale kdyby si někdo nevěděl, Radek může přijít přímo za vámi. Poradit.
mluvčí 3,
——————–
na okresním kontaktním pracovišti oddělení poradenství, kolegové, kteří se přímo specializují na oblast rekvalifikací, i kolegyně ze zprostředkování rádi poradí, pomůžou. Takže ten, kdo se necítí dostatečně jistý v těch digitálních kompetencích a bojí se, že to nezvládne sám, tak určitě může přijít osobně a pomůžeme mu.
Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Paní Jarka nám píše, píše Dcera přišla o práci z důvodu nemoci z povolání je nutné doložit lékařskou zprávu. Když bude žádat o rekvalifikaci.
mluvčí 3,
——————–
Ne, určitě ne, tam je to o tom, že na rekvalifikaci není nárok, nicméně tu možnost má každý a u běžných rekvalifikačních kurzů se schází pravidelně komise, která posuzuje jaksi důvodnost té žádosti o rekvalifikaci. A není to o tom, že bychom nějak extra zkoumali, ty podmínky nejsou pevně stanovené, jde jenom o to, jestli z našeho pohledu ta rekvalifikace je smysluplná a má šanci pomoci tomu klientovi uspět na trhu práce.
Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Jak současněově náročné tyto kurzy, protože když si představíme třeba situaci maminky, která je na mateřské dovolené, že je někde v malé vesničce, nemůže si dovolit hlídání, tak jak.
mluvčí 3,
——————–
Na to je to velmi různé. Ty kurzy jsou od několika desítek, nižších desítek hodin, možná ještě třeba po dva měsíce intenzivní výuky a jak jsem říkal, tak v současné době už řada kurzů i online, takže právě třeba pro ty osoby, které mají problém s dojížděním, potřebují si to rozvrhnout, tak mohou využít i ty jiné formy.
Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Třeba i večerní sezení nebo školení.
mluvčí 2,
——————–
Určitě.
moderátorka
——————–
Co když člověk dělá dlouho stejnou práci? Vraťme se k této otázce. Na co naráží v tomto ohledu. Mluví se o vyhoření, tak může tam být možná i nějaká touha po změně.
mluvčí 3,
——————–
Tak určitě každý je jiný, někdo s tím problémy nemá, ale jak jsem říkal, tak i ty profese se postupně mění, takže někdo tomu je schopen jaksi vyhovět, někdo ne, kdo dělá třeba manuální práci, tak zjistí, že po těch 20 letech už ji třeba nezvládá fyzicky, takže potřebuje změnu, takže i pro ty lidi samozřejmě je užitečné, aby o nějakém vzdělávání uvažovali.
Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Jak je to náročné udělat takovýto krok, takovouto změnu. Možná jednodušší je o tom si povídat.
mluvčí 3,
——————–
Já si myslím, že to je možná takový jako trošku mentální blok, ale který nemusí být těžké překonat, protože ten člověk nemá co ztratit. Já chápu, že třeba někdo, kdo nebyl zvyklý se vzdělávat, tak představa, že někam půjde, bude tam sedět s 10 dalšími a bude v podstatě v uvozovkách jako ve škole, tak že mu nemusí úplně vyhovovat.Ale ty metody jsou dneska skutečně různé, ať už online, anebo prostě ty vzdělávací společnosti umí pracovat s lidmi jakéhokoliv věku, jakéhokoliv složení, takže bych se toho určitě nebavte.
Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Představení je jednoduché, musí být člověku určitě sám od sebe chtít, ale abychom byli konkrétní. Na stránkách ministerstva je například doručovatel balíků smutný a říká Nenajdu lepší práci je zkušený řidič, pracuje s IT systémy, je možná šikovný, manuálně nedostane volno v práci, čas o víkendu. Co takovému člověku třeba vzkázat?
mluvčí 3,
——————–
No, tak pokud ho baví řízení, tak samozřejmě může hledat práci jinde v dopravě a může si třeba udělat vyšší typ řidičského průkazu nebo profesní průkaz, čili i tam mu můžeme pomoci.
Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Já jsem si říkala, že s těmi zkušenostmi, které třeba ani si neuvědomuje, že by mohl být čímkoliv, kdyby o tom přemýšlel trošku jinak.
mluvčí 3,
——————–
Ano, v podstatě naše zkušenosti ukazují, že čím dál jakoby klesá důležitost toho, jakou odbornost ten člověk na začátku měl, že daleko důležitější je schopnost se učit novým věcem, nějaká pružnost přizpůsobit se a že opravdu ty dovednosti jsme schopni v průběhu života tomu člověku dát jiným způsobem, než že chodí do klasické školy.
Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Pojďme se zaměřit i na lidi před důchodem. Věk odchodu se stále prodlužuje. Tito lidé se určitě obávají, co s nimi bude, kdy jim dojde síla. Mladší lidé je převálcují a nahradí. Tak co vzkázat.
mluvčí 3,
——————–
To je přesně o tom, že skutečně to jsou často lidé, kteří už nemohou prostě tu dosavadní práci vykonávat, prostě ani fyzicky nestačí, někdy paradoxně i třeba mentálně, že samozřejmě ten věk s sebou přináší různé změny a že vlastně se musí položit po nové práci v úplně odlišném konci spektra, to znamená, musí počítat s tím, že úplně prostě tu práci změní, musí. Je to v podstatě s jejich možnými znalostmi a schopnostmi, ale o to větší význam pak ty rekvalifikace mají, protože to může být skutečně obor, který vůbec neznají a nesmí se bát, pokud je to něco, co by mohlo zajímat, se do toho ponořit.
pracovník, který už nebyl schopen fungovat v kanceláři, šel dělat skladníka, udělal si rekvalifikace na vysokozdvižný vozík například.
Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
No, byl spokojený. Možná. Od určitého věku je ale možná limitující i strach, že Tomu už nebudu rozumět. Atd.
mluvčí 3,
——————–
Tak to samozřejmě ano, ale to člověk musí zkusit, asi těžko se přesvědčuje někdo, kdo jakoby to odmítá. Prostě od začátku, říkám, ty naše zkušenosti jsou takové, že většinou se ty obavy lidí ukáží jako bezpředmětné, že to zvládnou.
mluvčí 4,
——————–
Proč by chtěli mít zaměstnavatelé lidé nad 50 let a starší.
mluvčí 3,
——————–
By měli chtít, mají obrovské zkušenosti, protože jsou často loajální zaměstnanci nebo se do společnosti a nebojí se práce. Na rozdíl od některých mladých.
Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
A už máme reakci po telefonu, jste ve vysílání, můžete se ptát, dobré dopoledne.
mluvčí 5,
——————–
Dobré dopoledne. Tady posluchačka z východních Čech, mám dotaz. Mám invalidní důchodcevo částečně a chodím do práce na částečné úvazek. Je možnost si udělat i příto re kvalifikační kum.
Nebo jaký jsou možnosti? Nebo to musí být jenom na pracovním úřadě.
Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Dobře. Pane řediteli, zareaguje. Děkujeme, pane řediteli, já na to tedy ještě navážu, protože přišel dotaz i pana Jiřího, který se ptá podobně, jestli se může takových kurzů účastnit i člověk, který už podniká.
mluvčí 3,
——————–
Ano, tak ještě jednou dobrý den. Děkuju za dotaz. Jak už tady bylo řečeno, tak v současné době skutečně se snažíme namířit na širokou veřejnost, kdy vůbec není důležitý, jestli je nezaměstnaný, jestli pracuje, jestli podniká, jestli chce změnit práci nebo, nebo jestli pouze uvažuje o tom, že by třeba v rámci svého zaměstnání postoupil na nějakou pozici. Druhá věc je, jestli v tom konkrétním případě je v nabídce něco vyloženě vhodného pro toho daného člověka. Pokud tam je nějaké zdravotní omezení, tak samozřejmě musí ten Kurz korespondovat s jeho možnostmi, to už záleží na tom, jaká ta nabídka je, ta nabídka je velmi široká, protože vzdělávací společnosti v rámci republiky samozřejmě mají zájem nabídnout co nejširší nabídku svým klientům a Úřad práce je vlastně ten, kde se ty nabídky soustředí a kde vlastně můžeme i přispět nebo respektive financovat.
Ta částečná invalidita ale není limitující nebo respektive invalidita třetího stupně není překážkou, pokud ten člověk prostě je fyzicky nebo mentálně nebo nějakým způsobem schopen se zúčastnit, tak určitě to doporučuju. A naopak právě u těch osob se zdravotním postižením je často o to větší potřeba se vzdělávat, protože je ten okruh toho, co mohou dělat, omezený a často tam nějaký požadavek na vzdělání…
Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Tak to stačí. Tak hodně štěstí, mějte se hezky, na shledanou. Další pozdrav v naší mailové schránce, dobrý den. Jsem devět let OSVČ, v roce 2025 má firma, bude končit, ruší se prostory. Mohu si nyní dělat kurzy na jiné podnikání.
mluvčí 3,
——————–
Ano, ano. Je to úplně stejné, jako co jsem říkal předtím. Nás opravdu v podstatě nezajímá, odkud ten člověk přichází, co v současné době dělá nebo respektive pokud jde o vzdělávací kurzy, tam nás opravdu nezajímá, ty jsou určeny úplně pro každého u těch klasických rekvalifikací, tam může vstoupit každý, protože každý se může stát zájemcem o zaměstnání, pokud prostě uvažuje o tom, že by chtěl dělat něco jiného, byť teď podniká, pak třeba být zaměstnán nebo podnikat v jiném oboru, to problém není. Otázka je, jestli ten Kurz pro něj vhodný samozřejmě bude, jestli bude splňovat podmínky a možnosti pro to se ho účastnit.
Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
No, je to hodně, jak jsme říkali, i o tom online světě, takže jsou tam kurzy i propagace, aby lidé se naučili, jak se dostat do toho veřejného prostoru, aby o něm ostatní věděli, ať se to týká kohokoliv i řemeslníků. Samozřejmě. No, ale jak by tedy měli lidé postupovat? Ti, které povídání zaujalo, mají zájem nějaký Kurz absolvovat. Jak na to.
mluvčí 3,
——————–
Ano. Pokud jsou, řekněme, digitálně gramotní, to znamená, ovládají práci s počítačem, tak se mohou podívat na webové stránky. Jsemvkurzu. CZ, kde vlastně najdou veškeré informace, najdou tam rekvalifikační kurzy, najdou tam vzdělávací kurzy, najdou tam vlastně návod, jak postupovat, to znamená, oni se vlastně mohou tam přihlásit do toho e-shopu, musí tam najít vhodný Kurz a pokud mají zájem a přihlásí se do něj, tak se automaticky vlastně stanou zájemcem o zaměstnání tak, aby Úřad práce mohl financovat to vzdělávání, ať už teda stoprocentně nebo z těch 82 % a zase po skončení toho kurzu v podstatě jsou automaticky odhlášený, takže to skutečně může udělat každý.
Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Přihlášení odhlášení, jestli se nepletu, je to, že jsme zaregistrováni na Úřadu práce.
mluvčí 3,
——————–
Ale jako zájemce, a to za vás udělá v podstatě ta aplikace, jako od vás se skutečně neočekává nic jiného, než že si tam najdete ten vhodný Kurz, nemusíte na ten Úřad práce vůbec chodit osobně. Něco jiného je, pokud se jedná o klasickou rekvalifikaci, která prochází nějakým schvalovacím, řekněme, kolečkem, kde skutečně zkoumáme, jestli má pro toho člověka smysl, jestli je vhodná, a tam někdy je potřeba, aby ten člověk třeba doplnil, dovysvětlil ty důvody, zvlášť pokud se jedná o nákladnější rekvalifikace, abychom se ujistili, že ty peníze nebudou vyhozené z okna.
Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Tak vzkaz závěrečný pro všechny, kteří třeba vybírají tu odvahu, proč se do toho pustit, do těch rekvalifikací.
mluvčí 3,
——————–
Protože svět nestojí, svět běží a abychom ho dohonili nebo aby nám neutekl, tak musíme také měnit, vyvíjet a součástí toho je prostě celoživotní vzdělávání, to, co je dneska na Západě naprostou samozřejmostí, ať už ti lidé mění zaměstnání nebo prostě v rámci toho zaměstnání se posunují, tak se musí vzdělávat, a to platí i tady a ať už to udělají formou online kurzu nebo ať přijdou k nám na Úřad práce, tak Úřad práce určitě pomůže.
Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Doplnil ředitel Úřadu pro Královéhradecký kraj Martin Horák. Www.jsemvkurzu.cz, to je ta adresa, kde by zájemci měli hledat. Pane řediteli, děkuju za rozhovor a hodně štěstí.
Přidejte odpověď