ČT 1 – Události
Češi se letos při půjčování peněz chovají o něco zodpovědněji. Vyplývá to z průzkumu České bankovní asociace. Podle jejích dat loni k dluhům rizikově přistupovalo 11 % lidí. V tomto roce jejich podíl klesl na 7 %. Většina respondentů uvádí, že kvůli dovolené nebo zážitkům by se nikdy nezadlužila.
Lichvářskou půjčku si vzala kvůli hromadícím se složenkám, jen z invalidního důchodu je sama zaplatit nemohla.
Kateřina, dlužnice
——————–
Abych vlastně tu první půjčku měla z čeho splácet, tak jsem si vzala druhou, to už se mi trošičku nelíbilo, no, ale byla jsem prostě v takovým presu finančním, že mi nezbylo než prostě to odkývat.
redaktorka ČT
——————–
Z dluhu se nakonec dostala s pomocí dluhové poradny právníků a kamarádky. S financemi teď nakládá opatrněji. Podobně jako další české domácnosti. Ty se letos podle průzkumu bankovní asociace při půjčování peněz chovají méně rizikově.
Filip Hanzlík, hlavní právník a náměstek výkonného ředitele ČBA
——————–
Velmi pravděpodobně dochází k postupnému ale zlepšování ekonomické situace rodin, domácností i jednotlivců. A ta druhá skupina důvodů podle mě souvisí s tím, že lidé si prostě víc uvědomují, jaká ta chování jsou riziková.
redaktorka ČT
——————–
Třeba téměř 3/4 Čechů by si podle průzkumu nikdy nepůjčily na zážitky nebo dovolenou. Dluhy také nechtějí mít kvůli sportovnímu vybavení a víc než třetina obyvatel by si nepůjčila ani na splácení předchozích úvěrů.
Michal Straka, specialista na finanční trh, Ipsos
——————–
Nejčastěji si půjčujeme na rekonstrukci bytu anebo nákup auta, dále je spotřební elektronika a různé další, menší vybavení domácností.
redaktorka ČT
——————–
Nejvíc zkušeností mají Češi s kontokorentem nebo nákupem na splátky.
Daniel Hůle, vedoucí dluhového poradenství, Člověk v tísni
——————–
Tou ekonomickou situací byla velká část lidí tlačena k tomu si půjčit i v situaci, kdy neměli úplně jasnou vidinu, že to budou schopni splácet. Z hlediska krajů, tak Ústecký, Karlovarský kraj jsou na tom určitě nejhůř z hlediska toho, jak se ti lidé mají a jak moc jsou zadlužení?
redaktorka ČT
——————–
Lidé by si měli podle organizace Člověk v tísni dát pozor třeba na denní úrok nebo na poměr mezi úrokovou sazbou, kterou společnosti inzerují, a tou, za niž opravdu půjčují.
Přidejte odpověď