
NOVA – Televizní noviny
Slovenská vláda má v plánu změnit systém rozdávání dávek lidem v hmotné nouzi. Podle ministra sociálních věcí není prý důvod podporovat ty, kterým se jen nechce pracovat.
Na stole je tak návrh nového zákona, který bude buď úplně odebírat státní podporu, nebo ji krátit.
Slovensko má dost lidí, kteří neoprávněně využívají státní podpory. Ministerstvo sociálních věcí proto má v plánu zavést zákon o krácení či odebrání dávek.
Erik Tomáš, slovenský ministr práce, sociálních věcí a rodiny
——————–
Když člověk, který může pracovat, odmítne vhodnou pracovní nabídku z Úřadu práce, přijde o dávku v hmotné nouzi, mu bude krácena. Když odmítne pracovní nabídku poprvé, dávka v hmotné nouzi se mu odebere nebo bude krácena na jeden měsíc. Pokud odmítne pracovat opakovaně, tak to bude na tři měsíce. A celé se to bude cyklicky opakovat až do doby, dokud takový člověk nepřijme vhodnou pracovní nabídku.
redaktorka
——————–
A pokud do práce nakonec nenastoupí, budou pro dotyčného platit stejná pravidla. Výjimku budou mít lidé se zdravotním nebo sociálním omezením.
anketa
——————–
Ti, co jsou nezaměstnaní, teď budou mít průser trošku.
redaktorka
——————–
Návrh zákona přichází v době, kdy má Slovensko historicky nejnižší nezaměstnanost. Objevuje se proto i kritika.
Simona Petrík, poslankyně Národní rady Slovenské republiuky
——————–
Dávka v hmotné nouzi nemá sloužit jako nátlakový nástroj. Je to nevyhnutelné minimum k přežití. Ministr zároveň stále nezpřesnil, kdy může uchazeč pracovní nabídku odmítnout bez toho, aby o dávku přišel.
redaktorka
——————–
Slovensko je tak další evropskou zemí, která má v plánu skončit se Štědrým sociálním systémem. Přísná pravidla už zavedla například Velká Británie.
Keir Starmer, britský premiér
——————–
Každý osmý mladý člověk je bez zaměstnání, nevzdělává se a ani se neúčastní odborné přípravy.
redaktorka
——————–
Britští žadatelé o dávky, kteří si nenajdou práci déle než 18 měsíců, musí absolvovat pracovní stáže. Pokud to odmítnou, ztratí podle vlády na určitou dobu přístup k dávkám. Karolína Picková, televize Nova.
A zpřísňovat pravidla pro výplatu sociálních dávek se chystá i Česko. Ministerstvo práce a sociálních věcí je chce zrevidovat tak, aby byla dávka pouze jedna. Lidé, kteří se dostatečně nesnaží získat práci, podle nových pravidel na dávku nedosáhnou. A naopak ti, kteří si zaměstnání shání usilovně, by si mohli polepšit.
Úřad práce k poslednímu dni loňského roku v Česku evidoval více než 300 000 uchazečů o zaměstnání. Podíl nezaměstnaných tak ke konci roku vzrostl na 4,1 %. Motivovat lidi k tomu, aby si našli zaměstnání, chce ministr práce a sociálních věcí tím, že jim po půl roce zanikne nárok na sociální dávky.
Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí /KDU-ČSL/
——————–
Pokud nebude aktivně se rekvalifikovat a směřovat do zaměstnání, tak tam bude institut veřejné služby v minimálním rozsahu 30 hodin měsíčně. Pokud odmítne i toto, tak v ten okamžik mu skončí nárok na podporu.
redaktor
——————–
Naopak ti, kteří budou intenzivně nové pracovní místo hledat nebo přijmou i hůře placenou práci, budou moci dosáhnout na tzv. pracovní bonus.
Eva Decroix, poslankyně, místopředsedkyně strany /ODS/
——————–
Já si myslím, že ten systém má vždy podporovat ty, kteří se ocitnou v nouzi, ale současně má zohledňovat a má motivovat k tomu, aby lidé zůstávali, aby se rychle vraceli na pracovní trh.
redaktor
——————–
Změny jsou součástí rozsáhlé reformy sociálních dávek, kterou vláda schválila v září loňského roku. Chce v ní spojit čtyři v současné době vyplácené dávky do jedné tzv. super-dávky
Aleš Juchelka, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/
——————–
Pořád tady máme přes 250 000 volných pracovních míst. A prostě lidé, pokud chtějí pracovat, tak si tu práci vždycky najdou.
redaktor
——————–
Neziskovým organizacím ale vadí, že o nárok na sociální dávky by mohli přijít i lidé jen kvůli tomu, že žijí ve společné domácnosti.
Daniel Hůle, vedoucí programu Dluhového poradenství Člověka v tísni
——————–
Pokud ta rodina se postará o nějakýho toho svýho strejdu, tak najednou celá ta rodina přijde o jakoby o dávky. Děti přijdou o dětské přídavky atd. To nedává smysl, protože to právě penalizuje ten princip solidarity.
redaktor
——————–
Návrh teď čeká v Poslanecké sněmovně druhé čtení. Pokud reforma projde legislativním procesem, měla by platit od července.
televize Nova
Přidejte odpověď