
NOVA – Televizní noviny
V Česku odstartoval nový pilotní program, který je zaměřený na screening výdutě břišní aorty. Jeho cílem je hlavně včas zachytit závažné onemocnění. Muži od 65 do 67 let se do něj mohou zapojit přes praktického lékaře. Vyšetření ultrazvukem trvá jen pár minut.
Tikající bomba v těle, tak lékaři popisují výduť břišní aorty. Životy pacientů by měl pomoci zachraňovat preventivní program, který spustilo Ministerstvo zdravotnictví.
Vlastimil Válek, ministr zdravotnictví /TOP 09/
——————–
Je to první, první organizovaný populační neonkologický screening pro dospělé v České republice.
Miloslav Roček, předseda České radiologické společnosti ČLS JEP
——————–
Vyšetření se provádí vleže na zádech, je tak pětiminutové, a provádí se podle výsledku jednou za život. Projedeme vlastně břicho, podíváme se na aortu a v tom nejširším průsvitu změříme.
redaktorka
——————–
Tzv. aneuryzma, neboli výduť aorty, vzniká oslabením stěny největší tepny. Postupné rozšiřování výduti může vést až k jejímu prasknutí.
Debora Karetová, předsedkyně České angiologické společnosti
——————–
Normální aorta by měla být do 2 cm široká. Nejčastěji je postižená tou výdutí právě břišní aorta, a proto cílíme na tuto část řečiště, i když výdutě mohou být teoreticky i v jiných lokalizacích.
Martin Köcher, předseda Komise pro přípravu programu aneuryzmatu abdominální aorty
——————–
Aneurysma abdominální aorty je záludné onemocnění, které se vyvíjí prakticky bez příznaků a projeví se často až rupturou s život ohrožujícím krvácením.
Jiří Moláček, předseda České chirurgické společnosti
——————–
Ta mortalita se pohybuje, když se ten člověk dostane do nemocnice, kolem 50 %.
redaktorka
——————–
Podle ministra zdravotnictví může výduť břišní aorty postihovat až 2 % mužů starších 65 let. V Česku by tak mohlo jít o tisíce pacientů. Mezi rizikové faktory onemocnění patří například dědičnost, obezita a hlavně kouření. Ministr varuje také před nikotinovými sáčky a elektronickými cigaretami.
Vlastimil Válek, vicepremiér a ministr zdravotnictví /TOP 09/
——————–
Ten problém není cigareta, ale nikotin v té cigaretě. Ten je ten problém. A v nikotinových sáčcích je ta koncentrace nikotinu často vyšší než v těch cigaretách, navíc se přímo vstřebává do krve. A i v elektronických cigaretách.
redaktorka
——————–
Aktuálně je v Česku 183 akreditovaných lékařských pracovišť, kde se vyšetření provádí. Ministerstvo zdravotnictví chce ale jejich počet dál zvyšovat.
televize Nova.
Přidejte odpověď