
Prima – Hlavní zprávy
Až 20 000 lidí, a to včetně malých dětí a seniorů, bydlí dlouhodobě na ubytovnách. Vyplývá to z dat iniciativy Za bydlení.
Ukazuje se, že nejvíce lidí na ubytovně žije ve Středočeském kraji a ve větších městech. Důvodem bývají vysoké náklady na bydlení, vícepočetné rodiny nebo dluhy. Jedinou možností je pak zaplatit často předraženou a nevyhovující ubytovnu.
Pronajímatelé to vědí, a proto v Česku nadále roste obchod s chudobou. Tomu ale chce stát zabránit.
Jeden pokoj pro rodinu za 20 000. Kuchyňka a sprcha společná, zapnutí pračky za 50 Kč. A velice těsný kontakty s jinými lidmi. I tak to může vypadat na ubytovně.
Lucie Kolková, vedoucí sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi, Prostor plus
——————–
Potřebujete vykoupat děti, nejlépe samozřejmě každý den, tak si musíte také domluvit, kdy kdo jde do sprchy. Na některých ubytovnách nemůžete zapnout ani varnou konvici.
redaktorka
——————–
Poslední data ukazují, že se ubytovna stává domovem pro čím dál více lidí. Aktuálně tam žije téměř 20 000 lidí, z toho 3 000 dětí do 18 let a 2 500 seniorů nad 65 let. A důvodů je hned několik.
Jan Klusáček, hlavní analytik iniciativy Za bydlení
——————–
Jsou vnímané jako nějakým způsobem rizikové, jsou to samoživitelky, takže ten pronajímatel se bojí jako platební morálky, některé z nich mají teda dluhy.
Lucie Kolková, vedoucí sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi, Prostor plus
——————–
Větší problém, a ten si myslím, že je u většiny těch rodin, počáteční přemrštěný náklady na přesun do nějakého běžného bydlení.
redaktorka
——————–
A toho majitelé ubytoven prý využívají. Vědí totiž, že lidé žijí ze sociálních dávek a nemají jinou možnost bydlení, tak se nebojí účtovat si za ubytovnu nemalé peníze.
Jan Klusáček, hlavní analytik iniciativy Za bydlení
——————–
Není tam ta konkurence v něčem jako víc vyhovující, jednoznačně ten obchod s chudobou pokračuje.
Lucie Kolková, vedoucí sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi, Prostor plus
——————–
Lidi jsou v obrovský nejistotě, tak vědí, že najít si jiné adekvátní bydlení je velmi těžké.
Monika Beránková, redaktorka
——————–
Snížit počet lidí na ubytovnách a zajistit dostupné bydlení chtějí i politici. Pomoci by prý mohla revize dávek.
Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí /KDU-ČSL/
——————–
By měla pomoci opravdu těm zranitelným skupinám mít větší podporu a také větší šanci se dostat do adekvátního nájemního bydlení. Tím, že jsme začali opravdu daleko více dávat třeba kauce na bydlení v rámci mimořádné okamžité pomoci.
Karolína Nová, mluvčí, Ministerstvo pro místní rozvoj
——————–
Na Ministerstvu pro místní rozvoj spustili reformu s názvem Bydlení pro život. V těchto dostupných bytech by mohli do budoucna bydlet obecně lidé s nízkými i průměrnými příjmy a včetně tzv. té střední třídy.
Aleš Juchelka, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/
——————–
Ta situace může být vyřešena tím, že se buď změní normativy na bydlení, anebo také tím, že se začne víceméně stavět více bytů tak, aby to bydlení, i to nájemné, bylo pro ty lidi nižší.
redaktorka
——————–
Pomoct vyřešit bytovou krizi a omezit obchod s chudobou by mohl zákon o podpoře bydlení, kterému se budou poslanci věnovat v průběhu února, a to ve druhém čtení.
Přidejte odpověď