Dopady kombinovaných závislostí  

ilustrační foto: jfg / sxc.hu

 ČT 1 – Události

Dopady kombinovaných závislostí bývají kromobyčejně vážné. Sociální izolace, deprese, úzkosti, často dluhy, ztráta práce anebo zdraví. Každému ovšem vyhovuje jiný styl léčby. Někomu stabilizační pobyty, jinému návštěvy ambulance či stacionáře, anebo následná péče v komunitě. V psychiatrických zařízení, která mají oddělení pro závislé, je v Česku 18.

Ráno na mužském oddělení číslo 35 v pražských Bohnicích je šest podobných míst. Základ léčby, pravidelný režim, budíček, rozcvička, úklid, sezení s terapeutem a další aktivity. Závislý se učí plánovat, pracovat, mít volný čas, vztahy i spát.

Hana Karbanová, primářka oddělení pro léčbu závislosti mužů
——————–
Většinu času vlastně trávíte tím, že buď konzumujete, nebo se z toho vzpamatováváte, anebo si tu látku, kterou konzumujete, snažíte opatřit, vám tam pravidelné aktivity nepatří a často vám na tom ani nezáleží.

redaktorka ČT
——————–
Během pobytu nemohou chodit volně ven, vybírat si programy a nemají ani mobil. Motivace i zážitky zaznamenávají v kronice.

Hana Karbanová, primářka oddělení pro léčbu závislosti mužů
——————–
Abstinence není cíl, je to spíš prostředek k tomu, aby ti, kteří jsou závislí, došli k nějaké změně, dokázali si napravit životní styl.

Karel Nešpor, psychiatr specializovaný na léčbu návykových nemocí
——————–
Přibývá jich víc v té zranitelné populaci duševně nemocných. Dneska se setkat s člověkem, kterému bude 22, 25 nebo tak nějak a má už delirium nebo má těžké jaterní poškození atd. je poměrně běžné.

redaktorka ČT
——————–
Na tomto oddělení je kapacita 25 lidí a v tuto chvíli je zcela naplněná. V podvečer začíná setkání současných i bývalých klientů, kteří ukazují, že abstinovat lze.

Ondřej, vyléčený alkoholik
——————–
Tady jsem strávil tři měsíce, 12, týdnů.

redaktorka ČT
——————–
Tam byly, ale podle mě ty těžké momenty?

Ondřej, vyléčený alkoholik
——————–
Tam byly ty nejtěžší momenty.

redaktorka ČT
——————–
Ondřej dávky alkoholu zvyšoval od mládí. K léčbě ho přiměla rodina a známý.

Ondřej, vyléčený alkoholik
——————–
My tady terapeutickej a lékařský tým jako dokázal nahlídnout víc na to, co se se mnou děje, tam jsem si jako v sobě našel opravdu nehezký věci. To byly přesně takový ty zlomový momenty, kdy máte jako chuť se na to vykašlat. Naštěstí se jim povedlo mě tady nějak jako udržet.

redaktorka ČT
——————–
Další zlomový bod je obstát. Venku. Ondřej nepije dva roky, přesto se sem občas vrací na týdenní udržovací pobyt.

Ještě dovětek. Podle dat brněnské psychiatrické kliniky abstinuje rok po ukončení léčby 50–60 % lidí. Po pěti letech asi čtvrtina.


Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.