Vyšší výskyt rakoviny u lidí do 45 let  

ČT 1 – Události

Dvakrát víc nádorů prsu u žen do 45 let, takový je vývoj za poslední dvě dekády, u mužů v podobném věku zase přibylo rakoviny prostaty.

U pacientů v produktivním věku nemoc často probíhá agresivněji. O to je důležitější i včas odhalit.

Sport měla ráda, vždycky vítězila i v kulturistických soutěžích. V té době navíc dokončovala studium na vysoké škole a chystala se na nástup do práce. Dva dny před státnicemi ji ale plány změnila nemoc.

Jiřina Sedláčková, pacientka
——————–
Já jsem se učila, a přitom jsem si vleže sáhla na prso omylem a o něco jsem zavadila a říkám si, to je nějaký divný, takže jsem si to začala jako víc prohmatávat a našla jsem tam prostě takovou bouličku.

redaktorka ČT
——————–
Šlo o agresivní nádor. První chemoterapii podstoupila o pár týdnů později. Právě tato léčba a s ní spojená změna vizáže i vyčerpání pro ni byla nejtěžší.

Jiřina Sedláčková, pacientka
——————–
Vím, že mi trvalo třeba spoustu dní, třeba den, než jsem se postavila na nohy a vyšla jsem vůbec ze schodů ven z baráku.

Nikol Pazderová, zástupkyně projektu Mladé ženy s rakovinou
——————–
Onemocnění rakovinou je náročný v každém věku, ale přece jenom, když k tomu se staráte o tři malý děti nebo budujete kariéru a platíte velkou hypotéku, tak je to trošku náročnější.

redaktorka ČT
——————–
Počet žen, u kterých lékaři odhalili rakovinu prsu, se každý rok zvyšuje, většina je starších 65 let, přibývá ale i mladších pacientek. Aktuálně jde o každou desátou diagnostikovanou.Nárok na preventivní vyšetření v mamografickém centru zdarma mají ženy nad 45 let, a to jednou za dva roky.Důvod pro snížení této hranice podle odborníků není.Karcinom v mladší tkáni obvykle snáze objeví. Kontrola ultrazvukem vyjde zhruba na 500–2000. Lékaři ale takové vyšetření třeba jednou za rok za dostatečnou prevenci nepovažují.

Regina Šírová, vedoucí lékařka mamografických center Medicon
——————–
Na základě velkých dat, kdy se prováděla ultrazvuková preventivní vyšetření mladých žen, se zjistilo, že vlastně se téměř žádná rakovina nedetekovala.

Johana Šulcová, redaktorka ČT
——————–
Nádory u lidí v produktivním věku většinou rostou velmi rychle, třeba v řádu týdnů. Vhodnější je proto provádět samovyšetření jednou měsíčně. To platí i pro starší ženy. U nich se ale karcinom často zvětšuje pomalu. Dříve než hmatem ho tak lékaři mohou zachytit přístroji třeba jako v tomto případě.

Regina Šírová, vedoucí lékařka mamografických center Medicon
——————–
Velikost tohoto útvarku je zhruba 8 krát 7 mm, což pokládáme za velmi časné stadium.

Johana Šulcová, redaktorka ČT
——————–
Včasná diagnóza znamená vyšší šanci na uzdravení, to je vidět i na těchto datech. Žen, které na tuto diagnózu umírají, ubývá, přestože počet nemocných roste. Léčbu ještě nedokončila ani Jiřina Sedláčková. Do běžného života se ale už postupně vrací. V létě ji čekají státnice.

Loni lékaři odhalili nějaký typ rakoviny u 102 000 pacientů. Pokles v letech 2020 a 2021, který je vidět v grafu, pak zdravotníci připisují tomu, že lidé kvůli obavám z covidu méně chodili na preventivní vyšetření. Celkem má v Česku s rakovinou zkušenost zhruba každý třináctý člověk. Pojišťovny evidují bezmála 800 000 současných nebo bývalých onkologických pacientů. Každý rok podlehne nádorovému onemocnění asi 25 000 lidí. Nejvíc na plicní karcinom. Nevyléčí se z něj skoro 3/4 pacientů. Tenhle podíl se ale postupně snižuje stejně jako v případě nádoru tlustého střeva a konečníku, nejvyšší procento úmrtí dlouhodobě vykazuje karcinom slinivky břišní, naopak nádory prsu a prostaty patří k těm, které většina nemocných dokáže překonat. Hlavně díky plošným screeningům se je lékařům daří včas odhalovat.

——————–
Po třech týdnech se Jaroslav Chvátal vrací na urologickou kliniku Thomayerovy nemocnice. Právě tady ležel při léčbě rakoviny prostaty.

Jaroslav Chvátal, pacient po operaci rakoviny prostaty
——————–
Já jsem vlastně tady byl na silvestra, o půlnoci jsme si ťukli, já s vodou, manželka s vínem a ráno jsem tady nastupoval na tu operaci.

redaktorka ČT
——————–
Bysme potřebovali všichni takovou…

Jaroslav Chvátal, pacient po operaci rakoviny prostaty
——————–
Manželku, nebejt ji, tak tady nejsem.

redaktorka ČT
——————–
Manželka ho přesvědčila jít na screening, kde z krve zjistili nádorové onemocnění. Záhy Jaroslava operovali roboticky. Do té doby potíže neměl a prevence mu zachránila život.

Jaroslav Chvátal, pacient po operaci rakoviny prostaty
——————–
Čím dřív, tím lépe. Můj syn bude mít v březnu 50. Od 50 vlastně to gratis vyšetření, tak hned pomaže.

Roman Zachoval, přednosta, Urologická klinika, 3. LF UK a FN Thomayerova nemocnice
——————–
Díky té prevenci se většina mužů zachytí v tom časném stadiu, desetileté přežití po té léčbě, po té operaci se blíží ke stu procentu.

redaktorka ČT
——————–
Loni tady udělali přes 400 podobných výkonů, konkrétně rakovinu prostaty operovali roboticky zhruba stokrát. Včasný záchyt pomohl i Janě Kňažko. U Apolináře využila samotestovací sadu, která u ní odhalila předrakovinové stadium na děložním čípku.

Jana Kňažko, pacientka
——————–
Já jsem chodila na pravidelné gynekologické prohlídky jednou do roka vlastně na cytologii a byla jsem na ní na podzim a cytologie byla v pohodě a test jsem si udělala v březnu a už tam byly ty změny.

Veronika Cibulová, zakladatelka pacientské organizace Veronica
——————–
Děláme to tady pro tu skupinu žen, která gynekologa nemá, nechce z nějakého důvodu prostě na ten běžný screening jít.

redaktorka ČT
——————–
Podle Jiřího Slámy právě polovina žen se zhoubnými nádory děložního čípku na preventivní prohlídky nechodí. U té druhé někdy selže. Tradiční cytologie v prevenci pomáhají přesnější HPV DNA testy.

Jiří Sláma, onkogynekolog 1. LF UK a VFN v Praze
——————–
Negativní HPV DNA test znamená, že ta pacientka na několik let dopředu, minimálně na pět let nemá riziko rozvoje rakoviny děložního čípku, to neznamená, že musí přestat chodit na preventivní kontroly, naopak, ale nemusí se obávat toho, že se jí rozvine tahle poměrně závažná rakovina. Můžeme se soustředit tak na prevenci jiných onemocnění.

redaktorka ČT
——————–
Nemoci lze předejít už v dětství, i proto roste zájem o očkování proti HPV viru. Pojišťovna ho hradí školákům ve věku 11–14 let. Nejen o tom se debatovalo ve sněmovně, kde se prevenci věnuje také výstava.

Česká televize.

 

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.