
ČT 1
České zdravotnictví trápí taky nezájem mladých lékařů o vlastní praxi. Raději si volí velké nemocnice a odrazuje je i složitý přechod ze školy do profese nebo vysoké pracovní nároky. Usnadnit začátek kariéry a najít vhodné místo pomáhá studentům plzeňské lékařské fakulty i specializovaný veletrh.
redaktor
——————–
Do konce studia mu chybí ještě rok, už teď ale promýšlí své další směřování.
Adam Zdráhal, student pátého ročníku medicíny
——————–
Momentálně se rozhoduju mezi sportovní medicínou, mezi praktickým lékařstvím a ještě mezi gynekologií.
redaktor
——————–
I on si ale uvědomuje, že cesta k vlastní praxi bude ještě dlouhá. Začínající lékaře po škole čekají další roky příprav, přesto tápou.
redaktor
——————–
Pomáhá jim i platforma Po medině, budoucí lékaře učí znalosti, na které na fakultě často není prostor, třeba sdělit závažnou diagnózu nebo podepsat výhodnou pracovní smlouvu.
Martin Palička, lékař, zakladatel platformy Po medině
——————–
Dlouhatánské šestileté studium je připravuje, řekněme, relativně dobře teoreticky, ale s takovou tou praktickou dovednostní stránkou je to daleko slabší.
redaktor
——————–
Na veletrhu se je snaží motivovat i k práci v regionu. Medici se totiž periferii často vyhýbají.
Jakub Mach, místopředseda představenstva, Privamed Group
——————–
V zásadě jakoby jsme znevýhodněni tím, že studenti jsou na lékařských fakultách vlastně v prostředí fakultních nemocnic a nedostanou se tak často do těch menších nemocnic. Takže pro nás je to obrovská možnost se prezentovat.
redaktor
——————–
Podle Adama Zdráhala je ale nejdůležitější už při studiu hledat rovnováhu mezi prací a osobním životem. Jeho studentský spolek na fakultě organizuje volnočasové aktivity.
Adam Zdráhal, student pátého ročníku medicíny
——————–
Můžou se uvolnit například před zkouškou, anebo naopak přijít na jiné myšlenky, anebo zdokonalovat se i v jiných oborech, než je vlastně medicína, protože nikdo nechce mít lékaře, který je unavený, otrávený.
Přidejte odpověď