Jak se ve sněmovně projednávalo zvýšení příspěvku na péči v 1. a 2. stupni

parlament sněmovna poslanci

Přepis z Poslanecké sněmovny

Jana Pastuchová, poslankyně /ANO/
——————–
Děkuji…. A chtěla bych vás moc poprosit o předřazení bodu sněmovního tisku 796, o sociálních službách. Vysvětlím vám, proč. Já jsem to tady říkala už minule, já vím, že se koalice neumí dohodnout o tom, že jsem tam nahrála zvýšení příspěvku na péči u prvního a druhého stupně. Je zajímavé, že jak jsem říkala, i poslanci KDU nahráli do jiného tisku zvýšení příspěvku u příspěvku na péči. A já vám vysvětlím, o čem tento zákon je.
Kdybyste mě, kolegové poslouchali. Může se to týkat každého z vaší rodiny. Tento zákon je o zrychlení posuzování příspěvku na péči u lidí, kteří to potřebují, není to o zvýšení příspěvku na péči, to je jenom pozměňovací návrh, který jsem tam dala, tento návrh je vládní a mě velice mrzí, že ho tady obhajuji já jako opoziční poslankyně, je to o převodu sociálních pracovníků pod institut posuzování zdravotního stavu, je to o zrychlení procesu, je to o tom, že když já dnes vypracuju posudek, tak ho musím odevzdat svému aprobujícímu lékaři a čekám na jeho podpis. Další, další zdržení. Nebude to tak, že já vypracuju posudek a hned půjde ten lékař, který mě má na starosti, mě k tomu musí dát pověření a musí vědět, že ty posudky dělám dobře a já mu opravdu nerozumím a zopakuji to, znovu, nerozumím tomu, že starostové jedou kampaň na tom, že chtějí pomáhat postiženým. Okay. Já už jsem řekla, že mně se to jako záchranáře velice dotýká, ale teď tady prostě dvakrát navržený zákon vámi, vámi na mimořádné schůzi prostě smetete ze stolu. A když se dívám na program dnešní, tak ten zákon podle mě měl být na řady jako první a zase se posunul někam úplně dozadu. To znamená, že je předpoklad, že se dneska neprojedná a nevěřím tomu, že se neprojedná ani v pátek. Takže kdo mě poslouchal? Kolegové a kolegyně? Já myslím, že moc lidí ne, protože se tady baví. Znovu opakuji, že se to může týkat každého z vás, z rodiny. A opravdu mě mrzí, pane ministře, že neapelujete na to, když jste to tak strašně chtěl a všude se s tím vytahujete, jak se to zrychlí ve všech reportážích, jak se to řeší? A teď neprosazujete to? A souhlasíte s tím, že se tento zákon pořád a pořád odsouvá? Takže já prosím o zařazení sněmovního tisku 796, který byl vámi navržen dvakrát na mimořádné schůzi jako první bod dnešního jednání. Myslím, že tam je shoda i z výboru, že tam nebude žádná dlouhá diskuze, ale čeká na to mnoho lidí, ale hlavně i těch posudkových lékařů a nelékařských pracovníků, který se tím zabývají. Děkuju.

Olga Richterová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny /Piráti/
——————–
Děkuji pěkně i za dodržení času. A jenom zkonstatuji, že než vystoupí paní poslankyně Martina Ochodnická, tak se s přednostním právem hlásí pan ministr Marian Jurečka. Prosím.

Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí, vicepremiér /KDU-ČSL/
——————–
Dobré ráno, vážená paní místopředsedkyně, já budu velmi stručně, ale musím zareagovat na kolení Pastuchovou. Všichni víme, že v zásadě sněmovna bude projednávat zákony ve třetím čtení příští zhruba tři, necelé čtyři týdny. Vzhledem k tomu, že tato velká změna, která přichází po 30 letech a všichni se tady shodujeme, že je potřebná, že chceme rychleji vyplácet příspěvky na péči, rychleji rozhodovat, zvýšit tu kvalitu, zjednodušit to, zdigitalizovat to tím já se nevytahuju a nechlubím, a to pouze konstatuju. Takže je plánovaná na rok 2026, to znamená, tyto věci neovlivní to, jestli ten návrh zákona přijmeme ve třetím čtení tento týden nebo příští týden. Děkuju za pozornost.

Olga Richterová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny /Piráti/
——————–
Děkuji. A nyní s přednostním právem pan místopředseda Aleš Juchelka jenom upozorňuji, nejsme v rozpravě, prosím, přednostní právo.

Aleš Juchelka, místopředseda poslaneckého klubu, člen sněmovního výboru pro sociální politiku /ANO/
——————–
Já bych jenom rád podpořil svou kolegyni Janu Pastuchovou, protože tady vidíme pana ministra, tak já jenom řeknu to B vlastně, proč se tady toto děje? No, protože do jiného zákona právě poslanci KDU-ČSL nahráli navýšení příspěvku na péči, které je nižší než to, co jsme nahráli my za hnutí ANO, právě tady do tohoto zákona o sociálních službách a máme to tam jako návrh už několik dlouhých měsíců. Možná, že i přes rok řešíme tady navýšení příspěvku na péči v prvním a druhém stupni. KDU-ČSL to moc dobře ví, a protože je před volbami, tak nahrálo do jiného zákona, skoro bych řekl, jako Přílepek navýšení příspěvku na péči v prvním a druhém stupni. Minule jsme, pane ministře, tady tento zákon odložili zákon o sociálních službách právě z toho důvodu, že jste nebyl přítomen, já si pamatuju, že toto byla ta omluva, pan ministr není přítomen, proto nemůžeme projednávat zákon o sociálních službách.Nyní přítomen nejste. Tak já moc prosím sněmovnu, když vás tady vidím, aby hlasovala právě pro návrh mé kolegyně Jany Pastuchové a tady tento zákon předřadila před ostatní, protože je velmi důležitý. Děkuji.

Olga Richterová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny /Piráti/,
——————–
Děkuji pěkně. ……… A já nyní vnímám, že místo u stolku zpravodajů již zaujala paní zpravodajka garančního výboru, paní poslankyně Jana Pastuchová a stojí tam poblíž i za navrhovatele, pan místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Proto ještě připomenu, že pozměňovací návrhy jsou uvedeny ve sněmovním tisku 796/2. Ten byl doručen dne 7. března 2025 a usnesení garančního výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 796/3 a my tedy budeme pokračovat v přerušené rozpravě, kdy tato rozprava byla v minulosti přerušená a já ji nyní otevírám a hlásí se do ní pan ministr?
Prosím, pane ministře.

Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí, vicepremiér /KDU-ČSL/
——————–
Děkuji, vážená paní místopředsedkyně, vážené kolegyně, vážení kolegové, já možná ještě, než začnu k samotnému obsahu tohoto sněmovního tisku 796, tak bych ještě rád zareagoval na to, co tady padlo v předchozí debatě u těch přednostních práv ze strany pana místopředsedy Aleše Juchelky, když mluvil o tom, že jsem tady minulý týden nebyl, tak já tady jako jasně pojmenuju, proč jsem tady nemohl být, byl jsem na výročí připomínky 80. Let holocaustu v Izraeli, v Jeruzalémě jako zástupce vlády, byla tam celá řada jiných zemí na úrovni ministrů těch vlád, takže to byl důvod mé nepřítomnosti minulý týden, aby to tady zaznělo, že jsem nebyl někde při běžných pracovní povinnostech, tady někde v Praze nebo po České republice, ale byla to tato věc, která si myslím, že je celkem pochopitelná. Nicméně teď zpět k tomuto konkrétnímu sněmovnímu tisku, protože také už o něm tady byla řeč při tom návrhu na úpravu programu schůze. Prosím a prosím o ztišení na obou stranách sálu.

Olga Richterová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny /Piráti/,
——————–
Já vám rozumím, pane ministře, všichni poslanci a poslankyně, kteří chcete hovořit mimo mikrofon, prosím, jděte do předsálí.

Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí, vicepremiér /KDU-ČSL/
——————–
Děkuji. Tento sněmovní tisk a související úpravy zákonů jsou motivovány stavem, který v České republice bohužel dlouhé roky vlastně znamená to, že lidé, kteří potřebují urgentně rychle vyřídit příspěvek na péči, tak vlastně jsou často v situaci, kdy to vyřízení dlouhodobě trvá někde mezi 120–140 dny a má to celou řadu důvodů. Těch důvodů je několik, za prvé, vlastně ten proces běží dneska přes dvě instituce, dva úřady, Úřad práce a Českou správu sociálního zabezpečení. Pak ten celý příběh nemáme dostatečně dobře zdigitalizován, to znamená, dochází k předávání spisové dokumentace v té fyzické podobě, což taky není úplně komfortní a pak samozřejmě také i ty lhůty, které máme nastavené dnes, nepřispěly k tomu, abychom celou tu agendu dokázali odbavit podstatně rychleji. Ta navrhovaná právní úprava vlastně hovoří o tom, že dokážeme tento proces dostat pod jednu instituci. Nově by to tedy měla být Česká správa sociálního zabezpečení a její institut pro posuzování zdravotního stavu, který vznikl v minulosti a kterým se snažíme vlastně zlepšovat to prostředí, tu rozhodovací praxi, mít ji sjednocenou atd.Počítáme s tím, že část lidí z Úřadu práce, kteří dnes dělají sociální šetření, tak se přesune následně na Českou správu sociálního zabezpečení. Ten návrh toho tisku také předpokládá to, že dojde k digitalizaci tak, aby bylo možné tu dokumentaci si zpracovávat v té digitální podobě a netisknout tady tuny a tuny papírů a předávat si spisy v té samotné tištěné podobě. Velká změna bude také v tom, že tady bude poměrně jasné ohraničení, kdy standardní lhůta pro vyřízení a přiznání příspěvku na péči by se měla pohybovat mezi 30–60 dny. Mělo by také dojít k tomu, že u klientů, pacientů, u kterých ten jejich zdravotní stav je opravdu velmi závažný, tak aby bylo možné rozhodnout o přiznání příspěvku na péči ve třetím stupni závislosti na základě posudku, na základě odborného posouzení odborným lékařem, takzvaně u těch inkurabilních stavů, abychom vlastně ty lidi nevystavovali tomu, že budou tady někde absolvovat složité kolečko, ale tam, kde opravdu je ta diagnóza velmi, velmi jasnáná, vážná, tak aby bylo možné takto ten příspěvek ve třetím stupni přiznat a pokud ten klient bude chtít potom v budoucnu přeposoudit, to samozřejmě bude možné, nebo k tomu dojde, pokud by tento stav v takto přiznaném příspěvku byl delší než 12 měsíců, to znamená, zase toto by mělo přispět k tomu, že vlastně u těchto lidí by mělo dojít k tomu rozhodnutí zhruba v nějaké lhůtě dvou týdnů.Já se dnes potkávám s případy, které nejsou neobvyklé, kdy třeba u opravdu jako vážně onkologických onemocnění to posuzování trvá tak dlouho, že vlastně než ten stát rozhodne a přizná příspěvek na péči, tak ten daný klient a daná osoba zemře a potom je to opravdu jako velmi, velmi vlastně nepochopitelné, nelidské, takže to je jedna ze změn, kterou přinese tato úprava, tak, jak o ní ta diskuze tady byla vedena, takže já budu velmi rád, když se nám toto podaří schválit, předpokládám, že bysme to měli stihnout projednat během června, července v Poslanecké sněmovně i v Senátu. Na to samozřejmě navazuje poměrně robustní příprava z pohledu digitalizace tak, abysme potom také zvládli i ty vnitřní transformační procesy mezi Úřadem práce, Českou správou sociálního zabezpečení. Samozřejmě jsou tady také pozměňující návrhy z pohledu i třeba právě úprav příspěvku na péči. To už tady také zaznělo.Já jsem se díval na některé z nich, musím říct, že třeba pozměňující návrhy, které vlastně zvýší příspěvek na péči v prvním a druhém stupni, ale nejsou tam vlastně zmíněny děti, tak to je věc, která za mě není úplně v pořádku. My jsme se vlastně o tom bavili i na našem poslaneckém klubu a kolegové poslanci Vít Kaňkovský, Jiří Navrátil a někteří další udělali úpravu toho navýšení pro osoby v prvním a druhém stupni, aby tam byly zahrnuty jak osoby dospělé, tak i děti, aby to nějakým způsobem i proporčně bylo podobné, jako jsme tu úpravu udělali v loňském roce. A ten návrh tedy byl načten k jednotnému měsíčnímu hlášení, které nás čeká také před třetím čtením. Tak tolik na dovysvětlení, abysme se podívali na to, jak je vlastně ta časová osa a k tomu jednotnému měsíčnímu hlášení vlastně byly potom načteny ty pozměňující návrhy a zvýšení příspěvku na péči. I od kolegů z opozice tedy bych reagoval na slova Aleše Juchelky, že to jsou nějaké přílepky, když hodnotil ten pozměňující návrh kolegy Víta Kaňkovského, tak já si myslím, že s ohledem na závěr volebního období, s ohledem na počet otevřených zákonů, které jsou otevřené v tom doprovodném tisku Ghz po tisk 926, bych byl velmi opatrný, abych soudil v tom, co je či není Přílepek a neříkal to jenom ve vztahu k tomu, že to načetl koaliční poslanec, když ke stejnému tisku vlastně to stejné načetl i opoziční poslanci, já jsem za sebe osobně řekl, že je prostě potřeba, abysme se na tom dokázali dohodnout.My o tom jednáme a věřím, že se dokážeme dohodnout na nějakém rozumném kompromisu. Tolik asi za mě do toho úvodu k tomuto tisku, který se opravdu týká primárně toho, co říkala i paní kolegyně poslankyně Pastuchová. Udělat výraznou změnu a výrazný posun a zlepšení kvality. Přiznávání příspěvku pro osoby se zdravotním postižením, pokud jde o jejich celý proces posouzení a přiznání té finanční podpory, kterou jim stát doručuje. Děkuju za pozornost.

mluvčí 1,
——————–
Děkuji pěkně. Nyní mám s faktickou přihlášeného pana poslance Milana Brázdila. Prosím.

mluvčí 2,
——————–
Pane ministře, já bych chtěl na vás zareagovat na tu vaši trapnou omluvu, že já jsem musel dělat stafáž někde jinde. A proto vy tady ve sněmovně jste museli tedy to neprojednat a tak přece musíte pochopit, uvědomujete si, jak je to trapné? Vy vlastně jste tady měl pracovat pro lidi. A tu stafáž tam mohl dělat někdo jiný. Je to trapné takhle se omlouvat. Jsme rádi, že to dneska je. Doufám, že to bude rychle projednané, ale vaši omluvu nepřijímám.

Olga Richterová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny /Piráti/
——————–
Děkuji. Ještě konstatuji, že paní poslankyně Helena Válková ruší svou omluvu a nyní pan ministr Marian Jurečka s faktickou, s reakcí, prosím.

Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí, vicepremiér /KDU-ČSL/
——————–
Nenapadlo by, že se o tom budeme přít, ale nedáme nezareagovat, jestli považujete účast na výročí 80. Let holocaustu za trapnou stafáž, tak já to vůči těm 6 milionům, což jsou oběti holocaustu. Za trapnou stafáž fakt nepovažuju, jestli tohle myslí poslanec Poslanecké sněmovny vážně a řekne to tady na mikrofon, pane kolego, říkám, pojďte se omluvit obětem, pozůstalým. Těmto obětem, to je úplně za hranou.

Olga Richterová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny /Piráti/
——————–
Nyní poprosím, pan poslanec Bělobrádek se přihlásil s faktickou.

mluvčí 4,
——————–
Vážená paní místopředsedkyně, vážený pane ministře, kolegyně kolegové. Může s druhým nesouhlasit, druhý člověk může toho druhého nemít rád, ale nejhorší je, když se ztrapníte a jste směšný. Ale to, co jste předvedl vy, to byl normálně hnus.
To, co jste předvedl, pane kolego. Prostřednictvím paní předsedající to byl opravdu hnus o ubohost. To, že nechápete, jaká je funkce vicepremiéra, že místopředseda vlády musí kromě jiného plnit i protokolární záležitosti, to se dá pochopit. Ale to, že za hnusnou stafáž jako nazvete tak významnou událost historicky i diplomaticky, to teda opravdu už rozum zůstává stát. To jste asi, pane kolego, prostřednictvím paní předsedající opravdu dneska měl nějaký špatný spánek.

Olga Richterová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny /Piráti/
——————–
Děkuji, ještě se přihlásil pan poslanec Milan Brázdil. Prosím.

mluvčí 2,
——————–
Vy všichni, kteří tleskáte? Já jsem dokonce v Klubu přátel Izraele. Já chápu tu důležitost toho aktu, ale chtěl jsem říct, že v tu reprezentaci tam přece mohl dělat kdokoliv jiný z té vlády, když tady byl tento bod zařazen. Snad jste mě všichni pochopili, že místo vás mohl jet někdo jiný, reprezentovat někdo jiný. A tato sněmovna už dávno tento zákon mohl mít, mohla mít projednaný. Čili nepodezírejte mě, že nějakým způsobem nedávám důležitost takovému aktu. Ba naopak, ale chtěl jsem říct, že tam mohl být někdo jiný a už ten bod mohl být projednaný.

Olga Richterová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny /Piráti/
——————–
Děkuji, nyní pan ministr Marek Výborný, s faktickou, poté pan ministr Marian Jurečka.
Prosím.

Marek Výborný,
——————–
Dobré dopoledne. Vaším prostřednictvím, paní místopředsedkyně, myslím, že pan kolega z Hané tomu bude rozumět. Nejhorší je v tom houně šlapat. Tak já bych vám doporučil, abyste opravdu už mlčel, pojďme projednávat, protože to, že nechápete, že někdo je více premiér vlády, a proto jede zastupovat naši zemi, naši vládu na takto významný okamžik. Připomínku osmdesátého výročí holocaustu. To je teda opravdu ubohé. Prosím. Opravdu v tom už našlapte, protože nemáte šanci toto vysvětlit. Pojďme na dál. Děkuju.

Olga Richterová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny /Piráti/
——————–
Děkuji. Nyní je přihlášen pan ministr a vicepremiér Marian Jurečka.

Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí, vicepremiér /KDU-ČSL/
——————–
Myslím Si, že každý rozumný pochopí a myslím, že i kolegové z hnutí ANO, kteří byli v minulé vládě, znají tedy princip, jak to funguje. Nemůže li premiér, nemůže li ministr zahraničí na takovou věc, tak pak se jede pořadit, kdo může z vicepremiérů. Takto došlo ke mně. My jsme opravdu tam nejeli, na žádný výlet, nepřijeli ráno o půl čtvrté do Jeruzaléma, ráno vše jsme vstávali a odpoledne jsem odlítal zpátky. Tak jenom pro dokreslení, že to opravdu nebyla žádná trapná stava, že jsem tu měl ještě pracovní schůzky, ale myslím, že ta účast tam byla opravdu důležitá. A prosím pěkně, ukončeme tímto toto téma. Děkuju.

Olga Richterová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny /Piráti/
——————–
Děkuji. Ještě s faktickou je přihlášen pan poslanec Bělobrádek. Prosím, pane poslanče, vaše dvě minuty.

Pavel Bělobrádek, místopředseda poslaneckého klubu /KDU-ČSL/
——————–
Děkuji, pane kolego, prostřednictvím paní předsedající Brázdile, tak si přečtěte stenozáznam, vy jste nazval osmdesáté výročí holocaustu a těchto obětí stafáží Hanba.

Olga Richterová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny /Piráti/
——————–
Děkuji A nyní pan poslanec Milan Brázdil.

mluvčí 2,
——————–
Prosím, na tento mikrofon mě poslouchejte, pokud jsem vás a někoho dalšího urazil. Omlouvám se za to, jak to teďko říkáte. Má slova zněla, že měl, mohl tam být někdo jiný, reprezentovat naši republiku a že tento zákon mohl být projednán ještě jednou. Pokud jste to pochopil jinak. Já se omlouvám, to jste to pochopil jinak, nebylo to, nejsou to mé slova, které takhle vy reprezentujete, nebo říkáte, jen jsem chtěl říct, že pan ministr mohl být zde a někdo jiný reprezentovat takovýto akt důležitý, který já chápu jako člen a přátel Izraele. Děkuji, že jste mě pochopili.

Olga Richterová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny /Piráti/
——————–
Děkuji. To byl pan poslanec Brázdil a nyní pan poslanec Bělobrádek.

Pavel Bělobrádek, místopředseda poslaneckého klubu /KDU-ČSL/
——————–
Prosím, děkuji za slovo, pane kolego, prostřednictvím paní předsedající, řekl jste, že to byla stafáž? Řekl jste, že tento významný akt byl stafáž a o to tady jde. Hanba.

Olga Richterová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny /Piráti/
——————–
Děkuji A my se tímto vracíme k přihláškám. Přihlášena je paní poslankyně Lucie Šafránková.
Prosím.

Lucie Šafránková, místopředsedkyně sněmovního výboru pro sociální politiku /SPD/
——————–
Děkuji vám za slovo, vážené, paní místopředsedkyně, kolegyně, kolegové. Asi jistě všichni moc dobře víte, jak dlouhodobě a několik let skutečně tady bojuji za to, aby se zvýšil příspěvek na péči v prvním a druhém stupni závislosti pro lidi se zdravotním postižením. Už v minulém volebním období jsem to navrhovala, bylo to shozeno pod stůl s předchozí vládou, toto volební období jsem o to také značně usilovala, protože to, co se děje lidem, kteří nezvládají až čtyři základní životní potřeby, což jsou lidé právě v prvním stupni závislosti, kteří si nemohou dovolit adekvátní péči, je naprostá, ale naprostá nehoráznost. A já musím říct, že pokud se tento příspěvek opravdu takto dále nezvýší, tak tito lidé budou mít ještě více zdravotních problémů, než mají, protože oni tu péči potřebují. Takže prosím a apeluji na vás, abyste podpořili mé pozměňovací návrhy.Já jenom namátkou uvedu, že v prvním stupni závislosti ze současných 880 Kč zvyšuji na 2700 a vysvětlím vám, proč. Dělám to z toho důvodu, že zhruba před 12 lety byl příspěvek na péči v tomto stupni 2 000 Kč 2 000 Kč. Dneska je 880. Potom za pana Drábka se to snížilo na osm stovek a následně zvýšilo o 80 Kč. V té době cena péče byla úplně někde jinde, dneska stojí 150 Kč zhruba, takže si dovedete spočítat, že současný příspěvek vystačí pouze na směšných 5,5 hodiny péče. Takže já se vás chci zeptat, komu z vás by stačilo, kdybyste se mohli třeba jenom třikrát za měsíc vysprchovat, kdyby vám s tím někdo pomohl, nebo kdyby vám někdo pomohl takhle málokrát s tím, abyste se mohli důstojně najíst, asi nikdo, že, tak se, prosím, konečně zamyslete a zvyšte příspěvek na péči těmto lidem, kteří tu pomoc skutečně potřebují. Děkuji.

Aleš Juchelka, místopředseda poslaneckého klubu, člen sněmovního výboru pro sociální politiku /ANO/
——————–
Tak já děkuji paní kolegyně Šafránkové. A v tuto chvíli s přednostním právem se hlásí paní místopředsedkyně Olga Richterová. Prosím, máte slovo.

Olga Richterová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny /Piráti/
——————–
Já děkuji, pane místopředsedo, zejména, že jste mi umožnil vystoupit. A já velice stručně, já chci zmínit, že v této novele je jedna, změna, která je pro několik 1000 lidí, kteří jsou plně závislí na pomoci další osoby. Naprosto klíčová, zásadní a současně je to předstupeň skutečné systémové změny, takže jde o příspěvek na osobní asistenci pro čtvrtý stupeň závislosti, jde o příspěvek na pomoc při čerpání nad dnešní sumu hodin. Je to přesně pro ty lidi, kteří jsou doma, chtějí žít soběstačný život, ale potřebují mnohem více pomoci, než co jim uhradí dnešní příspěvek na péči. I v tom nejvyšším čtvrtém stupni závislosti. Představte si to tak, že jsou to lidi, co mají opravdu třeba zcela nepohyblivé tělo, potřebují i signalizovat nejrůznější činnosti. Někteří ani třeba si nedokáží plně vyjadřovat hlasem, ale chtějí žít doma ve svém domácím prostředí.Opravdu velice těžký úděl mají tito lidé a potřebují podporu, takovou jakousi samozřejmě ani mnozí z nás neumíme představit, je to pozměňovací návrh g jedna a já jsem velmi ráda, že se toto mění, posouvá. Jsem velmi ráda, že jsem ještě z minulosti mohla být u jednání, kde se dohodlo, že bude navýšená tahle osobní podpora v domácím prostředí. Jenom jednu věc chci uzavřít. K tomuto. Bohužel je to teď zalimitované. Typem služby kterou ten člověk, co je doma, co má ten nejvyšší stupeň závislosti, je plně odkázaný na pomoc těch druhých, čerpá je to teď za limitované tzv. asistenční službou, ale ona se v praxi téměř neliší od služby pečovatelské. A já jsem jenom chtěla upozornit na to, že vlastně to bude nerovný přístup, já předpokládám, že to bude přijato. Já budu sama také hlasovat pro, ale současně, že to nebude rovný přístup k lidem, co mají pečovatelskou službu, ale jinak stejné potřeby jako ti, co jsou také ve čtvrtém stupni závislosti. Také doma, ale mají tzv. službu osobní asistence.A jediné, co si přeju, abychom si byli vědomi této nerovnosti a dokázali jí co nejdříve napravit, aby ti, kteří potřebují stejný druh pomoci napříč republikou, se k té pomoci za rovných podmínek dostali. Děkuju.

Aleš Juchelka, místopředseda poslaneckého klubu, člen sněmovního výboru pro sociální politiku /ANO/
——————–
Já také děkuji. Vaše vystoupení vyvolalo tři faktické poznámky. Jako první pan poslanec Karel Rais, připraví se paní poslankyně Válková a poté paní poslankyně Jana Hanzlíková.
Pane poslanče, dvě minuty.

Karel Rais,
——————–
Děkuji. Já se k této oblasti obvykle nevyjadřuji, ale tentokrát udělá výjimku a chtěl bych podpořit návrh kolegyně Lucie Šafránkové, protože je potřeba si uvědomit, že za poslední čtyři roky, co tato vláda vládne, tak, jak se změnila inflace, o inflaci nikdo nehovořil, za poslední, za léta 20, 22, 3, šla nahoru ta inflace asi 35 %. jestliže se podíváme na zvyšování platů ústavních činitelů a taky mimo jiných poslanců, tak tam se, tam se, kolem toho se inflace skloňovala velice často a tady u těch v uvozovkách chudáků nebo prostě tady těch postižených, tak na tu inflaci s prominutím kašlem, čili myslím si, že je to nutné, abysme akceptovali názor Lucie Šafránkové. Děkuji za pozornost.

Olga Richterová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny /Piráti/
——————–
Já děkuji pěkně i za dodržení toho času. A nyní paní poslankyně Helena Válková, poté paní poslankyně Hanzlíková, prosím, děkuji.

Helena Válková, členka sněmovního ústavně-právního výboru /ANO/
——————–
Já se omlouvám, že na začátek jsem tady nemohla být, jestli zopakuji, ale důležitý návrh, který řeší situaci, do které se pozměňovací návrh, do které jsme se dostali, tím, že byl novelizovaný zákon o sociálněprávní ochraně dětí, je to pozměňovací návrh, který předložil pan poslanec Navrátil, kde se tím zákonem novelizovaným byla omezená možnost umístění dítěte do zařízení náhradní péče o děti na základě předběžného opatření soudu, takže s účinností od 1. ledna 2025 a víme, že v praxi to činí velké problémy, může soud nařídit předání dítěte do tří let pouze do náhradní péče určené fyzické osobě. A k řešení této situace, která tedy opravdu v některých, a na mě se obracejí i rodiny, které vidí, co se s těmi dětmi děje a není jim to lhostejné, třeba sousedi, tak k řešení, které, kteří ví, které ví, že to dítě bylo do náhradní péče umístěno a že ta, ty lhůty končí, tak k řešení tohoto problému je tedyující návrh, který umožňuje, aby v případě dětí mladších čtyř let, což nyní není možné, mohl soud na základě návrhu OSPOD umístit dítě do zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, a to za podmínky, že to není možné tu péči zajistit fyzickou osobou.Z praxe můžu tento návrh jenom podpořit. Děkuji.

Olga Richterová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny /Piráti/
——————–
Děkuji. A ještě se hlásí paní poslankyně Jana Hanzlíková. Pouze konstatuji, že není nikdo přihlášen do obecné rozpravy. Tak ani není třeba se omezovat. Omlouvám se, nevidím tady přes řadu papírů. Paní zpravodajka má přednostní právo, ale vy jste přihlášena s faktickou, takže máte skutečně přednost. Jenomže ho mám zaevidované. To je samozřejmě jasné.

mluvčí 6,
——————–
Prosím, já děkuji za slovo, paní předsedající. Já nechci vůbec zdržovat, proto jsem velmi ráda, že budeme konečně hlasovat o zvýšení příspěvku na péči. Ale přesto mě to nedá, abych neřekla, že mně je obrovsky líto všech lidí, kteří čekali tak dlouho na to zvýšení a v podstatě ještě nějakou dobu čekat budou, protože prošly velmi náročným obdobím, kdy se všechno zvedalo, ale hlavně se zvedala úhradová vyhláška a oni příspěvek na péči je především na nákup sociální služby. Ti lidé, kolegyně, paní poslankyně Šafránková to tady říkala, to jsou lidé, kteří nezvládají 3–4 základní životní potřeby, takže oni potřebují nákup té sociální služby. A za 880 Kč, což je částka v tom prvním stupni, skutečně už v dnešní době nic takového nekoupí. Já předpokládám a doufám, že i koaliční poslanci to tentokrát podpoří a že se příspěvek na péči těmto lidem zvedne. Děkuju.

Olga Richterová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny /Piráti/
——————–
Děkuji pěkně za dodržení času a nyní paní zpravodajka, prosím.

Jana Pastuchová, poslankyně /ANO/
——————–
Děkuji. Paní místopředsedkyně, já jenom krátce za náš klub. My máme v tomto tisku všechny stanoviska Kladna nicméně u jednoho pozměňovacího návrhu se zdržíme a jde o pozměňovací návrh pana ministra Jurečky, G jedna, kde on navrhuje zavést nový příspěvek na osobní asistenci. Já nezpochybňuji to, že všichni lidé potřebují peníze. Tento pozměňovák tam byl opět nahrán narychlo a můžu říct, že to zvyšuje příspěvek na péči pouze určitému okruhu osob a vůbec to nebylo diskutování s Národní radou zdravotně postižených. A hlavně teď jsem byla na konferenci, kde jsme projednávali neformální pečující, neformální pečující a víte, ty neformální pečující jsou u toho klienta 20 47 a nedostávají vůbec nic. Takže jenom z toho důvodu. Přeji to. Ale nebylo to projednáno s nikým a my se u tohoto zdržíme.

Olga Richterová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny /Piráti/
——————–
Děkuji a nyní se k tomu dále vyjádří s přednostním právem pan ministr a vicepremiér Marian Jurečka. Prosím, ujměte se slova.

Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí, vicepremiér /KDU-ČSL/
——————–
Děkuji. Já jenom krátce se vyjádřím k tomuto a pak bych s dovolením načetl, budu dneska delší legislativně technické úpravy, které k tomuto tisku je nutné do načíst a některým jeho pozměňujícím návrhům k tomu, co teď zaznělo, tak já jsem si vědom toho, že najít v České republice systém tedy ví opravdu jako adekvátně reagoval na to, co říká naše ústava lesní a základní práva, svobod, aby lidé, kteří opravdu mají, handicap, který je výrazný, který znamená, že jsou výrazně odkázáni na pomoc jiné osoby, tak se nám to nedaří už zhruba těch 30 let. Hodně se o to mluví, vždycky se přijde a řekne se, no, ono by to chtělo, tak to budem rozpracovávat a pak se vlastně nikdy nedotáhly ty věci do konce. Já netvrdím, že ten návrh, který jsem předložil, je geniálně a řeší všechny problémy té problematiky, ale je to výrazný krok k tomu, abychom alespoň u těch lidí, kteří opravdu se bez pomocíné osoby neobejdou, jsme jim dali prostor, aby měli tu osobní asistenci. 12 hodin sedm dnů v týdnu.A je tam ještě mechanismus, který jasně říká, že ten člověk napřed vlastně si tu službu sám koupí, zaplatí a my ji potom vždycky po uzavřeném měsíci profinancujeme a doplatíme z Úřadu práce. To znamená, je tam vlastně vytvořený mechanismus, který říká, je potřeba, aby ten člověk sám si vyhodnotil, že tu péči potřebuje, on si ji sám objedná, nakoupí a my to doplácíme tak, abychom třeba nekomplikovali i věci kolem podpory deminimis a služeb obecného hospodářského zájmu. Je tam účinnost na rok 2027 proto, aby případně po příštích volbách bez ohledu na to, jak dopadnou, bylo možné případně to, jak dopracovat, třeba i rozšířit na stupně nižší než stupeň čtyři, jak to navrhuji, ale mně přijde vlastně jako strašně špatně, když my řekneme, no, celé nic nemáme a bude lepší, když nebude nic dál. Já nevím, jako kdo jsme schopni z nás potom k těm lidem přijde i v domácnosti. Já jsem v těch domácnostech byl. A říct, jako, nezlobte se, sněmovna se jako nedokázala shodnout. Já bych moc prosil a teď se obracím na své kolegy jak z koalice, tak i z opozice, abyste tomu pozměňujícímu návrhu dali prostor s tím, že jak jsem tady zmiňoval, účinnost včetně dopadu rozpočtových, není na příští rok, ale rok 2027. A nyní mi teď dovolte, abych tedy, jak jsem avizoval, proto jsem se hlásil vlastně prapůvodně tady v souladu s jednacím řádem Poslanecké sněmovně navrhl u sněmovního tisku číslo 796 opravu data základní účinnosti zákona uvedené v části sedmé článku X.A to tak, že zákon nabude účinnosti den 1. července 2026. Obdobná úprava data základní účinnosti by měla být provedena v případě již schválení též u pozměňujícího návrhu. Tři. Sněmovní dokument 62, 02 poslance Jiřího Navrátila, návrh zákona měl by původně nabýt účinnosti již 1. září 2025 podle poz pozměňovacího návrhu E3, 1. dubna 2026, bohužel se však již nyní ukazuje, že jde o velmi krátkou legisvakanční lhůtu, neboť návrh zákona je stále v legislativním procesu, tak zásadní změna právní úpravy, kterou je převod výkonu státní správy.

mluvčí 1,
——————–
Ano, rozumím, pane ministře. Vpravo se utvořily dva poměrně hlasité hloučky. Velmi nerada bych jmenovala, děkuji za ztišení, prosím, pane ministře.

Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí, vicepremiér /KDU-ČSL/
——————–
Státní správy nepojistných sociálních dávek podmíněných dlouhodobě nepříznivým zdravotním stavem z krajských poboček Úřadu práce na území správy sociálního zabezpečení vyžaduje další přípravu a realizace tohoto procesu se tak stává od 1. září 2005, respektive od 1. dubna 2026. Nemožnou navrhovanou úpravou účinnosti se tak vytvoří pro českou správu sociální zabezpečení dostatečný prostor pro implementaci nové právní úpravy do aplikačního vybavení a pro odpovídající informační kampaň vůči, veřejnosti. S ohledem nay. Sněmovní tisk 796 v části sedmé článku římská účinnost 1. září 2025 nahrazuji prvního července 2026 pozměňující návrh E tři v bodě E tři. Tečka 19. Slova uvozovky dole 1. dubna 2026, uvozovky nahoře nárazový, slovy uvozovky dole 1. červenec 2026 uvozovky nahoře tečka.V návaznosti na tyto změny navrhuji rovněž adekvátní úpravu přechodných ustanovení, dále v této souvislosti navrhují legislativně technickou úpravu sněmovního tisku číslo 796/0, která plyne z předneseného pozměňovacího návrhu E3, 19, sněmovní dokument 62 02 poslance Jiřího Navrátila měnícího účinnost novelizačního bodu 10 v článku I v souvislosti s veřejným zájmem, kterým je zrychlení správního řízení ve věci příspěvku na péči, byla poslaneckou iniciativou navržena dřívější účinnost opatření týkajícího se přiznání příspěvku na péči osobám v inkurabilním stavu, a to od prvního dne následujícího kalendářní měsíce po vyhlášení zákona. Důvodem je současná situace, kdy osobám, které jsou v inkurabilním stavu, to je stavu vyžadujícím poskytování paliativní péče, u níž jde o konečném stadium nevyléčitelné nemoci s očekávaným koncem života, není příspěvek na péči poskytnut včas tak, aby mohl být použit na poskytnutí aktuální péče a často rodinám vyplácen až po úmrtí této osoby, což však mnohdy tyto rodiny přivádí do velkých finančních obtíží nebo do situace, kdy nemohou poskytnout osobě takovou péči, kterou by aktuální stav vyžadoval.Dřívější nabytí účinnosti tohoto ustanovení před změnou kompetencí k rozhodování z Úřadu práce na územní správy sociálního zabezpečení, však znamená, že tato řízení bude administrovat, když Úřad práce, než dojde k převodu, příspěvek na péči osobám v inkurabilním stavu se bude přiznávat na dobu 12 kalendářních měsíců od podání žádosti, a to ve stupni závislosti tři, správní orgán pak nejpozději dva kalendářní měsíce před uplynutím této doby zahájí správní řízení, aby byl posouzen nárok na další období v rámci původní navrhované účinnosti, kdy mezi dřívější a základní účinností byla doba kratší než 10 měsíců, tak nemohlo dojít k situaci, kdyby řízení z moci úřední měl nadále zahajovat Úřad práce, neboť v mezidobí již došlo k převodu na územní správě sociálního zabezpečení v novelizačním bodu 10, části první, v ustanovení § 13, odst. 3 zákona o sociálních službách se tak pracuje již u SSZZ jako příslušným orgánem.S ohledem na prodloužení tohoto mezidobí dřívější účinnosti a účinnosti zákona jako celku 10 či více měsíců, tak je nezbytné provést legislativně technickou úpravu v dotčeném ustanovení § 13 odst. 3 zákona o sociálních službách tak, aby bylo možné zahájení řízení z moci úřední ještě na Úřadu práce, což umožní plynulé pokračování nároku osobám, které tuto pomoc je více potřebují. S ohledem na uvedené navrhuji tuto opravu sněmovní tisk 796/0 v části první čl. 1 novelizační bodě 10 se v nově vkládaném ustanovení § 13 odst. 3 zákona č. 108/2006 Sb. o sociální službách ve znění pozdějších předpisů, vypouštějí slova územní správa sociálního zabezpečení a slovo zahájí se nahrazuje slovy, se zahájí, konečně navrhují legislativně technickou opravu, jejíž cílem je sjednocení účinnosti úpravy obsažené ve sněmovním tisku číslo 796/0 se související úpravou obsaženou v nově vyhlášeném zákoně č. 152/2025 Sb.Kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o dávce státní sociální pomoci. Jde o problematiku posuzování příjmů pro příspěvek na péči a pro dávky pro osoby se zdravotním postižením, tedy o změny v zákoně o sociálních službách a v zákoně o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením tato úprava by se, by měla z hlediska technické proveditelnosti respektovat účinnost převodu dávek z krajských poboček Úřadu práce na územní správy sociálního zabezpečení, neboť je to spojeno s přípravou agendového systému. S ohledem na uveden na, navrhují toto sněmovní tisk 79/0. Za část šestou, článek IX se vkládá nová část sedmá, která včetně nadpisu zní část sedmá změna zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o dávce státní sociální pomoci, článek X, zákon č. 150/2025 Sb.Kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o dárce státní sociální pomoci, se mění takto arabská jedna. V článku XXIII se písmeno D zrušuje, dosavadní písmena E až H se označuje jako písmena D až G arabská, dvě v čl. 23 písm. s). Za text 116 vkládají slova článek. Teď se omlouvám za arabské číslování XL v jedna bodu 3 a šest a článku L IV uvozovky nahoře. Dosavadní část sedmá, čl. 10 se označuje jako část osmá, článek XI, ustanovení nově označené části osmé, čl. 11 účinnosti soupraví tak, aby ustanovení nové části sedmé článku římská resed nabyla účinnosti dne následujícím po dni vyhlášení zákona. Děkuji za pozornost, předávám kolegům tady za parlamentní, vládní agendu, děkuji.

mluvčí 1,
——————–
Děkuji. Tyto legislativně technické úpravy potom musí být samozřejmě začleněny do procedury. Nyní pan místopředseda Aleš Juchelka.

Aleš Juchelka, místopředseda poslaneckého klubu, člen sněmovního výboru pro sociální politiku /ANO/
——————–
Prosím, já děkuji moc. To bude jenom velmi stručný právě k tomu pozměňovacímu návrhu pana ministra, protože on je samozřejmě nesystémový, je to pro 3300 lidí, kteří si nějakým způsobem vylobbovali větší výhodu než u ostatních neformálních pečujících. My musíme změnit celý ten systém v rámci zákona o sociálních službách, který bude navázán na příspěvek na péči, a toto bude celé navázáno na lékařskou posudkovou službu a posuzování. Ale v tuto chvíli máme neformálních pečujících daleko více. Akorát ten problém jejich je, že se nedostanou k té sociální službě, protože bydlí třeba někde na horách nebo tu sociální službu mají nedostupnou, protože tam prostě a jednoduše pro ně není a ti budou mít méně peněz než ti, kteří to právě v těch sociálních službách utratí. Já rozumím tomu bohulibému záměru, nicméně je to nesystémové, je to nespravedlivé, je to diskriminační a my se musíme bavit o tom, abychom mohli do budoucna mít tzv.Hmotné zabezpečení neformálních pečujících všech neformálních pečujících, kteří o své blízké pečují v domácím prostředí. Děkuji.

mluvčí 1,
——————–
Děkuji pěkně. A pokud se již nikdo další nehlásí, ještě paní zpravodajka nehlásí, tak já tuto rozpravu končím. A na co se teďka táži? Je zájem o závěrečná slova, není zájem o závěrečná slova, takže my můžeme přikročit k samotnému hlasování, kdy já poprosím paní zpravodajku garančního výboru, aby nás seznámila s procedurou, poté přednášela jednotlivé návrhy a před hlasováním k nim sdělila stanovisko výboru. Prosím, paní zpravodajko. ….

Jana Pastuchová, poslankyně /ANO/
——————–
Tak nyní bysme hlasovali o legislativně technických úprav, které byly načteny právě při třetím čtení.
Pane ministrem.
Předpokládám, že můžeme hlasovat, protože u legislativně technických není stanovisko, zahajuji hlasování, kdo je pro legislativně technické, nechť má naše tlačítko a zvedne ruku.

Olga Richterová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny /Piráti/
——————–
A v hlasování 300, šedesátém třetím se účastnilo 173 poslankyň a poslanců pro 167 proti 0. Konstatuji, že tento návrh byl přijat.

Jana Pastuchová, poslankyně /ANO/
——————–
Prosím, děkuji. Teď budeme hlasovat pozměňovací návrh D1 paní kolegyně Lucie Šafránkové, kde se navrhuje zvýšení částek příspěvku na péči u dětí a dospělých ve prvním a druhém stupni, u dětí ze 3300 na 5000 a u dospělých a ve dvojce 7400 na 9400 a u dospělých je to z 880 na 2700 a u dvojky 4900 na 6900. Výbor k tomuto přijal doporučující stanovisko.

mluvčí 1,
——————–
Děkuji a pan ministr.

Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí, vicepremiér /KDU-ČSL/
——————–
Nesouhlas.

Olga Richterová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny /Piráti/
——————–
Děkuji a zahájila jsem hlasování, kdo je pro tento návrh. Nech. Zmáčkne tlačítko a zvedne ruku.

mluvčí 1,
——————–
Kdo je proti tomuto návrhu.

Olga Richterová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny /Piráti/
——————–
V hlasování 300. Šedesátém čtvrtém se účastnilo 173 hlasujících pro 83 proti 27. Konstatuji, že tento návrh nebyl přijat.

Jana Pastuchová, poslankyně /ANO/
——————–
Tak, protože nebyl tento návrh schválen nebo přijat, budeme hlasovat o pozměňujícím návrhu D2 paní kolegyně Šafránkové, kde se navrhuje zvýšení částek příspěvku na péči u dětí i dospělých ve stupni závislosti jedna u dětí z 3300 na 5000 a u dospělých z 880 na 2700 je to u prvního stupně dospělý a děti. Výbor přijal doporučující stanovisko.

mluvčí 1,
——————–
Pan ministr. Nesouhlas.

Olga Richterová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny /Piráti/
——————–
Děkuji a zahájila jsem hlasování, kdo je pro tento návrh, než zmáčne tlačítko a zvedne ruku.A hlasování 300, šedesátém pátém, 173 hlasujících pro 84, proti 30. Návrh nebyl přijat.

Jana Pastuchová, poslankyně /ANO/
——————–
Děkuji, protože tento návrh nebyl schválen, budeme hlasovat o pozměňujícím návrhu a jedna, který jsem předložila já, Jana Pastuchová a navrhuje se zvýšení částek příspěvku na péči u dospělých v prvním stupni z 880 Kč na 2 000 Kč a u druhého stupně ze 4900 na 6 000 Kč. Stanovisko výboru doporučující.

Olga Richterová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny /Piráti/
——————–
A pana ministra Nesouhlas ještě vnímám. Žádost všech o odhlášení, všechny odhlásím. Prosím, přihlašte se.Čísla se ustálila a já jsem zahájila hlasování, kdo je pro tento návrh, než zmáčkne tlačítko a zvedne ruku.
Kdo. Je proti tomuto návrhu.
V hlasování 300, šedesátém šestém bylo přihlášeno 171 hlasujících pro 84, proti 30 a návrh nebyl přijat. …..

Jana Pastuchová, poslankyně /ANO/
——————–
Tak jako další budeme hlasovat pozměňující návrh tak, jak můj, kdy se navrhuje pojem inkurabilní stav na terminální stav? Stanovisko výboru je doporučující. A pana ministra nesouhlas.

Olga Richterová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny /Piráti/
——————–
Děkuji a já jsem zahájila hlasování, kdo je pro tento návrh. Nech. Zmáčkne tlačítko a zvedne ruku.
Hlasování 300. Šedesátém devátém se účastnilo 172 hlasujících pro 89, proti 13. Návrh byl přijat.

Jana Pastuchová, poslankyně /ANO/
——————–
Tak další budeme hlasovat pozměňující návrh pod písmenem B kolegyně pivoňky Vaňkové. Jde o dostupnost některých sociálních služeb pro rodiny s ohroženými dětmi. Stanovisko výboru doporučující.
A pana ministra. Souhlas.

Olga Richterová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny /Piráti/
——————–
A já jsem zahájila hlasování, kdo je pro tento návrh, než zmáčkne tlačítko a zvedne ruku.Kde proti tomuto návrhu.
370 se vyjádřila 172 poslankyně poslanců pro 171 proti jeden. A konstatuji, že toto bylo přijato. Prosím.

Jana Pastuchová, poslankyně /ANO/
——————–
Nyní budeme hlasovat o pozměňujícím návrhu pod písmenem C pana poslance Dlouhého, kdy se rozšiřuje rozšíření specializovaných způsobilostí lékařů o urologii, gynekologii a ortopedii. Stanovisko výboru souhlasné. Pan ministr souhlas.

Olga Richterová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny /Piráti/
——————–
Děkuji. Zahájila jsem hlasování, kdo je pro tento návrh.
Kdo Je proti tomuto návrhu.Hlasování 300. Sedmdesátém prvním se účastnilo z 82 hlasujících pro 169 proti 0. Návrh byl přijat. Prosím.

Jana Pastuchová, poslankyně /ANO/
——————–
Nyní budeme hlasovat společně E1 a E2 pana poslance Navrátila. Zkráceně jde o to, aby i v případě dětí mladších čtyř let mohl soud na základě návrhu OSPOD umístit dítě do zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, a to za podmínky, že není možné péči o takové dítě zajistit fyzickou osobou, včetně přechodného pěstouna. Stanovisko výboru doporučující. Pana ministra souhlas.

Olga Richterová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny /Piráti/
——————–
Děkuji a zahájila jsem hlasování, kdo je pro tento návrh, nechť máže tlačítko a zvedne ruku. Kdo Je proti tomuto návrhu.
V hlasování 300, sedmdesátém druhém se účastnilo 172 hlasujících pro 168 proti 0. Návrh byl přijat.

Jana Pastuchová, poslankyně /ANO/
——————–
Nyní budeme hlasovat další zákon pana poslance Navrátila E čtyři, který obsahuje dílčí úpravy zákona o sociálních službách. Myslím, že mám je, mám je číst. Doplňuje se střednědobý plán a národní strategie rozvoje sociálních služeb zpracovávají kraje a MPSV na dobu pěti let. Upravují se podmínky předkládání dokumentů o odborné způsobilosti registrujícímu orgánu atd. myslím, že to máte všichni dobře v podkladech, takže stanovisko výboru.

Olga Richterová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny /Piráti/
——————–
Je doporučující a pana ministra souhlas. Děkuji. Zahájila jsem hlasování, kdo je pro tento návrh.
V hlasování třiasedmdesátém čtvrtém se vyjádřilo 172 poslankyň a poslanců pro 168 proti 0. Návrh byl přijat.

Jana Pastuchová, poslankyně /ANO/
——————–
Prosím, nyní budeme hlasovat pozměňující návrh paní poslankyně Jílkové pod písmenem F, kde se navrhuje rozšířit právní úprava zákona o nemocenském pojištění u peněžité pomoci mateřství s cílem pomoci matkám, kterým v souvislosti s porodem dalšího dítěte vznikl nárok na další mateřskou, ale v nižší výši. Stanovisko výboru je doporučující.
A pana ministra souhlas.

Olga Richterová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny /Piráti/
——————–
Děkuji. Zahájila jsem hlasování, kdo je pro tento návrh.
375 172 hlasujících pro 171, proti 0. Návrh byl přijat. Prosím.

Jana Pastuchová, poslankyně /ANO/
——————–
Děkuji. Teď budeme hlasovat pozměňující návrh pod písmenem G, jedna od pana ministra Jurečky, o kterém, kterém jsme zde diskutovali, navrhuje zavést nový příspěvek na osobní asistenci. A stanovisko výboru je bez stanoviska.
Pana ministra souhlas.

Olga Richterová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny /Piráti/
——————–
Děkuji. Zahájila jsem hlasování, kdo je pro tento návrh? Nech, zmáčkne tlačítko a zvedne ru.
Kdo je proti tomuto návrhu.
A v hlasování 376 se účastnilo 172 hlasujících pro 77 proti tři. Konstatuji, že návrh nebyl přijat. Děkuji.

Jana Pastuchová, poslankyně /ANO/
——————–
Ty Didi. Budeme hlasovat pozměňovací návrh pana ministra Jurečky pod písmenem G dva, kde se navrhuje upravit, že účast na povinné přípravě k přijetí dítěte do rodiny v rámci náhradní rodinné péče je tzv. jiným úkonem v obecném zájmu. Stanovisko výboru do.

Olga Richterová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny /Piráti/
——————–
Pana ministra souhlas. Děkuji. Zahájila jsem hlasování, kdo je pro tento návrh.
Hlasování.
V třiasedmdesátém sedmém se účastnilo 172 hlasujících pro 172 proti 0. Tento návrh byl přijat a.

Jana Pastuchová, poslankyně /ANO/
——————–
Poslední, jako poslední budeme hlasovat pozměňující návrh paní poslankyně Kovářové pod písmenem H, který je novelou zákona o důchodovém pojištění. A jde o to, že pro pracněprávní účel je výjimečné situace, kdy se o nejmenší dítě do tří let věku stará. Na základě neformální dohody s rodičem jiná osoba. Jde o to, když třeba například zemře, zemřou rodiče malého dítěte. Takto toto upravuje stanovisko výboru Je doporučující a pana ministra souhlas.

Olga Richterová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny /Piráti/
——————–
Děkuji. Zahájila jsem hlasování, kdo je pro tento návrh.A v hlasování 300. Sedmdesátém osmém se účastnilo 172 hlasujících pro 170 proti 0. Tento návrh byl přijat, já konstatuji, že bylo hlasováno o všech jednotlivých návrzích a než přikročíme k hlasování o celém návrhu, tak vnímám žádost o vystoupení s přednostním právem. Prosím, děkuji za slovo, paní místopředsedkyně.

mluvčí 1,
——————–
Hlasování o jednotlivých pozměňovacích návrzích trošku mění situaci. My jsme velice překvapení, že tato vláda, která má takový problém, takový problém tedy budeme řešit zítra mimořádné schůzi, kde tady vlastně 13 miliard, 12 miliard nám tady zmizelo neznámo kde a podílely se na tom čelní představitelé vlády. Tak není schopna zvednout její koaliční poslanci ruku ani pro jeden z pozměňovacích návrhů na pomoc zvýšení částek příspěvku na péči u dospělých ve stupni závislosti jedna a dvě. To znamená pro ty nejzranitelnější a dokonce ani pro ten, řekla bych, mírnější návrh naší poslankyně Jany Pastuchové. Říkám znovu, to jsou ti nejzranitelnější z nás, kteří s námi žijí a co je teda pro mě obzvlášť alarmující, že výbor pro sociální věci doporučil pozměňovací návrh A ministr práce sociálních věcí řekne, proti, slyšíte, vážení občané proti.Řekl ministr práce a sociálních věcí za KDU-ČSL. To bych chtěla, aby tady zaznělo. A proto já beru pět minut na poradu klubu hnutí ANO. My se musíme poradit, jak budeme hlasovat o zákonu jako celku. Děkuji. Vyhlašuji tedy přestávku do 10. 25.

Olga Richterová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny /Piráti/
——————–
Vážené kolegyně, vážení kolegové, skončila pětiminutová pauza na poradu hnutí ANO. A já jsem jako první měla přednostní právo pana ministra. Gentlemanská dohoda. Paní předsedkyně, prosím.

mluvčí 2,
——————–
Děkuji Za slovo, paní místopředsedkyně, kolegyně, kolegové, my jsme po krátké poradě našeho klubu dospěli k následujícímu závěru. Já bych ještě chtěla připomenout, děkuji svým kolegům za rychlé doplnění, že v prvním stupni jsem kritizovala Ten vámi zamítnutý pozměňovací návrh, který pomáhá lidem vlastně v prvním stupni vlastně, kteří pobírají příspěvek na péči u dospělých, ve stupni závislosti, tak v prvním stupni se to týká 80 000 lidí, ve druhém stupni 103 000 lidí. Takže jenom, abyste věděli, že tyto lidi a jejich rodiny jste hodili přes palubu, abychom věděli, o čem mluvíme, přestože na ně dopadl daňový balíček, přestože na ně dopadl, dopadla nejvíc ze všech inflace, dopadla na nich pokles reálných mezd, zvýšení úhradové vyhlášky atd. klub hnutí ANO se rozhodl, že zákon jako celek podpoříme, protože přes tuto kritiku, kterou tady vznáším jménem klubu hnutí ANO, se jedná o zásadní zrychlení lékařské posudkové služby, po čemž volají pacienti, volají po tom odborná veřejnost, komora, to znamená něco, co je potřebné pro naši společnost, proto budeme hlasovat pro zákon jako celek. Děkuji.
A Nyní pan ministr, prosím, děkuju.

Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí, vicepremiér /KDU-ČSL/
——————–
Já jsem jenom stručnou reakci, my jsme tady na začátku té obecné rozpravy mluvili o té otázce zvýšení příspěvku na péči. Já jsem tady jasně mluvil o tom, že k jednotnému měsíčnímu hlášení, což je tisk, který nás čeká v příštích dnech ve třetím čtení je načten pozměňující návrh ze strany kolegů z našeho poslaneckého klubu, tedy ze strany KDU-ČSL. Je tam Vít Kaňkovský, Jiří Navrátil a další. Je potřeba se podívat, na jak byly ty pozměňovací návrhy koncipované, že tady mám třeba pozměňující návrh, které zvýšil. Jestli jste příspěvek na péči, ale jenom pro dospělé osoby. A nejsou tam děti, tak jako říkám, to třeba vůbec jako za mě není. K debatě o případném podpoření. To hlasování máme za sebou u tohohle tisku a já věřím, že se dokážeme dohodnout, abysme udělali dobrý krok pro tyto osoby, potom u toho tisku, který je jednotné měsíční hlášení, respektive ten doprovodný tisk 926 a jinak. Oceňuju to, že tady byla deklarovaná podpora tohoto tisku, protože je to opravdu jako velký pozitivní posun pro osoby se zdravotním postižením. a ta agenda příspěvku na péči se opravdu díky tomuto systémově zásadně změní a zrychlí. A za to děkuju.

mluvčí 7,
——————–
Já děkuji. A ještě žádost o jedno vystoupení s přednostním právem, a sice pan místopředseda Aleš Juchelka.

Aleš Juchelka, místopředseda poslaneckého klubu, člen sněmovního výboru pro sociální politiku /ANO/
——————–
Prosím já pana ministra velmi rád doplním, poněvadž to, že to nahráli do jiného zákona a zákona o sociálních službách svědčí o tom, že je před volbami, že chtějí před volbami zvýšit příspěvek na péči. Že to nahráli pouze poslanci KDU-ČSL, protože to mohli stejně jako my ostatní nahrát tam, kam to patří. A to je do zákona o sociálních službách, jako my všichni ostatní.

Olga Richterová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny /Piráti/
——————–
Děkuji a my přikročíme k hlasování o celém návrhu zákona, já přednesu návrh usnesení, Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s vládním návrhem zákona, kterým se mění zákon č. 108/2006 Sb. o sociálních službách ve znění pozdějších předpisů zákončí za 329/2011 sbírky o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů ve znění pozdějších předpisů a další související zákony podle sněmovního tisku 796 ve znění schváleném Poslaneckou sněmovnou. A já jsem zahájila hlasování, kdo je pro tento návrh, nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku.
Kdo Je proti tomuto návrhu.
V hlasování 300, sedmdesátém devátém se účastnilo 173 hlasujících pro 171 proti 0. Konstatuji, že s návrhem zákona byl vysloven souhlas a tímto děkuji paní zpravodajce, děkuji panu ministrovi a končím projednávání tohoto tisku, jakož i končím tento bod.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.