Ceny sociálního podnikání Zlatá vážka

Zlatá vážka

ČT 24


Asistentka roku, Design roku nebo taky třeba sociální podnik roku. V Černínském paláci se už potřetí udělovaly Národní ceny sociálního podnikání Zlatá vážka. Cílem soutěže je upozornit na téma zaměstnávání lidí s jakoukoliv formou handicapu

Kavárna, která zaměstnává seniory. Ve staré škole na pražském Smíchově jich pracuje hned 15. Lidé by se tam měli cítit jako u babičky a dědy na prázdninách.

Hana Vančurová, baristka
——————–
Je to obrovský ocenění naší práce. Nás to hrozně těší. Baví nás ta práce. Tak jsme strašně rádi, že se to někde zúročilo.

Marie Poledníková, baristka
——————–
Na seniory se nějak tak jako zapomíná, jako odchodem do důchodu to neskončí, ne každý chce jenom odpočívat, takže má tady možnost.

redaktorka
——————–
Kavárna funguje teprve rok a půl pod společností Elpida. Teď získala ocenění Sociální podnik roku. Kromě skleněné sošky ji čekala i finanční odměna.

Broňa Hilliová, manažerka sociálního podnikání
——————–
Využijeme ji na přijetí dalších lidí do kuchyně, protože začalo k nám chodit hodně lidí. Moc děkujeme lidem, kteří k nám chodí a potřebujeme přibrat další zaměstnance.

redaktorka
——————–
Ceny Zlatá vážka se zaměřují na podniky, instituce a jednotlivce, kteří myslí na zaměstnávání osob s handicapem – zdravotním nebo sociálním. Zviditelňovat chtějí příklady dobré praxe.

Zdeněk Kosour, ředitel národních cen Zlatá vážka
——————–
V Česku je přes milion osob, které mají nějaké zdravotní postižení. A ten počet, který má zaměstnání, není opravdu moc velký, jenom třeba na chráněném trhu práce, to je kolem 70-80 000 osob. Samozřejmě další jsou potom na volném trhu práce.

redaktorka
——————–
Deklarace odpovědného podnikání vyhlásila tuto soutěž už potřetí. Sociální podniky odlišuje na chráněném trhu práce to, že se přihlásily k principům sociálního podnikání, mezi ty patří například zvýšená psychosociální podpora nebo reinvestice minimálně 50 % zisku zpátky do podnikání.

Zdeněk Kosour, ředitel národních cen Zlatá vážka
——————–
Pořád, i když už je to poměrně dlouho od revoluce, tak bohužel společnosti bojují s nějakým zažitými schématy, že jsou třeba kolegové se zdravotným handicapem pomalejší a podobně, ale právě proto jsou tady sociální podniky, které ukazují, že mohou vlastně pracovat na produktech a službách tak, že když se jim jenom trošku přizpůsobí a individuálně k nim přistoupíte, tak mohou podávat výkon, který je vlastně absolutně stejný a srovnatelný.

redaktorka
——————–
Organizátoři udělovali ceny v celkem 5 kategoriích. Osobností roku se stala vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková, podle poroty v posledním roce zásadním způsobem pomohla sociálnímu podnikání.

Klára Šimáčková Laurenčíková, vládní zmocněnkyně pro lidská práva
——————–
Přála bych sociálním podnikům co nejlepší podmínky, legislativní, finanční pro jejich rozvoj. A myslím si, že ještě pořád jich dost není a ještě bychom určitě další sociální podniky potřebovali.

redaktorka
——————–
Organizátoři tentokrát dostali rekordních 205 přihlášek. Akci zaštiťovala Poslanecká sněmovna, ministerstvo zahraničí a právě vládní zmocněnkyně pro lidská práva.

Česká televize

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.