
Nejstarší církevní škola v Česku pomáhá dívkám s nelehkými životními osudy získat vzdělání a následné pracovní uplatnění. U kláštera Křížovníků s červenou hvězdou, který se nachází v Platnéřské ulici v těsné blízkosti Karlova mostu, nalezlo své útočiště 52 mladých dívek, kterým život připravil krušné zkoušky. Někdy jdou jejich problémy ruku v ruce se zdravotním či mentálním postižením, jindy jsou na vině drogy, sexuální zneužívání či nefunkční rodinné zázemí.
Škola, která otevírá další dveře do života
„Většina dívek, které se k nám dostanou, mají za sebou svůj vlastní a většinou dost obtížný životní příběh. Není proto rozhodující, aby nám u přijímacího pohovoru předvedly nějaké obsáhlé znalosti, ale musí mít především vůli svůj život měnit a vzdělávat se v daném oboru sociálních služeb,“ vysvětloval ředitel školy Luboš Hošek, jaké předpoklady musí zájemkyně o studium mít. „Pracujeme s nimi jako s individuálními osobnostmi, proto jich je v jedné třídě pouze kolem deseti,“ dodal.
Dívčí katolická střední škola byla založena již v roce 1990 a v polistopadové historii je tak nejstarší církevní školou v Česku.
Školám podobného typu se kdysi říkalo „ústav pro padlé dívky“. Přednostně poskytují své služby právě žákyním, které pocházejí z nefunkčního či problematického rodinného zázemí, z dětských domovů a diagnostických ústavů či trpí nějakým postižením. Škola tyto dívky vzdělává jako pečovatelky a dává jim tak naději na začlenění se do běžného života.
Dívky se během studia učí starat nejen samy o sebe, ale především jedna o druhou. V rámci výuky si samy vaří, pomáhají si, a během odborné pečovatelské praxe pomáhají také pražským seniorům v jejich domácnostech v rámci Křižovnické pečovatelské služby. Po dvou letech studia získají potvrzení o kvalifikaci pečovatelky a ty nejšikovnější z nich také praxi ve školní firmě.
Dívky, které na konci června zdárně ukončí studium, se mohou ucházet o práci v nemocnicích či sociálních službách.
Přidejte odpověď