Existuje mobil pro sluchově postižené?

Dotaz: Existuje mobil pro sluchově postižené (oboustranná hluchota)?. Vlastním průkazku ZTP.

Mobil využívají i lidé s oboustrannou hluchotou, ovšem pouze k tzv. smskování. Zde je výhodný smartphone s dostatečně velkým displayem pro pohodlné psaní. Ujistěte se, že má volbu vibrace pro příchozí zprávy. Osobně znám neslyšící, kteří využívají např. Samsung nebo Iphone. Vhodné mobily se najdou jistě i mezi ostatními značkami.

Nedoslýchaví preferují mobily s dostatečně hlasitými reproduktory i vyzváněním. Např. Iphone 4 má relativně málo hlasité vyzvánění, silně vyzvání např. Samsung Wave. Výhodou může být možnost vlastního nastavení modulace řeči ekvalizérem, kdy lze zesilovat nebo naopak zeslabovat tóny v různých frekvencích. Např. starší lidé potřebují mnohdy zesílit vyšší tóny, protože hůře slyší sykavky. Nastavením barvy hlasu tak mohou dosáhnout lepší srozumitelnosti řeči volajícícho. Ekvalizér má např. Nokia 930.

V zahraničních diskusích se jeden nedoslýchavý čtenář pochvalně zmiňoval o vyhovující hlasitosti u staršího modelu Blueberry.

Server buymobiles.net počátkem tohoto roku sestavil žebříček 5 nejhlasitějších mobilů:

1) Microsoft Lumia 950 XL – 84 dB
2) iPhone 7 – 75 dB
3) Huawei P9 – 75 dB
4) LG G5 – 73 dB
5) iPhone 7 Plus – 72 dB

Svými vlastními zkušenostmi by mohli v diskusi přispět i sami čtenáři.

Jan Gniesdo

2 Komentáře:

  1. Milan Topol napsal:

    Dobrý den,

    nebude to komentář ale dotaz. Mám 77 let a ztráta sluchu 82 až 85%. Pro poslech televize mám zařízení které je součást sluchadla
    OTIKON streamer, bezdrátově zajištuje propojení zvuku z televize a má možnost použití k mobilu a funguje spolehlivě a dobře. Ptám se zda existuje mobul se stejnou funkcí ale bez použití streameru mimomvlastní přístroj. Děkuji Milan Topol

  2. Jsem zcela hluchý. Můj mobil leží odložen už asi rok v šuplíku. Používám tablet. Komunikuji hlavně přes e-mail, či instant messengery. Rovněž používám několikrát denně program eScribeDroid na převod mluvené řeči do textu. S SMSkami jsem víceméně skončil. Těch pošlu maximálně tak 3 za měsíc. Samozřejmě všechno to, co provozuji na tabletu, jde provozovat i na mobilu. Avšak čím větší displej, tím lépe se čte (a když neslyším, vše čtu). Jednak lze nastavit větší písmo a přitom nemít kvůli všelijakým lištám dva řádky textu o dvou slovech a druhak se i lépe píše, jelikož nejsou klávesy na displeji „3×3 mm“.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.