V USA mají při odhalování rakoviny pomáhat psi

Američtí vědci hledají metodu, jak odhalit rakovinu vaječníků již v raném stádiu pomocí speciálně vycvičených psů. Lékaři by tak mohli rakovinu rozpoznat mnohem dříve, čímž by se výrazně snížil počet úmrtí.

Ti díky svým čichovým schopnostem dokážou psi rozpoznat přítomnost závažného onemocnění, vycítí totiž určité chemické látky, které rakovinu doprovázejí.

Vědci chtějí na základě psí reakce vyvinout speciální testovací systém, které tyto chemické látky identifikuje, napsala agentura AP.

Rakovina by se tak měla stát rozpoznatelná mnohem dříve než doposud, což by mohlo výrazně snížit počet smrtelných případů.

Odborníci z univerzity v Pensylvánii mají k dispozici vzorky krve a tkání pacientek a začali již trénovat tři psy, kteří by měli přítomnost rakoviny vaječníků odhalit.

„Jestliže přítomnost určitých chemických látek dokážou odhalit psi, otázka zní: Dokážeme to my také? Já myslím, že ano,“ uvedl George Preti, odborník na organickou chemii.

Ve Spojených státech onemocní každý rok rakovinou vaječníků 20 tisíc žen. Jestliže je ale nemoc podchycena v raném stádiu, má pacientka 90procentní šanci, že přežije pět let. Nicméně vzhledem k celkem obecným symptomům nemoci, jako je přibývání na váze, nadýmání či zácpa, se většinou přítomnost rakoviny odhalí pozdě.

„Asi 70 procent případů je zjištěno až tehdy, když už se rakovina rozšíří,“ říká Janos Tanyi, onkolog, jehož pacienti se na studii podílejí. Pro tyto ženy je šance na přežití pěti let již jen 40procentní.

Využití psů při identifikování nemoci je příslibem pro další roky, zatím však ale nebylo dosaženo žádného významného pokroku ve výzkumu, konstatoval Leonard Lichtenfeld z Americké společnosti pro rakovinu.

Vědci ale doufají, že se jim to podaří právě nyní. Pomoci k tomu mohou i špringršpaněl McBaine, labrador Ohlin a německý ovčák Tsunami.

 

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.