Za měsíc v domově s péčí zaplatíte až 20 tisíc

Státní zařízení jsou levnější, ale na místo v nich se dlouho čeká, a to až několik let. Soukromé domy pro seniory nebo privátní stacionáře jsou však mnohdy o dost dražší. 

Když Milerovi začali před časem shánět zařízení, kam by mohli dát tetičku, která přestávala být soběstačná, zjistili na vlastní kůži, co je známé. Obecní domov s pečovatelskou službou byl beznadějně plný. A místa obsazená až na několik let dopředu.

„Nakonec jsme sehnali soukromé zařízení za patnáct tisíc korun měsíčně poblíž Prahy. Část nákladů se naštěstí dala uhradit z příspěvku na péči, který tetička získala. Dost nás ale překvapilo, že soukromé zařízení nenabízelo vlastně nic navíc ve srovnání s tím obecním, mnohem levnějším,“ popsala rodina. Tak tomu skutečně může být – soukromé domy s pečovatelskou službou zareagovaly na nedostatek míst v podobných institucích a ani za vyšší cenu nenabízejí lepší služby. Mnohdy však ani nemohou, protože náklady na provoz jsou tu vysoké a až na výjimky jim nikdo na rozdíl od obecních či krajských zařízení na provoz nepřispívá.

Ptejte se, co všechno soukromníci nabízejí

I za obecní a krajské pečovatelské domy se nicméně platí, ovšem pouze do výše důchodu a tak, aby seniorům zbylo kapesné. Privátní zařízení si mohou cenu určit samy a ta se tak může vyšplhat na deset, patnáct i dvacet tisíc korun měsíčně.

Pokud takové zařízení seženete, ověřte si například, zda je dostatečně bezbariérové, zda se seniory někdo chodí ven či jaký tu mají denní program. Jestli nabízejí rehabilitaci, zájmové kurzy či kroužky.

Důležitý je také počet zdravotního personálu – zajímejte se například o to, jak by si poradili se zdravotními problémy, kterými váš senior trpí.

Nejlevnější variantou zůstává léčebna dlouhodobě nemocných, ale to je de facto nemocniční zařízení, kde navíc může člověk zůstat pouze tři měsíce, pak už jeho pobyt zdravotní pojišťovny neplatí. Velkým nedostatkem LDN je i nedostatek soukromí nebo například omezené návštěvy.

Někdy může pomoci hospic

Zařízení pro ty, kteří potřebují skutečně celodenní péčí, protože mají například Alzheimerovu chorobu nebo jsou vážně nemocní, jsou většinou soukromá a patří k nejdražším. Při péči o lidi umírající například na rakovinu vám mohou pomoci hospice, mnohé nabízejí i domácí péči nebo služby takzvaného mobilního hospice, kdy veškerou potřebnou péči zajistí u nemocného v jeho domově.

Služby hospiců přitom bývají finančně přijatelné, protože na ně lze použít příspěvek na péči a zároveň v mnohých z nich pacient přispívá na pobyt dle svých finančních možností. Zbytek nákladů na lůžko hradí zdravotní pojišťovny, další finance získávají z dotací, darů a od sponzorů.

Když se můžete starat doma

Pokud nepotřebujete zařízení s celodenní péčí, můžete využívat ošetřovatelských a donáškových služeb či agentur domácí péče, jejichž pracovníci přijdou za seniorem domů, nebo stacionářů, kam je možné staršího člověka přivézt dle potřeby nebo každý den na několik hodin.

Hledejte je například pod názvem Centrum denních služeb, Denní stacionář a podobně. Dobrým tipem jsou také půjčovny kompenzačních pomůcek, provozované hospici, stacionáři nebo charitou, které vám za přijatelné peníze mohou půjčit například chodítka, polohovací postele

Kde hledat radu? Obraťte se na sociální odbor

Poradit vám mohou například na na sociálním odboru městského úřadu nebo městské části, v případě malých obcí na obecním úřadě. Přehled všech poskytovatelů sociálních služeb působících na území kraje mají také sociální, v případě léčeben dlouhodobě nemocných a hospiců zdravotní odbory krajských úřadů. Poradit by vám měli i na úřadech práce, protože se zabývají posuzováním nároku na příspěvek na péči.

Dobrý přehled o agenturách domácí péče a ošetřovatelských službách mívají praktičtí lékaři. Informace by měla poskytnout také nemocnice nebo léčebna dlouhodobě nemocných.

Mladá fronta Dnes

Radka Wallerová

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.