Senát schválil růst plateb za důchodce

parlament sněmovna poslanci

Senát schválil opatření, aby stát začal platit více za důchodce, děti a nezaměstnané na zdravotním pojistném, a to o 64 korun na 787 korun měsíčně. K tomu, aby začalo platit, ji musí potvrdit sněmovna.

 

Senát schválil vládní zákonné opatření, které od ledna navýší platby do zdravotnictví za státní pojištěnce o 4,7 miliardy korun za rok. Opravil v něm drobnou chybu. Předloha zamíří k podpisu prezidentovi, na první povolební schůzi ji bude potvrzovat nová Sněmovna.

Opatření zvyšuje od ledna platby státu za děti, důchodce a nezaměstnané o 64 korun na 787 korun. „Současná finanční situace veřejného zdravotního pojištění je velmi neutěšená,“ uvedl už ve středu premiér v demisi Jiří Rusnok. Pokud by Senát zákonné opatření neschválil, reálně by podle něho hrozilo až omezení dostupnosti zdravotní péče.

Pro bylo 51 z 59 přítomných senátorů senátorů, zbylých osm se hlasování zdrželo.

Navýšení částky nad vládní návrh nikdo nepodal. Rusnok už dříve varoval, že pokud by jednání horní komory takovým směrem vedlo, zákonné opatření by stáhl. Horní komora v normě opravila špatný odkaz na zákon, který vznikl patrně kvůli překlepu.

Vláda o navýšení plateb za státní pojištěnce jednala opakovaně. Rozpočet podle dřívějšího vyjádření ministra financí v demisi Jana Fischera původně počítal na tyto účely s částkou 3,7 miliardy korun.

Ministr zdravotnictví v demisi Martin Holcát prosazoval růst o 7,2 miliardy. Výsledkem byl nakonec kompromis 4,7 miliardy korun.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.