Léčebné konopí by čeští pacienti mohli mít od prosince

Marihuanu k léčbě by si pacienti s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS mohli obstarat v lékárnách na elektronický recept už od prosince.

Řekl to legislativní náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek (TOP 09).

Uvedl, že dvě firmy, které požádaly ministerstvo o povolení k zacházení s omamnými a psychotropními látkami v souvislosti s konopím, již prošly všemi kontrolami a mají také podanou žádost o licenci na dovoz konopí ze zahraničí. Distribuční povolení od lékového ústavu už obě firmy mají.

„Dá se očekávat, že do konce října ministerstvo těmto dvěma firmám povolení udělí a následně v průběhu listopadu jim udělí i dovozní licenci,“ řekl Plíšek. Pak už podle něj nic nebude bránit tomu, aby firmy začaly léčebné konopí dovážet a dodávat lékárnám. V prosinci by tak už mohli čeští pacienti začít legálně marihuanu k léčbě užívat a nevystavovat se problémům za domácí pěstování či nákup na černém trhu.

Původní plán byl, že pacienti budou mít tuto možnost od konce září, příprava trvala déle. Novela zákona o užití marihuany k léčbě platí od letošního dubna. Zdržení využily konopné lékárny k nabídce konopných přípravků, podle lékárnické komory ale nejde o lék.

Konopí smějí předepisovat hlavně na chronickou neutišitelnou bolest onkologové, neurologové, revmatologové, psychiatři či infekcionisté. Mohou je psát také na uvolnění ztuhlého těla pacientům s roztroušenou sklerózou a na potlačení nechutenství u pacientů s rakovinou nebo AIDS.

Dostupnost léčby bude podle Plíška záviset na tom, zda lékaři „budou mít vůli“ léčebné konopí předepisovat. Někteří lékaři tvrdí, že mají dostatek prostředků, jak pacientům pomoci od obtíží i bez konopí.

K názvům obou firem Plíšek doplnil, že řízení neskončilo, a tak je nemůže zveřejnit. „Jedna z firem má zkušenosti s distribucí léčivých přípravků, druhá je v oboru nováčkem. Obě prošly náročnými kontrolami, protože ministerstvo muselo zkontrolovat způsob skladování, bezpečnost při dovozu, odpovědné osoby atd. V těchto kontrolách firmy obstály,“ shrnul.

Státní ústav pro kontrolu léčiv se už začal chystat na výběrové řízení pro udělení licence firmám, které budou pěstovat konopí v tuzemsku. Výběrové řízení může být vyhlášeno až po 1. březnu 2014, kdy zákon pěstování léčebného konopí v ČR firmám s licencí umožní.

Lékaři budou moci psát nejvýše 30 gramů léčebného konopí měsíčně. Pro děti tyto přípravky dostupné nebudou. Na jeden recept může lékař napsat pouze množství na jednoměsíční léčbu.

Kritici tvrdí, že povolených 30 gramů marihuany nebude řadě pacientů stačit, argumentují dosavadní praxí i zahraničními příklady. Vadí jim také to, že nizozemská firma, od níž by se zřejmě léčebné konopí dováželo, nabízí gram za 200 korun, pacient za 30 gramů tak měsíčně bude muset dát 6000 korun.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.