Fyzická zdatnost dnešních dětí zaostává za kondicí, kterou měli ve srovnatelném věku jejich rodiče. Vyplývá to ze studie založené na výzkumu milionů dětí po celém světě, která byla v úterý zveřejněna v USA.
Dnešní průměrné dítě podle vědců uběhne jednu míli (1609 metrů) o plných 90 vteřin pomaleji, než stejně staré děti před 30 lety. Výkon srdečního svalu dětí mezi devíti a sedmnácti lety věku prý od roku 1975 klesá s každou dekádou o pět procent.
Podle účastníků konference Amerického sdružení pro srdeční choroby jde o dosud zřejmě nejobsáhlejší výzkum fyzické zdatnosti dětí. Byl založen na analýze záznamů o zdravotním stavu 25 milionů dětí ve 28 zemích světa pořízených v období mezi lety 1964 a 2010. Vědci v této době zjišťovali, jak daleko dítě uběhne za pět či patnáct minut a jak rychle uběhne trať půl míle až dvě míle, tedy vzdálenosti od 800 do 3200 metrů.
Výzkum ukázal, že dnešní děti jsou zhruba o 15 procent méně fit než byli ve stejném věku jejich rodiče. Údaje jsou identické pro obě pohlaví, liší se jen podle regionů. Fyzická zdatnost dětí se postupně zlepšuje v Evropě a v Austrálii, v posledních letech i v Severní Americe. Špatná je naopak trvale kondice čínských a japonských dětí. Roli hraje obezita a životní styl: děti tráví příliš mnoho času u televize a u počítače, venku často nemají příležitost k aktivnímu pohybu.
Zdravotníci doporučují, aby se děti počínaje šestým rokem věku věnovaly úměrné fyzické aktivitě celkem alespoň hodinu denně. Ve Spojených státech to ale platí jen pro třetinu dětí, uvádí studie. Aktivita dětí, ale i dospělých, je prý nedostatečná nejen v USA, ale například také ve východoevropských státech.
Přidejte odpověď