VZP začala hradit ženám s rakovinou prsu test, zda chemoterapii ano či ne

Všeobecná zdravotní pojišťovna začala hradit ženám s rakovinou prsu speciální genetický test, jenž zjistí, zda pacientce chemoterapie pomůže nebo zda jde o typ rakoviny, na který chemoterapie nezapůsobí.  Vyhnou se tak zbytečné  léčbě chemickými preparáty.

Test Oncotype DX rozliší mezi pacientkami, kterým chemoterapie pomůže, a těmi, pro něž by znamenala zbytečnou zátěž a riziko návratu rakoviny by nesnížila. Novinářům to řekl náměstek ředitele VZP Petr Honěk s tím, že VZP hradí test jako první a zatím jediná v ČR.

Test pomůže lékařům při rozhodování, jakou léčbu volit. VZP ho bude hradit pouze v komplexních onkologických centrech, kterých je v ČR 14. Mohou ho využít u pacientek se zhoubným nádorem prsu, které nemají zasaženy podpažní uzliny.

Pokud u nich vznik nádoru souvisí s hormony, podstupují po operaci hormonální léčbu. Pro posílení účinku se přidává chemoterapie, u zhruba pěti procent těchto pacientek ale není z dostupných vyšetření jasné, zda chemoterapie zabere. To pomůže rozlišit nový test.

Lékaři pošlou vzorek tkáně odebrané při operaci do centrální laboratoře v USA, která provádí jako jediná testy pro celý svět a má s tím zkušenosti – k 30. červnu provedla pro 19.000 lékařů ze 70 zemí přes 375.000 těchto testů.

Výsledky testu jsou známy za sedm až deset dnů. U pacientky stanoví tzv. skóre recidivy, tedy riziko návratu zhoubné nemoci od nuly do sta. Do 18 je riziko nízké, od 30 vysoké. Testy umožní rozhodnout u zhruba dvou třetin z pěti procent pacientek, u nichž zatím lékaři vodítko neměli.

VZP uhradila testy dosud 13 pacientkám brněnského Masarykova onkologického ústavu, jen u jedné ukázaly riziko tak vysoké, že musela podstoupit chemoterapii. Ostatních 12 pacientek se bez ní obešlo a vyhnulo se tak následkům chemoterapie, jako je vypadání vlasů či dlouhodobé poškození srdce.

Za akutní chemoterapii platí VZP 120.000 korun, s úhradou pozdních komplikací částka roste.

VZP za jeden test dá 98.000 korun, podle Hoňka si VZP spočítala, že testování je pro ní „nákladově efektivní“.

Test je v ČR dostupný už zhruba dva roky, zatím si ho ale ženy musely platit samy. Zhruba deset si ho opravdu zaplatilo.

Ročně se v ČR zjistí rakovina prsu u 6000 žen, zemřou 2000. Loni na veškerou péči spojenou s léčbou rakoviny prsu vydala VZP přes dvě miliardy korun. Test podle Hoňka může přinést úspory ročně v desítkách milionů korun, hlavně ale bude přínosem pro kvalitu života pacientek, které nebudou muset zbytečně podstupovat chemoterapii.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.